Jaskinia Niedźwiedzia - mija 50 lat od jej odkrycia

Redakcja
Jaskinia Niedźwiedzia - mija 50 lat od jej odkrycia
Jaskinia Niedźwiedzia - mija 50 lat od jej odkrycia Dariusz Gdesz
Udostępnij:
Badania prowadzone nieprzerwanie od ponad 40 lat, dokładne plany i system monitoringu, pozwalający śledzić ruchy pobliskich gór, a także analiza mikologiczna powietrza i skał – to naukowy wkład geodetów i mykologów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w poznanie i ochronę Jaskini Niedźwiedziej.

14 października minie 50 lat od jej przypadkowego odkrycia podczas wydobywania marmuru, po który ciężarówki ustawiały się w 1966 roku w kilkudniowych kolejkach. O wadze odkrycia niech więc świadczy fakt, że prace kamieniołomu zostały wtedy wstrzymane.

 

W pierwszej odsłoniętej komorze znaleziono kości dużych ssaków, a najwięcej niedźwiedzi – stąd nazwa jaskini. Przez lata odkrywano kolejne sale i korytarze. Dzisiaj położona w Masywie Śnieżnika, niedaleko wsi Kletno Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą jaskinią Sudetów, jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Ciągnie się przez ponad 5 km i na trzech poziomach, a specyficzny mikroklimat (temperatura ok. 6° Celsjusza, wilgotność powietrza w granicach 100% i słaby ruch mas powietrza) sprawia, że nagromadzony w wodzie węglan wapnia odkłada się w jaskini w różnorodne formy naciekowe – od ponad trzydziestu lat podziwiane przez turystów stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Niektóre z nich mogą mieć nawet 80 tys. lat, podobnych nie ma nie tylko nigdzie w Polsce, ale i w Europie. Do tego podziemne jeziorka z formami podobnymi do rafy koralowej i tzw. perły jaskiniowe – gładkie i błyszczące kulki wapienne, które można zauważyć na dnie wody.

 

W 1974 r. zespół geodetów pod przewodnictwem prof. Stefana Caconia z, wtedy jeszcze, Akademii Rolniczej przeprowadził w Jaskini Niedźwiedziej pierwsze prace badawcze, które są do dnia dzisiejszego kontynuowane przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego. Najpierw sporządzono mapy sal i korytarzy jaskiniowych, później rozpoczęto również pomiary deformacji górotworu. Od samego początku na badaniach w jaskini swoje rokroczne obozy naukowe spędza Studenckie Koło Naukowe Geodetów.

 

Zespół Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr – dr Mirosław Kaczałek i dr Krzysztof Mąkolski – zeskanował przy pomocy dwóch specjalistycznych skanerów laserowych część korytarzy i Salę Pałacową, by uzyskać model przestrzenny jaskini. Jaskinia rzeźbiona przez miliony lat przez wody potoku Kleśnica nadal się zmienia, a badania pozwalają przypuszczać, że wciąż drzemie w niej potencjał eksploracyjny – najdalsze korytarze mogą sięgać aż czeskiej Doliny Morawy.

Źródło: materiał prasowy UPWr

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie