Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do egzaminu z języka polskiego w 2021 roku po cięciach MEN? Lista lektur na egzamin ósmoklasisty 16.03.2021

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Przypomnijmy, że - opublikowane w piątek - zmniejszone wymagania to dopiero projekt. Ministerstwo edukacji czeka na opinię ze strony środowiska polskiej oświaty w terminie do 29 listopada. Ostateczna wersja tych wymagań będzie znana w grudniu 2020 r.Zmniejszenie liczby lektur to nie wszystko. Wiosną 2021 to uczeń wybierze jedno z obowiązkowych dzieł jako "bazę" swojego wypracowania: zamiast wskazywania konkretnego utworu przez autorów arkusza. Tym wypracowaniem w 2021 r. okaże się, albo rozprawka, albo opowiadanie (co wyklucza np. charakterystykę bohatera).
Przypomnijmy, że - opublikowane w piątek - zmniejszone wymagania to dopiero projekt. Ministerstwo edukacji czeka na opinię ze strony środowiska polskiej oświaty w terminie do 29 listopada. Ostateczna wersja tych wymagań będzie znana w grudniu 2020 r.Zmniejszenie liczby lektur to nie wszystko. Wiosną 2021 to uczeń wybierze jedno z obowiązkowych dzieł jako "bazę" swojego wypracowania: zamiast wskazywania konkretnego utworu przez autorów arkusza. Tym wypracowaniem w 2021 r. okaże się, albo rozprawka, albo opowiadanie (co wyklucza np. charakterystykę bohatera). Łukasz Gdak (egzamin ósmoklasisty 2020)
Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2021 roku! Jak przygotować się do egzaminu z języka polskiego po cięciach MEN? Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie miał zmniejszone wymagania dla zdających go uczniów - nawet o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Przeczytaj w artykule, jakie lektury trzeba poznać przed egzaminem z języka polskiego. A jakich już nie. "Wypadło" jedno z dzieł Adama Mickiewicza. Nauczyciele zwracają uwagę na brak "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego.

Jak przygotować się do egzaminu z języka polskiego po cięciach MEN? Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2021 roku!

Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego ministerstwo edukacji wyznaczyło na 25 maja. Przemysław Czarnek, szef tego resortu, zapowiedział zmniejszenie wymagań stawianych przyszłorocznym absolwentom szkół podstawowych. Jako przyczyny podał zamieszanie w prowadzeniu nauki związane z epidemią koronawirusa oraz przerwę z powodu strajku w oświacie wiosną 2019 r.

Nowa lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2021

W piątek (20 listopada) ministerstwo edukacji opublikowało projekt ze zmniejszonymi wymaganiami egzaminacyjnymi - tylko na rok 2021. Wiemy już, które z dotychczasowych lektur obowiązkowych pozostały w liście koniecznych do przeczytania przed wiosennym sprawdzianem z języka polskiego. A które z tej listy "wypadły".

Przypomnijmy. Ósmoklasiści z 2020 r. musieli znać 12 pozycji z listy lektur obowiązkowych i to do nich odnosili się autorzy arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego (żeby nie było za prosto, np. na jedyną pozycję składały się "Quo vadis" i "Latarnik" Henryka Sienkiewicza - jedną pozycję tworzyło też kilka dzieł Adama Mickiewicza).

Egzamin ósmoklasisty 2021. Tylko 10 pozycji w lekturach obowiązkowych!

Ogłoszona w piątek lista lektur obowiązkowych zawiera tylko 10 pozycji. W dodatku dziesiątą pozycją są enigmatycznie zapisane "wiersze wybranych poetów".

Oto lista lektur obowiązkowych, do których mogą odwoływać się autorzy arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego w 2021 r.:

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  2. Aleksander Fredro, Zemsta;
  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);
  6. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  7. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
  8. Juliusz Słowacki, Balladyna;
  9. Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (wybrany reportaż);
  10. wiersze wybranych poetów.

"Syzyfowe prace" poza listą obowiązkową!

Co "wypadło"?

  • "Żona modna" Ignacego Krasickiego;
  • "Artysta" Sławomira Mrożka;
  • Jednak nauczyciele polskiego najbardziej zwracają uwagę na brak "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego. Ta lektura jest omawiana w klasie ósmej - część polonistów już ją przerobiło, inni dopiero stoją przed tym zadaniem: w związku z tym zastanawiają się teraz, jak bardzo się do niego przykładać...;
  • Natomiast w pozycji dotyczącej Adama Mickiewicza nie ma już wybranego utworu z cyklu "Sonety krymskie";
  • W pozycji dotyczącej Melchiora Wańkowicza - nie ma już fragmentów utworu "Ziele na kraterze";
  • Spostrzegawczy poloniści zauważają także brak pieśni w punkcie dotyczącym Jana Kochanowskiego - zostały tylko fraszki i treny.

Porównaj pełne listy lektur obowiązujące na egzaminy w latach 2020 i 2021 na ilustracjach w galerii do tego artykułu.

Przypomnijmy, że - opublikowane w piątek - zmniejszone wymagania to dopiero projekt. Ministerstwo edukacji czeka na opinię ze strony środowiska polskiej oświaty w terminie do 29 listopada. Ostateczna wersja tych wymagań będzie znana w grudniu 2020 r.

Egzamin z języka polskiego na koniec szkoły podstawowej. Mniejsza liczba lektur nie jest jedynym ułatwieniem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska