Kilka piłek zabrakło Radwańskiej do półfinału WTA Championships

Paweł Pluta
Kiedy po kilkunastu minutach wspaniałej gry Agnieszka Radwańska prowadziła z Czeszką Petrą Kvitovą 5:1 i miała do dyspozycji swój serwis, wydawało się, że tylko kataklizm może Polce odebrać awans do półfinału turnieju WTA Championships (pula nagród 4,9 mln dolarów) w Stambule. I niestety, ten kataklizm nastąpił!

22-letniej krakowiance do awansu do najlepszej czwórki, najbardziej prestiżowego turnieju (poza czterema Wielkimi Szlemami), wystarczył wygrany set z Czeszką, która grę w sobotnim półfinale zapewniła sobie już wcześniej. No i do wspomnianego 5:1 wszystko szło jak po maśle. Wówczas nastąpił zwrot, który należy zaliczyć do kategorii zjawisk niewytłumaczalnych. Radwańska przegrała cztery gemy z rzędu i było po pięć. Losy seta rozstrzygnęły się w tie-breaku, w którym leworęczna Kvitova prowadziła już 4:0, a ostatecznie wygrała 7:4.

W drugiej partii przy stanie 3:3 Isia miała jeszcze trzy szanse na przełamanie mocnego serwisu rywalki, ale Czeszka, grająca od stanu 1:5 w pierwszym secie niemal perfekcyjnie, wybroniła się. Chwilę później wygrała do zera gema przy podaniu Polki, by ostatecznie zwyciężyć 6:3.
O awansie do półfinału Rosjanki Wiery Zwonariewej z Grupy Czerwonej zadecydował najlepszy bilans gemów w rozegranych spotkaniach.

Wczoraj o półfinał walczyły Samantha Stosur i Chinka Na Li. Australijka wygrała gładko 6:1, 6:0.
Ostatni mecz, pomiędzy Wiktorią Azarenką a Francuzką Marion Bartoli (zastąpiła Marię Szarapową, która wycofała się po dwóch porażkach) nie miał już żadnego znaczenia dla układu tabeli, a zakończył się po zamknięciu tego wydania gazety.

Grupa Biała
Wyniki: Samantha Stosur (Australia, 7) - Maria Szarapowa (Rosja, 2) 6:1, 7:5, Na Li (Chiny, 5) - Maria Szarapowa 7:6 (7-4), 6:4, Azarenka - Stosur 6:2, 6:2, Azarenka - Na Li 6:2, 6:2, Stosur - Na Li 6:1, 6:0, Azarenka - Marion Bartoli (Francja) - po tym, jak wycofała się Szarapowa - zakończył się po zamknięciu tego wydania gazety.

Z-P sety gemy
1. Wiktoria Azarenka 2-0 4-0 24-8
2. Samantha Stosur 2-1 4-2 33-19
3. Na Li 1-2 2-4 18-34
4. Maria Szarapowa 0-2 0-4 16-23
Grupa Czerwona
Wyniki: Caroline Wozniacki (Dania, 1)- Agnieszka Radwańska (Polska, 8) 5:7, 6:2, 6:4, Petra Kvitova (Czechy, 3) - Wiera Zwonariewa (Rosja, 6) 6:2, 6:4, Zwonariewa - Wozniacki 6:2, 4:6, 6:3, Kvitova - Wozniacki 6:4, 6:2, Radwańska - Zwonariewa 1:6, 6:2, 7:5, Kvitova - Radwańska 7:6 (7-4), 6:3.

1. Petra Kvitova 3-0 6-0 37-21
2. Wiera Zwonariewa 1-2 3-5 35-37
3. Agnieszka Radwańska 1-2 3-5 36-43
4. Caroline Wozniacki 1-2 3-5 32-41
Półfinały (sobota, od godz. 14): Azarenka - Zwonariewa, Kvitova - Stosur.