Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klastry będą przyszłością specjalnych stref ekonomicznych?

Katarzyna Gęsiarz
Inkubatory, parki naukowo-technologiczne (np. Dolnośląski Park Innowacji i Nauki) i właśnie specjalne strefy ekonomiczne zapewniają potrzebną infrastrukturę dla rozwoju i współpracy firm klastra
Inkubatory, parki naukowo-technologiczne (np. Dolnośląski Park Innowacji i Nauki) i właśnie specjalne strefy ekonomiczne zapewniają potrzebną infrastrukturę dla rozwoju i współpracy firm klastra Dariusz Gdesz
W wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”.Klaster powołany zostanie przez blisko 50 podmiotów. Będą wśród nich firmy, starostwa powiatowe, jak i szkoły zawodowe. Głównym założeniem jest dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorców.

– Inicjatywa ma też na celu promowanie szkolnictwa wyższego, jak i ułatwienie prognozowania zapotrzebowania na konkretne umiejętności oraz poszerzenie ofert staży i praktyk – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK. – Kluczowym punktem programu jest stworzenie systemu dualnego, w którym teoria zdobywana jest w szkołach, a praktyka w wybranych zakładach pracy – dodaje.

Powstanie klastra jest efektem nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, która obliguje spółki zarządzające strefami do prowadzenia współpracy ze szkołami i uczelniami.
O utworzeniu Klastra „IN-VEST in EDU”, a w szczególności o tym, jak przystosować szkolnictwo zawodowe do potrzeb gospodarki na konferencji „Mądrzej. Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki”, która odbędzie się 9 lutego w Bolesławcu, dyskutować będzie Minister Edukacji Narodowej – Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceminister gospodarki – Ilona Antoniszyn-Klik oraz prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, Zbigniew Ładziński.
Klastry są zespołami przedsiębiorstw, instytutów badawczych, uczelni, które współpracują ze sobą w tworzeniu nowych technologii, produktów. Eksperci są zgodni co do tego, że  specjalne strefy ekonomiczne w przyszłości przekształcą się w sektorowe klastry.

Obowiązujące w strefach ułatwienia, w tym możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, zwiększają atrakcyjność inwestycyjną Polski, przyspieszają rozwój regionów poprzez przyciąganie inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy.

– Jednym z narzędzi, które sprawiają, że warunki w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej są konkurencyjne i atrakcyjne dla inwestorów, są klastry, cieszące się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.– Przynależność do klastrów pozwala na wymianę wiedzy, generowanie oraz wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych czy organizacyjnych. Otwiera też nowe możliwości robienia wspólnych zakupów niższym kosztem (na przykład zakup energii w niższej, korzystnej cenie) oraz otrzymania wsparcia na rozwój innowacyjnych projektów z dotacji unijnych – dodaje Rafał Jurkowlaniec.

W Kamiennej Górze powstaje pierwszy w Polsce Strefowy Klaster Edukacyjny. Został stworzony, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno dużych, średnich i małych inwestorów, zapewniając im dobrze przygotowaną kadrę.

– Z drugiej strony, zależało nam na tym, aby młodzi ludzie otrzymywali kierunkowe wykształcenie i atrakcyjne, tak potrzebne, miejsca pracy – wyjaśnia Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. – Taki klaster to duża odpowiedzialność. Trzeba mieć świadomość wręcz programowania życia zawodowego wielu osób czy skrupulatnego, stałego budowania rynku pracy. Nie ma miejsca na eksperymenty – dodaje Iwona Krawczyk.

W ramach już funkcjonującego kamiennogórskiego Strefowego Klastra Edukacyjnego od nowego roku szkolnego, po ślusarzach, operatorach urządzeń skrawających i logistykach, będą tworzone kolejne kierunki wskazane przez zespoły do spraw: edukacji teoretycznej i praktycznej, odpowiadające zapotrzebowaniu rynku pracy, m.in.: technik włókiennik, technik papiernictwa, operator maszyn włókienniczych, cyfrowych oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej.
Z kolei LSSE, pod koniec ubiegłego roku powołała Dolnoślą-ski Klaster Motoryzacyjny. To pierwsze tego typu przedsię-wzięcie na terenie województwa, które łączy firmy i instytucje chcące współpracować na rzecz branży motoryzacyjnej. W LSSE od lat dominuje przemysł motoryzacyjny.
Na terenie strefy produkowane są m.in. katalizatory, stelaże siedzisk samochodowych, innowacyjne silniki samochodowe, aluminiowe listwy dekoracyjne czy elementy uszczelniające do aut.
Kolejna inicjatywa klastrowa w LSSE dotyczy przemysłu lotniczego. Lotnictwo i produkcja podzespołów lotniczych to szansa na nowe miejsca pracy i dalszy rozwój terenów inwestycyjnych.
– W tej chwili prowadzone są rozmowy z przedsiębiorcami zainteresowanymi uczestnictwem w klastrze. Partnerem przedsięwzięcia będzie firma UTC Aerospace Systems, prowadząca działalność w zakresie produkcji wyrobów oraz podzespołów dla przemysłu lotniczego – mówi Rafał Jurkowlaniec.
– Jesteśmy także coraz bliżej powołania klastra edukacyjnego, który ma na celu wspólne działania na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego, organizacji praktyk, szkoleń, staży oraz efektywnego łączenia nauki z biznesem – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska