Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks drogowy 2023. Zmiany dla kierowców: Nowe obowiązki i ogromne kary finansowe - lista ważnych zmian

Michał Korn
Michał Korn
Lista najważniejszych zmian dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego w 2023 roku. CZYTAJ DALEJ >>>
Lista najważniejszych zmian dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego w 2023 roku. CZYTAJ DALEJ >>>Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Do końca 2023 roku kierowców czeka sporo zmian w przepisach. Spadną na nich dodatkowe obciążenia, czekają wzrosty cen, muszą liczyć się z ogromnymi karami finansowymi. Poniżej wypunktowaliśmy najważniejsze zmiany, które wejdą w życie do końca grudnia 2023.

Bezpieczeństwo na drogach

Kodeks Drogowy każdego roku notuje mniejsze lub większe zmiany wpływające nie tylko na osoby zmotoryzowane, kierowców samochodów, ale również na pieszych. Wszyscy jesteśmy świadomi, że przepisy ruchu drogowego to "umowa", która stanowi punkt wyjścia do zachowania bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj także:

Obowiązki uczestników ruchu drogowego

Głównym obowiązkiem kierowców jest przestrzeganie przepisów drogowych. Należy jednak pamiętać, że dotyczą one nie tylko kierowców, ale również pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu. Dlatego ważne jest, aby każdy z nas miał świadomość podstawowych zasad, które regulują ruch drogowy.

Kodeks Drogowy 2023

W każdym kraju istnieją przepisy, które regulują zachowanie kierowców i pieszych na drogach. W Polsce, najważniejsze przepisy ruchu drogowego określa Kodeks Drogowy. W 2022 roku mieliśmy np. podwyżki mandatów czy zmiany dotyczące przyznawania punktów karnych. A co czeka nas w 2023 roku? Niektóre zmiany mogą zaskoczyć nie tylko posiadaczy samochodów. Więcej poniżej:

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY DLA KIEROWCÓW W 2023 ROKU - LISTA

Lista najważniejszych zmian dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego w 2023 roku. CZYTAJ DALEJ >>>

Kodeks drogowy 2023. Zmiany dla kierowców: Nowe obowiązki i ...

Ogólne zasady ruchu drogowego - przykłady

Uczestnik ruchu, jak i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani zachować ostrożność - unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Ogólne zasady o ruchu drogowym wynikające z Kodeksu Drogowego mówią, że:

  • Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana podjąć kroki mające na celu usunięcie zagrożenia, lub jeśli nie może tego zrobić, poinformować o zagrożeniu innych uczestników ruchu.
  • Kierowcy, piesi i inne osoby mają prawo liczyć, że wszyscy wzajemnie przestrzegamy przepisów ruchu drogowego, chyba że jesteśmy świadkami sytuacji, z której jednoznacznie wynika coś innego.
  • Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych.
  • Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem np. policjantów lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi, których trzeba przestrzegać.
  • Sygnały świetlne z kolei mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Czytaj także:

Zobacz wideo: Nowy taryfikator mandatów:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska