Katastrofa smoleńska. Prokuratura przedłuża śledztwo, opozycja chce rozwiązania podkomisji

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Katastrofa smoleńska. Prokuratura przedłuża śledztwo, opozycja chce rozwiązania podkomisji
Katastrofa smoleńska. Prokuratura przedłuża śledztwo, opozycja chce rozwiązania podkomisji fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
Prokuratura Krajowa poinformowała w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej, że śledztwo w sprawie wypadku prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 roku. Z olei posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy domagają się rozwiązania podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

W sobotę minie 11 lat od rozbicia się prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Sprawa budzi do tej pory duże emocje, zwłaszcza, że jak dotąd służby nie zakończy pracy nad śledztwem, które zdaniem posłów opozycji ma jedynie wymiar czysto polityczny.

Prokuratura przedłuża śledztwo. „Nowe informacje”

Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek, że śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 roku.

W wydanym komunikacie czytamy, że „prowadzone są czynności dowodowe dostarczające nowe informacje pozwalające na wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu TU154m o numerze 101”.

Prokuratura wskazała, że śledztwa w sprawie prowadzą zespoły biegłych z Polski, Portugalii, Danii i Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Węgier.

Prokuratura Krajowa podkreśliła przy tym, że zespół śledczy systematycznie kieruje do właściwych organów rosyjskich ponaglenia dotyczące wykonania niezrealizowanych dotychczas wniosków o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej. Prokuratura wnioskowała również o zwrot wraku.
„Brak pozytywnego rozpoznania polskich wniosków przez władze rosyjskie uniemożliwia realizację istotnych dla postępowania czynności procesowych” - czytamy w komunikacie.

KO i Lewica chcą rozwiązania podkomisji smoleńskiej

Tymczasem w piątek posłowie Koalicji Obywatelskiej: Marcin Kierwiński i Maciej Lasek zażądali rozwiązania tzw. podkomisji smoleńskiej, którą kieruje b. szef MON Antoni Macierewicz. – Jesteśmy w przeddzień kolejnej rocznicy strasznej katastrofy lotniczej, która dotknęła wszystkich Polaków, która dotknęła polityków ze wszystkich opcji politycznych. Ale dziś chcemy z państwem rozmawiać o kwestii podkomisji pana Macierewicza, bo znów zbliża się kolejna rocznica tej strasznej katastrofy i znów jak upiór budzi się Antoni Macierewicz – mówił Marcin Kierwiński podczas konferencji prasowej.

Zdaniem polityka, komisja „w założeniu PiS i w założeniu samego Macierewicza miała cel stricte polityczny”. - Miała podtrzymywać kłamstwo smoleńskie. Miała podtrzymywać to wielkie kłamstwo, jeden z mitów założycielskich władzy PiS – mówił poseł.

Parlamentarzysta wskazał, że „nie ma żadnego raportu, nie ma żadnych dokumentów”. - Są za to gigantyczne koszty. Przez pierwsze lata te koszty szły w miliony złotych. Teraz o działaniu tej podkomisji niewiele wiemy, dlatego że wszelkie dane zostały utajnione. MON, sama podkomisja nie odpowiadają na interpelację poselskie. Nie wiemy ile pieniędzy jest wydatkowanych. Możemy tylko składać różne informacje, fragmenty informacji. Możemy postawić taką tezę, że na przestrzeni tych pięciu lat wydano ponad 20 mln zł – przekonywał.

Z kolei poseł Krzysztof Gawkowski oświadczył, że Lewica zwróci się dziś do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, o rozwiązanie podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem. - Czas skończyć z hucpą polityczną, którą robi sobie Antoni Macierewicz na ofiarach smoleńskich – mówił polityk.

Dodał, że Antoni Macierewicz „jest jak kleszcz, który wbił się 11 lat temu pod skórę pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i cały czas swoim jadem doprowadza do sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie mówić jednym głosem jako Polki i Polacy, o tym smutnym, tragicznym czasie”.

Lichocka: Polityków PO nie spotkamy na żadnym szlaku jutrzejszych uroczystości

- Chciałabym zaapelować do Cezarego Tomczyka, który jest szef klubu KO, a jednocześnie posłem z Sieradza. W Sieradzu również będzie msza święta za ofiary katastrofy smoleńskiej. Będzie uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem.– mówiła w piątek na antenie Polskiego Radia posłanka PiS Joanna Lichocka.

Dodała, że jest „bardzo ciekawa, czy pan Tomczyk przyjdzie na tę mszę”. - Jestem przekonana, że nie. Podobnie jak wielu polityków PO nie spotkamy na żadnym szlaku jutrzejszych uroczystości - stwierdziła.

Parlamentarzystka mówiła również, że Donald Tusk po przegranych wyborach w 2005 roku z Lechem Kaczyńskim uruchomił „program nienawiści”. - Wtedy została podjęta po stronie opozycji decyzja o tym, co dzisiaj nazywamy byciem totalną opozycją, a wtedy była to totalna nienawiść wobec Lecha Kaczyńskiego, braci Kaczyńskich. Najbardziej jednoznacznie formułował to Janusz Palikot, który mówił otwarcie, że trzeba odebrać szacunek i autorytet, godność śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W tej chwili mamy cały czas po stronie opozycji kontynuowanie tego przemysłu pogardy – przekonywała Lichocka.

Katastrofa smoleńska

Do katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Katastrofa smoleńska. Prokuratura przedłuża śledztwo, opozycja chce rozwiązania podkomisji - Polska Times

Komentarze 26

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej

W Grobie Nieznanego Żołnierza leżą jego prochy i oddajemy na jego bazie część prawie wszystkim żołnierzom Polskim !

a w schodach kto leży !

K
Krzysiek
10 kwietnia, 10:13, Abadon:

Najwiarygodniejszą Hipotezą jest to, że tych ludzi zamordowano w Warszawie

Czy są jakieś dowody na to, że delegacja wyleciała z Warszawy

Czy są zapisy wideo z kamer przemysłowych na lotnisku Okęcie

Czy są raporty funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i Kontrwywiadu Wojskowego,

reportaże dziennikarzy, zeznania rodzin – odprowadzający Prezydenta Polski na lotnisku Okęcie w dniu 10 04 2010 ??

Gdzie są prokuratorzy, którzy tych pytać nie zadają i nie odpowiadają opinii publicznej na te pytania?

Gdzie są posłowie i senatorzy, pracownicy kancelarii prezydenta i premiera, Służby Wywiadu i Kontrwywiadu którzy tych pytań nie zadają

Dlaczego Internauci prowadzą śledztwo, a nie służby do tego powołane – Policja i Prokuratura dysponująca funduszami i środkami.

"Najwiarygodniejszą Hipotezą jest to, że tych ludzi zamordowano w Warszawie" to teoria spiskowa, znaleziono zdjęcia w telefonach wykonane już po starcie, fotografie przedstawiały ŻYWYCH jeszcze pasażerów, co do reszty to w państwie teoretycznym w latach 2008-2015 nic nie funkcjonowało normalnie stąd tyle nieprawidłowości.

G
Gość

Jest to jedna z form okradania narodu. Będą kasować do końca pisiorow.

A
Abadon
10 kwietnia, 9:14, Antoni Adam:

Zakłamani politycy Platformy Obywatelskiej, którzy od pierwszego dnia wprowadzali opinie publiczną błąd robiąc to właściwie do dzisiaj mówiąc o winie pilotów, naciskach, wzorowym śledztwie i wszystkich tych kłamstwach które już 10.04.2010 w godzinach popołudniowych pojawiły się w TVN i były powtarzane miesiącami o 4 podejściach, pijanym Generale, zmyślonych rozmowach " jak nie wylądujemy to nas zabije", "patrzcie jak lądują debeściaki" itd. dzisiaj niech zamilkną.

Koszty funkcjonowania podkomisji smoleńskie to niewielki procent tego co przeznaczył choćby rząd Malezji na poszukiwania zaginionego kilka lat temu boeiga czy choćby rząd francuski po zaginięciu nad Oceanem Atlantyckim samolotu Air France nr 447 lecącego z Brazylii do Paryża

Jeszcze jedno lemingi, to nie pan Macierewicz wyjaśnia przyczyny tej katastrofy, bo nie jest i nigdy nie był ekspertem w tej dziedzinie i nigdy się za takiego nie uważał, a fachowcy, specjaliści różnych dziedzin nauki rozsianych po całym świecie.

Dlaczego wrak nie jest w Polsce ?? ponieważ po 10.04.2010r . zostały podjęte przez ówczesny rząd Donalda T. błędne decyzje, umowy i porozumienia ze stroną rosyjską, które poskutkowały tym, że strona polska nie ma i właściwie od początku nie miała lub miała bardzo ograniczoną możliwość przeprowadzenia własnego śledztwa, zbadania dowodów tak jak to ma miejsce w tego typu zdarzeniach w całym cywilizowanym świecie. Poza tym jeżeli POnoć relacje z Rosją były tak dobre i śledztwo układało się POnoć wzorowo to dlaczego rząd Donalda T. i później Ewy K. w latach 2010-2015 nie sprowadził wraku oraz innych dowodów jak choćby oryginalny rejestrator lotów, który nadal znajduje się w Moskwie ???

Pytań i prostowania kłamstw i manipulacji jest cała masa, to tylko kilka z nich.

Macierewicz jest najlepszym dowodem na fakt, że istnieje życie po śmierci mózgu.

CO BY SIE STAŁO GDYBY ROSJA ODDAŁA WRAK TUPOLEWA – to by sie dopiero narobiło – to by była panika wśród zamachowców Warszawskich.

A
Abadon

Najwiarygodniejszą Hipotezą jest to, że tych ludzi zamordowano w Warszawie

Czy są jakieś dowody na to, że delegacja wyleciała z Warszawy

Czy są zapisy wideo z kamer przemysłowych na lotnisku Okęcie

Czy są raporty funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i Kontrwywiadu Wojskowego,

reportaże dziennikarzy, zeznania rodzin – odprowadzający Prezydenta Polski na lotnisku Okęcie w dniu 10 04 2010 ??

Gdzie są prokuratorzy, którzy tych pytać nie zadają i nie odpowiadają opinii publicznej na te pytania?

Gdzie są posłowie i senatorzy, pracownicy kancelarii prezydenta i premiera, Służby Wywiadu i Kontrwywiadu którzy tych pytań nie zadają

Dlaczego Internauci prowadzą śledztwo, a nie służby do tego powołane – Policja i Prokuratura dysponująca funduszami i środkami.

A
Antoni Adam

Zakłamani politycy Platformy Obywatelskiej, którzy od pierwszego dnia wprowadzali opinie publiczną błąd robiąc to właściwie do dzisiaj mówiąc o winie pilotów, naciskach, wzorowym śledztwie i wszystkich tych kłamstwach które już 10.04.2010 w godzinach popołudniowych pojawiły się w TVN i były powtarzane miesiącami o 4 podejściach, pijanym Generale, zmyślonych rozmowach " jak nie wylądujemy to nas zabije", "patrzcie jak lądują debeściaki" itd. dzisiaj niech zamilkną.

Koszty funkcjonowania podkomisji smoleńskie to niewielki procent tego co przeznaczył choćby rząd Malezji na poszukiwania zaginionego kilka lat temu boeiga czy choćby rząd francuski po zaginięciu nad Oceanem Atlantyckim samolotu Air France nr 447 lecącego z Brazylii do Paryża

Jeszcze jedno lemingi, to nie pan Macierewicz wyjaśnia przyczyny tej katastrofy, bo nie jest i nigdy nie był ekspertem w tej dziedzinie i nigdy się za takiego nie uważał, a fachowcy, specjaliści różnych dziedzin nauki rozsianych po całym świecie.

Dlaczego wrak nie jest w Polsce ?? ponieważ po 10.04.2010r . zostały podjęte przez ówczesny rząd Donalda T. błędne decyzje, umowy i porozumienia ze stroną rosyjską, które poskutkowały tym, że strona polska nie ma i właściwie od początku nie miała lub miała bardzo ograniczoną możliwość przeprowadzenia własnego śledztwa, zbadania dowodów tak jak to ma miejsce w tego typu zdarzeniach w całym cywilizowanym świecie. Poza tym jeżeli POnoć relacje z Rosją były tak dobre i śledztwo układało się POnoć wzorowo to dlaczego rząd Donalda T. i później Ewy K. w latach 2010-2015 nie sprowadził wraku oraz innych dowodów jak choćby oryginalny rejestrator lotów, który nadal znajduje się w Moskwie ???

Pytań i prostowania kłamstw i manipulacji jest cała masa, to tylko kilka z nich.

I
Igma

Katastrofa lotnicza w Gibraltarze z 1943 roku też nie została wyjaśniona.

G
Gość
9 kwietnia, 19:10, Gość:

Co może wyjaśnić Maciurewicz mający biznesy w Rosji ???

Nie dorównuje interesom lewackich liberałów w Polsce i UE

G
Gość

Co może wyjaśnić Maciurewicz mający biznesy w Rosji ???

G
Gość
9 kwietnia, 18:22, Gość:

oPOzycja nie ciekawa, bo prawdę PRAWDA podała ?

Czytasz "Prawdę " ??? Dlaczego mnie to nie dziwi. Może nawet na forum moskiewskiej gazety się produkujesz ?

G
Gość
9 kwietnia, 16:33, gery:

tusk i nowaka posadzic i spokoj to szkodniki najwieksze razem z walesa ..sprzedawczyki ,ktorzy z ubecja chlali wodke na maksa

Sugerujesz , ze pili wódę z tatusiem Pawłowicz ? Chyba nie , nawet z Piotrowiczem nie pili.

G
Gość
9 kwietnia, 15:17, kasienka:

Kolejne laboratorium wykazało obecność trotylu, a Tuske Donek ma coraz bardziej pełne gacie. Oby jak najszybciej ten lajdak stanął przed sądem karnym.

jaka szkoda kasienko-adamie z niemodlina , ze ty nie wiesz co PiSzesz , a PiSzesz co wiesz .

Nawet Mordimer z Głubcztc milczy.

G
Gość
9 kwietnia, 16:34, Gość:

trotylu byly sladowe ilosci,dlatego ruskie nie daly wraka tuskowi najwiekszemu zlodziejowi w tym kraju

Za to ruskie dały Maciarewiczowi ........

Buhahaha

Dały fuchę w swoich służbach.

Buhahaha

G
Gość

oPOzycja nie ciekawa, bo prawdę PRAWDA podała ?

G
Gość
9 kwietnia, 16:34, Gość:

trotylu byly sladowe ilosci,dlatego ruskie nie daly wraka tuskowi najwiekszemu zlodziejowi w tym kraju

Kaczaffi miał dość Kaczenki i sam się rozwalił

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie