Na początkumaja br. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, dzięki czemu stopa referencyjna NBP osiągnęła poziom 5,25%. Dla kredytobiorców oznacza to kolejne podwyżki rat kredytowych. Według szacunków, w porównaniu do zeszłego roku, około 21% klientów straciło zdolność kredytową. Jest prawie pewne, że to nie koniec podwyżek stóp, a tym samym rosnących rat - wskazane odsetki z miesiąca na miesiąc mogą więc być wyższe.
Jak chronić się przed rosnącymi ratami i co można zrobić, aby je obniżyć - niezależnie od pomocy jaką już daje Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, a wkrótce przyniesie też nowy program rządowy?
Kredyt hipoteczny - stałe oprocentowanie
W przypadku kłopotów ze spłatą kredytu hipotecznego rozwiązaniem może być przejściowa zmiana oprocentowania zmiennego na stałe.
Obecnie – w przypadku większości ofert – klienci mają możliwość wyboru finansowania kredytu z oprocentowaniem stałym na 5 lat. Istnieje również oferta Alior Banku, która pozwala na zaciągnięcie kredytu z oprocentowaniem stałym na 7 lat. Nową propozycję przedstawił 16 marca br. także BNP Paribas Bank Polska. Poinformował o wprowadzeniu kredytu mieszkaniowego z 10-letnią stałą stopą procentową, co jest pierwszą tego typu ofertą na polskim rynku.
Jest nowe 500 plus dla seniora: znamy wszystkie zasady. Jak ...
Jak wskazują eksperci, po 20 kwietnia, czyli uwzględniając WIBOR 3M na poziomie 5,57%, zestawiając oprocentowanie zmienne, które wynosi (przy założeniu 20% wkładu własnego i kredytu na kwotę 300 tys. zł) już 7,26%, z oprocentowaniem stałym, wynoszącym obecnie, w zależności od oferty banków między 6,94% do 8,28%, średnio ok. 7,50%, różnica między ofertą stałego i zmiennego oprocentowania jest już niewielka.