Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak szukać lepszej pracy

Patrycja Wacławska
Jeśli rozważasz zmianę pracy, okolice czterdziestego roku życia są najlepszym momentem na podjęcie takiej decyzji. To wiek, w którym mamy już spore doświadczenie, jednak wciąż nie brakuje nam zapału i kreatywności. Nigdy jednak nie podejmujmy decyzji pochopnie - radzi Patrycja Wacławska.

Chęć poprawienia sytuacji materialnej, spróbowania swoich sił przy wykonywaniu nowych zadań, zrealizowania marzeń albo po prostu zmiany otoczenia - to najczęstsze przyczyny, dla których decydujemy się na poszukiwania nowej pracy. Żeby jednak zmiana przyniosła nam oczekiwaną satysfakcję, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim powinniśmy rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Zacznijmy od pieniędzy. Jeśli znajdziesz ofertę pracy, w której zarobki są wyższe niż w dotychczasowej, zastanów się, czy aby na pewno gwarantuje to dodatkowy przypływ gotówki do domowego budżetu.

Wzrost przychodu o kilkaset złotych może być niezauważalny w sytuacji, gdy nowe miejsce pracy będzie usytuowane w innej miejscowości (koszty dojazdów lub zakwaterowania) lub na drugim krańcu miasta (dodatkowe wydatki na benzynę, strata czasu w korkach). Pod-wyżka może być nieodczuwalna także wówczas, gdy nowy pracodawca będzie oczekiwał od ciebie zainwestowania prywatnych pieniędzy w narzędzia pracy (np. w zakup własnego samochodu) albo w zmianę wizerunku (choćby w kolekcję garsonek bądź garniturów).

Należy też pamiętać, że obietnica potencjalnego przyszłego pracodawcy, że da więcej pieniędzy niż poprzedni, nie jest żadną gwarancją. Istotne jest bowiem to, w jaki sposób zostanie skonstruowana umowa. Jeśli będzie z niej wynikało, że znacząca część wynagrodzenia ma charakter prowizji lub nagrody, to, czy część tę faktycznie otrzymasz w praktyce, będzie zależało od wielu czynników(z dobrą wolą przełożonego włącznie). Nie należy też godzić się na namowy pracodawcy, że w umowie wykaże jedynie część wynagrodzenia a resztę będzie płacił "pod stołem". Po pierwsze, o takich obietnicach szef może szybko zapomnieć, a ty nie będziesz miał żadnego dowodu, że padły. Po drugie, od części pensji, która nie zostanie ujęta w umowie, nie będą odprowadzane składki ubezpieczeniowe, czego skutkiem może być, na przykład, zaniżenie przyszłej emerytury.

Nawet jeśli zysk z nowego zajęcia jest niezaprzeczalny, należy wziąć pod uwagę inne czynniki

Nawet jeśli zysk z nowego zajęcia jest niezaprzeczalny, należy wziąć pod uwagę inne czynniki. Warto zastanowić się, czy zaczynanie wszystkiego od nowa ma sens. Podjęcie nowej pracy może być ciekawym, ale i stresującym wyzwaniem. Nowe otoczenie, warunki pracy, nieznane dotąd zadania. Nie każdy ma taką samą zdolność dostosowania się do zmienionych okoliczności i opanowania nowych obowiązków. Nauka zarządzania zasobami ludzkimi zna pojęcie "przekroczenia progu własnej niekompetencji". Otóż nawet jeśli dotychczasowa praca wydawała się nam nużąca i mieliśmy głębokie przekonanie, że z powodzeniem udałoby się nam realizować większe wyzwania i zajmować wyższe stanowiska, może się to okazać nieprawdą.

Jeśli jednak z bilansu plusów i minusów wynika wyraźnie, że decyzja o zmianie pracy jest słuszna, należy zacząć rozglądać się za odpowiednimi ofertami. Pracodawcy doceniają doświadczenie osób w średnim wieku i ustabilizowaną sytuację rodzinną (zwykle nie dotyczy ich już problem opieki nad małymi dziećmi). Jest to też wiek, w którym można się pochwalić dobrym stanem zdrowia i zapałem do pracy. A to duże atuty!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska