Judo. Agata Ozdoba wywalczyła prawo startu na ME

AIP
Judoczka Agata Ozdoba (kat. 63 kg, AZS AWF Wrocław) zajęła trzecie miejsce podczas rozgrywanych w Pradze zawodów Pucharu Świata. Dzięki temu wywalczyła kwalifikację do kwietniowych mistrzostw Europy, których gospodarzem będzie Polska.

Ozdoba w Czechach stoczyła pięć walk i przegrała tylko jedną. W pojedynku o wejście do finału po dogrywce uległa medalistce mistrzostw Europy Francuzce Clementine Louchez, która ostatecznie zajęła w turnieju drugie miejsce przegrywając finał z reprezentantką Holandii Sanne Vermeer.

W starciu o brązowy medal zawodniczka AZS-u AWF-u Wrocław pokonała judoczkę z Izraela Rotem Shor.

Ten wynik daje Ozdobie prawo startu w ME. Impreza rozegrana zostanie 21-24 kwietnia na warszawskim Torwarze. To, że organizują ją Polacy, to m.in. zasługa Wiesława Błacha, byłego prezesa PZJudo, a obecnie wrocławskiego trenera, działacza i akademickiego wykładowcy.

Warto przypomnieć, że podczas kwietniowej imprezy Polki będą bronić tytułu drużynowych mistrzyń Europy, który to wywalczyły w 2016 roku. Nasi panowie natomiast na poprzednich ME sięgnęli po brąz.

W Pradze swoją kategorię wagową (57 kg) wygrała Anna Borkowska, wicemistrzyni świata z 2015 r.

Panowie tymczasem rywalizowali w zawodach Pucharu Świata w Katowicach. Na najwyższym stopniu podium stanęli Piotr Kuczera (Kejza Rybnik, 90 kg) oraz Maciej Sarnecki (Gwardia Olsztyn, +100 kg). Siódmy w kategorii 100 kg był zawodnik Śląska Wrocław Jakub Wójcik, co prawdopodobnie też da mu prawo startu na Torwarze w ME.