Kawa w parze z Kostiuk w drugiej rundzie debla w Australian Open

Jacek Kmiecik
@katarzynakawapl/Instagram
Para Katarzyna Kawa/Marta Kostiuk zameldowała się w drugiej rundzie gry podwójnej kobiet Australian Open. Polsko-ukraiński tandem gładko rozprawił się na początek turnieju w Melbourne Park z niemiecko-holenderskim duetem Tatjana Maria/Arantxa Rus 6:0, 6:2.

Katarzyna Kawa i Marta Kostiuk potrzebowały zaledwie godziny na odprawienie Tatjany Marii i Arantxy Rus. Pierwszego seta wygrały do zera w 22. minuty, a drugą partię tracąc dwa gemy zakończyły w 38 minut.

Kawa w duecie ze znacznie wyżej notowaną Kostiuk

Kawa (195. WTA) odpadła wprawdzie z Holenderką Lesley Pattinamą Kerkhove 4:6, 1:6 w półfinale kwalifikacji gry pojedyńczej Australian Open, ale nie zamierzała jeszcze żegnać się z Melbourne. W parze ze znacznie wyżej notowaną (37. WTA) Kostiuk postanowiła spróbować sił w deblu.

Ukrainka w singlu awansowała wcześniej do drugiej rundy turnieju głównego eliminując Amerykankę Claire Liu 6:3, 4:6, 6:1. W grze podwójnej natomiast początkowo Marta miała grać razem z Eleną-Gabrielą Ruse, z którą w zeszłym roku dotarła do półfinału, ale Rumunka wycofała się z zawodów.

Znakomity początek i „bajgel” w pierwszym secie

Polka i Ukrainka znakomicie rozpoczęły spotkanie, błyskawicznie przełamując Niemkę i Holenderkę. Potem jeszcze dwukrotnie wygrały break pointy i zakończyły seta 6:0.

W drugiej odsłonie nie było już tak prosto. Maria i Rus zdołały wygrać gema na początek. Kawa i Kostiuk odpowiedziały wygraną swojego podania, a w kolejnym gemie przy drugiej próbie przełamały rywalki. Niemka i Holenderka zdołały również wygrać break poita i doprowadzić do wyrównania, ale to było wszystko na co je było stać i kolejne gemy padły już łupem Kasi i Marty.

Karkołomne zadanie Kawy i Kostiuk w drugiej rundzie

W walce o 1/8 finału polsko-ukraiński debel czeka jednak znacznie trudniejsze, wręcz niewykonalne zadanie. Trafiają bowiem najpewniej na rozstawiony z numerem 1 amerykański duet Corii Gauff/Jessica Pegula, który w pierwszej rundzie raczej nie powinien mieć żadnych problemów z parą francuską Clara Burel/Diane Parry.