Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks karny w 2019 r. Bezwzględne dożywocie i wyższe kary dla pedofilów. Ministerstwo sprawiedliwości szykuje reformę! [03.02.2019 r.]

js
Reforma kodeksu karnego przed nami. W kodeksie karnym w 2019 r. mogą pojawić się zaostrzone kary, w tym bezwzględne dożywocie.
Reforma kodeksu karnego przed nami. W kodeksie karnym w 2019 r. mogą pojawić się zaostrzone kary, w tym bezwzględne dożywocie. Pxhere
Ministerstwo sprawiedliwości szykuje dużą reformę kodeksu karnego w 2019 r. Rozważane jest m.in. wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia. Karane ma być także przygotowanie do zabójstwa i przyjęcie zlecenia na morderstwo. Reforma kodeksu karnego zakłada, że sprawiedliwość nie równa się pobłażliwości.

Reforma kodeksu karnego w 2019 r. - Ministerstwo zapowiada fundamentalne zmiany!

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że tylko kompleksowa reforma kodeksu karnego może mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa Polaków. W oficjalnym komunikacie MS zaznacza, że „sprawiedliwość to nie pobłażliwość”. Projekt reformy zakłada m.in. zaostrzenie kar do 30 lat pozbawienia wolności lub zlikwidowanie możliwości warunkowego zwolnienia.

MS: Dziś sądy w Polsce zbyt często skazują brutalnych przestępców na rażąco niskie kary, niewspółmierne do popełnionych zbrodni, a często niższe od kar wymierzonych za te same czyny w innych krajach Unii Europejskiej. Tymczasem sprawców poważnych przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu i mieniu Polaków trzeba na długo izolować, by nie zagrażali społeczeństwu, a nie traktować ich ulgowo.

Reforma kodeksu karnego – najważniejsze założenia

Resort sprawiedliwości podkreśla, że planowane zmiany mają sądom dać możliwość orzekania zgodnie z poczuciem sprawiedliwości. Zakres kar ma ulec rozszerzeniu. Dzisiaj za najpoważniejsze przestępstwa sędziowie mogą wymierzyć albo 15 lat pozbawienia wolności, albo 25 lat pozbawienia wolności, albo dożywocie. Nie jest możliwe wymierzenie kary np. 18 lub 27 lat więzienia – nawet jeśli taka kara byłaby współmierna do ciężaru winy.

MS: W praktyce często decydują się na niższe wyroki – np. 15 zamiast 25 lat więzienia – ze względu na obawę, że wyższą karę podważy sąd odwoławczy. Przestępcy zaś wychodzą na wolność jeszcze wcześniej w ramach warunkowego zwolnienia. Odbyta w rzeczywistości kara nie spełnia więc swojej roli – ani wychowawczej, ani odstraszającej, ani nie pozwala na wystarczająco długo odizolować niebezpiecznego przestępcy od społeczeństwa.

Zamiast kary 25 lat więzienia kodeks karny zostanie wprowadzony elastyczny wymiar kary.

Reforma kodeksu karnego w 2019 r. a bezwzględne dożywocie

Jedną z najważniejszych zmian w kodeksie karnym ma być wprowadzenie bezwzględnego dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Bezwzględne dożywocie ma być orzekane wobec sprawców, którzy są trwale niebezpieczni dla społeczeństwa.

Bezwzględne dożywocie ma dotyczyć m.in. osób, które w przeszłości były już skazywane na dożywocie lub 20 lat więzienia, ale dopuściły się kolejnego przestępstwa. Ponadto projekt zmian wydłuża okres, po którym skazani na „zwykłe” dożywocie mogą się ubiegać o wcześniejsze zwolnienie. Na razie jest to 25 lat. Okres ten ma wynosić 35 lat.

Okres próby dla osób na warunkowym zwolnieniu nie będzie wynosił 10 lat. Nowy kodeks karny zakłada, że okres próby powinien być dożywotni.

Nowy kodeks karny zakładka surowe kary za najgroźniejsze przestępstwa!

Reforma kodeksu karnego zakłada zaostrzenie wymiaru kar za najgroźniejsze przestępstwa:

  • rozbój – po reformie kara ma wynosić od 2 do 15 lat więzienia (obecnie od 2 do 12 lat więzienia);
  • rozbój z użyciem broni – po reformie kara ma wynosić od 3 do 20 lat więzienia (obecnie od 3 do 15 lat więzienia);
  • doprowadzenie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – po reformie kara ma wynosić od 3 do 20 lat więzienia (obecnie od 3 do 20 lat więzienia);
  • udział w zorganizowanej grupie przestępczej – po reformie kara ma wynosić od 3 do 20 lat więzienia (obecnie od 3 do 15 lat więzienia)
  • porwanie dla okupu – po reformie kara ma wynosić od 3 do 20 lat więzienia (obecnie od 3 do 15 lat więzienia);
  • pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem – po reformie kara ma wynosić od 3 do 20 lat więzienia (obecnie od 3 do 15 lat więzienia)
  • handel ludźmi – po reformie kara ma wynosić od 3 do 20 lat więzienia (obecnie od 3 do 15 lat więzienia).

Reforma kodeksu karnego – nowe rodzaje przestępstwa

Projekt zmian w kodeksie karnym zakłada wprowadzenie nowych przestępstw, w tym:

  • przygotowanie do zabójstwa – zagrożone od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;
  • przyjęcie zlecenia zabójstwa – zagrożone od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;
  • uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – zagrożone od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza);
  • kradzież zuchwała (np. kieszonkowa) – zagrożona od 6 miesięcy do 8 lat więzienia (co ciekawe, bez względu na wartość skradzionej rzeczy).

Co oznaczają więzienne tatuaże? Kapuś, świr, a może mściciel...

Reforma kodeksu karnego w 2019 r. - pozostałe zmiany

Do pozostałych zmian, które ministerstwo sprawiedliwości planuje wprowadzić w 2019 r. można zaliczyć:

  • karanie osób, które chcą dokonać transakcji cudzą kartą płatniczą;
  • karanie osób, które dokonują przelewów z konta innej osoby bez zgody jej właściciela;
  • karanie nieuczciwych windykatorów (mowa tu np. o takich praktykach jak wyłudzanie informacji o dłużnikach);
  • karanie osób, które ukradły tablice rejestracyjne;
  • karanie „aferzystów gospodarczych”, w tym łapówkarzy, osoby fałszujące faktury,
  • rozszerzenie katalogu przyczyn nadzwyczajnego obostrzenia kary w przypadku przestępców drogowych;
  • dopisanie do listy czynów zabronionych: gwałt, doprowadzenie do innej czynności seksualnej, kradzież, kradzież rozbójnicza, kwalifikowana bójka lub pobicie, krótkotrwały zabór pojazdu, kwalifikowane pozbawienie wolności i wymuszenie rozbójnicze.
  • zaostrzenie kar wobec pedofilów. Stosunek płciowy z dzieckiem do 7 r.ż. będzie traktowany jako zbrodnia i zagrożony karą od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. W przypadku, gdyby skrzywdzone dziecko doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kara byłaby zwiększona do 25 lat.
Niewinne buzie, szczere uśmiechy, bezbronne dzieci – tak można pomyśleć, patrząc na ich zdjęcia. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna: te słodkie dzieci dopuściły się okropnych, mrożących krew w żyłach zbrodni. Mając zaledwie kilka-kilkanaście lat, popełniły morderstwa. Niewiarygodne!

Młodociani mordercy. Te dzieci zabijały z zimną krwią!

Pacjencie! Czy znasz swoje prawa? QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska