MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do matury i podejść do egzaminu bez stresu? 7 złotych rad dla maturzystów. Sprawdzone sposoby na egzaminy

Jak opanować stres przed maturą? Jak przygotować się do egzaminu dojrzałości? Mamy 7 złotych rad dla maturzystów. Sprawdź!
Jak opanować stres przed maturą? Jak przygotować się do egzaminu dojrzałości? Mamy 7 złotych rad dla maturzystów. Sprawdź! Fot. Siora Photography / unsplash
Dużo materiału i coraz mniej czasu do matury? Jak zorganizować powtórki, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób zaplanować sobie naukę? Jak opanować stres? Poznaj sprawdzone sposoby na przygotowania do trudnych i wymagających egzaminów. W tym tekście znajdziesz wskazówki, co robić, aby nauka był efektywna i jak zminimalizować stres przed maturą.

Spis treści

7 złotych rad, są skuteczne!

Internet jest pełen dobrych rad, jak przygotować się do matury. Wiele z nich to oczywiste sposoby na organizację nauki i rady dotyczące trybu życia w czasie przygotowań do ważnego egzaminu. Inne rady bywają oryginalne i zaskakujące, a nawet dziwaczne.

Specjalnie dla tegorocznych maturzystów dokładnie przeanalizowaliśmy wskazówki specjalistów, skonsultowaliśmy je z fachowcami i zasięgnęliśmy języka u praktyków. Oto 7 złotych rad dla maturzystów, ale też przydatnych studentom i wszystkim, którzy mają przed sobą trudne i ważne egzaminy.

7 złotych rad dla maturzystów:

 • Wysypiaj się. Oddychaj świadomie i redukuj stres.
 • Spaceruj i bądź aktywny.
 • Podziel „maturalnego słonia” na kawałki.
 • Śmiej się, żartuj i baw się.
 • Motywuj się wyobrażeniem o tym jak się będziesz czuł po zdaniu matury.
 • Czarny scenariusz. Przygotuj sobie plan B.
 • „Uczłowiecz” egzaminatorów.

Wysypiaj się. To podstawa dobrego samopoczucia i regeneracji mózgu

O tym, że sen jest ważny, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jego braki szybko da się odczuć przez pogorszenie pamięci, złe samopoczucie, a nawet uczucie wyczerpania i obniżenie nastroju. Brak odpowiedniej ilości snu może powodować trudności w koncentracji, może też obniżać wydajność. Niewyspany maturzysta ślęczący nad notatkami raczej niewiele z nich zapamięta.

Sen pomaga w procesie konsolidacji pamięci i uczenia się. W czasie snu mózg przetwarza informacje i utrwala je, co pomaga w utrzymaniu długoterminowej pamięci.

Zalecana ilość snu dla 18-latka to około 8-10 godzin na dobę. Badacze są zgodni, że najbardziej efektywny sen, to ten pomiędzy godziną 22 a 6 rano. Warto pamiętać, że potrzeby snu mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich, jak aktywność fizyczna i styl życia. Kluczowe jest jednak zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu, aby zachować dobrą kondycję, samopoczucie i „edukacyjną wydajność”.

Oto kilka wskazówek, które pomogą maturzyście poprawić jakość snu:

 • Stwórz rutynę snu: staraj się iść spać i wstawać o tej samej porze codziennie, nawet w weekendy.
 • Unikaj ekranów przed snem: ogranicz korzystanie z telewizora, komputera i telefonu przed snem, ponieważ światło emitowane przez ekrany może utrudniać zasypianie.
 • Zrelaksuj się przed snem: spróbuj medytować, czytać książkę lub wykonywać inne relaksujące czynności przed snem.
 • Zadbaj o jakość środowiska snu: upewnij się, że twój pokój jest cichy, ciemny i dobrze wentylowany, a łóżko wygodne.
 • Ogranicz napoje zawierające kofeinę: unikaj kawy, herbaty i napojów energetyzujących – szczególnie przed snem.
 • Ćwicz regularnie: aktywność fizyczna może pomóc Ci zasnąć szybciej i lepiej spać.
 • Zadbaj o dietę: unikaj tłustych i ciężkostrawnych posiłków przed snem i upewnij się, że jesz wystarczająco dużo warzyw i owoców. Kolacja, która zagwarantuje dobry sen, powinna składać się z lekkostrawnych węglowodanów. W ten sposób nie obciążysz żołądka, a cukry zadziałają jak dietetyczna kołysanka.

Oddychaj świadomie. To sposób na opanowanie stresu. Świadomy oddech może mieć pozytywny wpływ na ograniczanie stresu i jakość uczenia się. Praktyka świadomego oddychania polega na skupieniu się na oddechu i kontrolowaniu go, co może pomóc w uspokojeniu umysłu i ciała. W ten sposób można zmniejszyć stres i niepokój, a jest korzystne zarówno dla zdrowia, jak i dla dobrego samopoczucia.

Świadomy oddech może pomóc w poprawie koncentracji i uwagi, co jest kluczowe w procesie uczenia się. Dzięki świadomemu oddychaniu można wzmocnić uwagę i zwiększyć zdolność do skupiania się na konkretnych zadaniach. To zaś z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na lepsze wyniki w nauce.

Proste ćwiczenia oddechowe, które pomagają w ćwiczeniu świadomego oddychania:

 • Oddech przeponowy: usiądź wygodnie i skup się na swoim oddechu. Staraj się oddychać powoli i głęboko, naciskając na brzuch, zamiast klatkę piersiową. Powoli wdychaj nosem, a potem wypuść powietrze ustami, starając się kontrolować tempo i głębokość oddechu.
 • Ćwiczenie 4-7-8: zrób głęboki wdech nosem i wydech ustami, licząc do 4. Następnie zatrzymaj oddech na 7 sekund, a potem powoli wdychaj ustami, licząc do 8. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
 • Oddech z wyobraźnią: wdychaj powoli nosem, wyobrażając sobie, że wdychasz powietrze pełne spokoju i relaksu. Następnie wypuść powietrze ustami, wyobrażając sobie, że wyrzucasz z siebie stres i niepokój.

Ćwiczenia oddechowe można wykonywać w różnych sytuacjach: przed snem, w przerwie od nauki, a także bezpośrednio w sytuacjach stresowych. Regularne praktykowanie świadomego oddychania może pomóc w poprawie koncentracji, redukcji stresu i ma spory wpływ na jakość snu.

Spaceruj. Codziennie „przewietrz głowę”

Jeśli nie uprawiasz regularnie sportu, a aktywność fizyczna nie jest twoją mocną stroną, wyrób sobie nawyk spacerowania. Postaraj się codziennie wyjść z domu. Nawet jeśli nie masz psa, wyprowadzaj regularnie na spacer… swoją przeciążoną nauką głowę.

Spacery mogą pomagać w nauce w kilku aspektach:

 • Poprawiają funkcjonowanie mózgu: spacery wpływają na poprawę funkcjonowania mózgu, ponieważ pomagają w dotlenieniu i uaktywnieniu mózgu, co jest korzystne dla zdolności uczenia się.
 • Redukują stres: spacery pomagają w redukcji stresu, co jest korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. To z kolei przekłada się na lepszą koncentrację i wyniki w nauce.
 • Poprawiają kreatywność: spacery pomagają w poprawie kreatywności, ponieważ pomagają w oderwaniu się od codziennych obowiązków. Pozwalają znaleźć przestrzeń do twórczego myślenia i rozwiązywania problemów.
 • Wzmacniają zdrowie fizyczne: spacery pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji. Zdrowie i dobre samopoczucie wprost przekłada się na lepszą koncentrację i wyniki w nauce.

Optymalna długość i tempo spaceru zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Zaleca się jednak, aby spacer trwał około 30 do 60 minut dziennie. Tempo marszu zależy oczywiście od spacerującego, ale warto dobrać je tak, aby pozwalało na rozmowę (jeśli spacerujemy w towarzystwie), ale jednocześnie wymagało wysiłku.

Długość i tempo spaceru warto dostosować do swojego poziomu kondycji fizycznej, jednak stopniowo należy zwiększać jego intensywność, gdy organizm się do niego adaptuje.

Jeśli z powodu niepogody nie chcesz iść na spacer, albo szukasz urozmaicenia, możesz wybrać inne aktywności, również zalecane przy wzmożonym wysiłku umysłowym:

 • Ćwiczenia w domu: skakanie na skakance, ćwiczenia z hantlami lub treningi z filmowym instruktażem, to dobry sposób na zachowanie aktywności fizycznej bez wychodzenia z domu.
 • Joga lub stretching: to świetny sposób na redukcję stresu i poprawę zdrowia fizycznego.
 • Bieżnia: korzystanie z bieżni w domu lub w siłowni jest dobrym sposobem na utrzymanie aktywności fizycznej i zdrowej rutyny.
 • Basen: pływanie to świetna forma aktywności fizycznej. Woda rozluźnia, pływanie nie obciąża stawów. Jest to aktywność zalecana zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.
 • Ćwiczenia aerobowe: rytmiczna gimnastyka, taniec lub zumba, to świetny sposób na aktywność fizyczną i poprawę nastroju.

Ważne jest, aby dostosować aktywność fizyczną do swoich potrzeb i możliwości, ale przede wszystkim, zachować regularność w wykonywaniu ćwiczeń.

Jak zjeść słonia? Podziel go na kawałki

Od pytania o to, jak zjeść słonia, zaczyna się wiele szkoleń i wykładów dotyczących gospodarowania czasem, organizacji dnia, planowania i skutecznej realizacji zadań. Odpowiedź jest niezwykle prosta: słonia należy zjadać po kawałku. Oznacza to, że do dużych zadań – a takim z pewnością jest przygotowanie się do matury, trzeba podejść strategicznie. Przede wszystkim oszacuj, ile materiału musisz powtórzyć, które zagadnienia wymagają solidnej pracy, a które tylko odświeżenia wiedzy.

Podzielenie materiału na mniejsze części i powtarzanie go regularnie, zamiast uczenia się go na kilka dni przed egzaminem, jest bardziej skuteczne i mniej stresujące. Oto kilka wskazówek dotyczących podziału materiału:

 • Ustal sobie plan: przygotuj plan i harmonogram uczenia się, aby uniknąć chaosu i niepotrzebnego stresu.
 • Podziel materiał na mniejsze części: mniejsze zakresy materiału nie przytłaczają, nie powodują emocjonalnej blokady. Materiał podzielony na logiczne i niewielkie części łatwiej jest opanować.
 • Powtarzaj regularnie: powtórki są skuteczne wtedy, gdy robisz je regularnie, nie tylko w dniach poprzedzających egzamin. W ten sposób łatwiej utrwalić wiedzę i zapobiec zapominaniu.
 • Stosuj różne techniki: ucząc się, notuj, twórz mapy myśli, a nawet nagrywaj, gdy głośno powtarzasz materiał. To urozmaici proces uczenia się i zwiększy jego efektywność.
 • Rób przerwy: w czasie nauki zaplanuj przerwy. W tym czasie odpocznij, zrelaksuj się. Możesz wykonać kilka fizycznych ćwiczeń, wyjść na krótki spacer. W czasie takiej przerwy dajesz mózgowi czas na „zapisanie” powtarzanej wiedzy.
 • Znajdź swój styl uczenia się: wypróbuj różne metody uczenia się. Dostosuj je do swoich potrzeb, w ten sposób można uzyskać lepsze rezultaty.

Śmiej się. To naprawdę działa!

Śmiech może mieć pozytywny wpływ na skuteczność nauki. Jest naturalnym sposobem redukcji stresu i ma bezpośredni wpływ na poprawę nastroju. Może pomóc w zachowaniu zdrowego podejścia do nauki i zwiększeniu motywacji. Śmiech rozluźnia, a także pomaga w uwalnianiu endorfin. Ten proces natomiast poprawia samopoczucie i koncentrację.

Poza tym, śmiech jest naturalnym środkiem na wzmocnienie więzi i budowanie relacji, pomaga w tworzeniu pozytywnej atmosfery podczas nauki, jeśli decydujemy się na przedmaturalne powtórki w towarzystwie koleżanki lub kolegi, albo w większej grupie.

A może wizualizacja? Poczuj smak sukcesu

Wyobraź sobie, jak poczujesz się po zdaniu matury. Wizualizacja i wyobrażanie sobie pozytywnych rezultatów i uczuć po zdanym egzaminie może poprawić motywację do nauki. Wizualizacja jest techniką, która polega na wyobrażeniu sobie konkretnego celu lub sytuacji. To pomaga poczuć sukces, a w efekcie zwiększa motywację do działania w tym kierunku. Wizualizacja także pozwala na przełamanie barier mentalnych i poprawę pewności siebie. Może to być bardzo pomocne, szczególnie jeśli czujesz się zestresowany lub niepewny co do wyników egzaminu.

Ważne jest, aby nie poprzestać na pozytywnym myśleniu, ale potraktować je jako „motor” do nauki przed egzaminem. Wizja sukcesu powinna zachęcać do wysiłku. Wizualizacja taka może być pomocna osobom, które mają problem w zmobilizowaniu się do nauki i odwlekają przygotowania, zostawiając je na ostatnią chwilę.

Matura 2024 i czarny scenariusz. Czy świat się zawali?

W gąszczu rad, aby myśleć pozytywnie, pomysł żeby nakreślić sobie czarny scenariusz wygląda dziwnie? Możliwe. To jednak skuteczny sposób, aby oswoić lęki. Wyobraź sobie, że oblewasz maturę. Co się wtedy stanie?

Wyobrażanie sobie czarnego scenariusza, uświadomienie sobie, że świat się nie skończy i przemyślenie alternatywnego planu może być skuteczną strategią w radzeniu sobie ze stresem przed egzaminem. Jeżeli uświadomimy sobie potencjalne problemy i przygotujemy się na nie, może to pomóc w zredukowaniu niepewności i obaw.

Wyobrażanie sobie najgorszego rozwiązania – w tym przypadku niepowodzenia na egzaminie maturalnym, może pomóc w przewidzeniu i przemyśleniu alternatywnych rozwiązań. Jeśli przygotujemy się na inne rozwiązania, otworzymy na możliwą zmianę planów, łatwiej będzie opanować stres i koncentrować się na przygotowaniach do egzaminu.

Może warto taki „czarny scenariusz” przedyskutować z rodzicami? Może okazać się, że bliscy nie tylko uspokoją nas, że w razie złego wyniku matury świat nie runie, podsuną nowe możliwości, a także widząc obawy maturzysty, okażą dodatkowe wsparcie?
Oczywiście nie należy przesadnie skupiać się na czarnych scenariuszach. Niech to nie będzie wizja krążąca nad maturzystą, ale świadomość istnienia awaryjnych, alternatywnych rozwiązań.

Surowa komisja egzaminacyjna? To zwykli ludzie

Egzaminy ustne wywołują sporo emocji i obaw wśród maturzystów. Jeśli paraliżuje cię myśl o występie przed komisją egzaminacyjną – spróbuj uświadomić sobie, że egzaminatorzy to zwykli ludzie, którzy mają swoje słabości i wady. Takie podejście może być pomocne w opanowaniu stresu podczas egzaminu.

Zdając sobie sprawę z tego, że egzaminatorzy są tylko ludźmi i mają podobne obawy i obciążenia jak każdy inny, można nieco zmniejszyć swoją niepewność. Wyobrażenie sobie egzaminatora w codziennej, a nawet zabawnej sytuacji, również może pomóc w zmniejszeniu stresu podczas egzaminu. Ta technika, znana jako „odbrązowienie”, polega na próbie zobaczenia osoby, która nas stresuje, w innym świetle i w mniej formalnej sytuacji. Poważny matematyk jak każdy z nas obcina swoje paznokcie u stóp, a wymagająca germanistka zapewne sprząta kuwetę swojego kota...

Należy jednak pamiętać, że wyobrażanie sobie egzaminatora w zwyczajnej, a nawet zabawnej sytuacji nie oznacza, że nie powinniśmy traktować go z szacunkiem i powagą. Jeśli już opanujemy stres po wejściu na salę egzaminacyjną, warto skupić się na prezentowaniu umiejętności i wiedzy, zamiast na egzaminatorze.

Trzeba również mieć świadomość, że egzaminatorzy są obecni na sali, aby weryfikować naszą wiedzę, nie zasiadają w komisji, aby kogokolwiek prześladować czy krzywdzić.

I jeszcze jedno – wchodząc na egzamin, postaraj się uśmiechnąć. Uśmiech może pomóc w „rozbrojeniu” poważnej komisji egzaminacyjnej. Powinien również wywołać pozytywne emocje i złagodzić napięcie.

Tuż przed egzaminem:

 • Zadbaj o właściwy sen i odpoczynek - aby być odpowiednio wypoczętym i skoncentrowanym na egzaminie.
 • Zjedz zdrowy posiłek i nawodnij się - aby zapewnić sobie energię i koncentrację.
 • Przypomnij sobie ważne informacje - powtórz swoją wiedzę, aby upewnić się, że jesteś przygotowany.
 • Zrelaksuj się - uprawiaj jakąkolwiek formę ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak świadomy oddech lub medytacja, aby oczyścić umysł i zredukować stres.
 • Nie porównuj się z innymi - skup się na swoim własnym wyniku i nie porównuj się z innymi, aby zachować spokój i pewność siebie.
 • Bądź przygotowany - zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz, aby zminimalizować stres związany z brakiem przyborów.
Matura 2024

Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat matury w 2024 roku: harmonogram, czas trwania egzaminów, przebieg matury, przedmioty, które można ze sobą zabrać. Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę i kto przystępuje do egzaminów dojrzałości w 2024 roku?

Jak wygląda matura w 2024 roku?

Większość uczniów piszących maturę w 2024 roku podejdzie do egzaminu w formule 2023, mniejsza grupa – do matury w formule 2015. Niezależnie od formuły uczniowie przystępują do egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz do egzaminów ustnych. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, muszą zdać te egzaminy przynajmniej na 30 procent. 

Każdy obowiązkowo przystępuje także do przynajmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym, ale w tym wypadku nie obowiązuje tzw. próg zdawalności.

Czy można wyjść z sali w trakcie matury?

Maturzysta, który zakończył pracę, może opuścić salę. Wszystkich obowiązują jednak konkretne zasady: 

 • maturzysta może opuścić salę najwcześniej po godzinie od rozpoczęcia egzaminu,
 • jeśli do oficjalnego zakończenia egzaminu zostało 15 minut lub mniej, maturzysta zobowiązany jest do pozostania na miejscu do jego końca,
 • uczeń, który chce opuścić salę, musi zamknąć arkusz i położyć go na brzegu ławki. Wtedy może zgłosić zamiar wyjścia, podnosząc rękę.

Kto przystępuje do matury w 2024 roku?

W 2024 roku do matury w formule 2023 przystępować będą osoby, które ukończą:

 • 4-letnie liceum ogólnokształcące;
 • szkołę artystyczną realizującą program 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
 • 5-letnie technikum;
 • branżową szkołę II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

Z kolei do matury w formule 2015 podejdą uczniowie, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończą szkołę branżową II stopnia na podbudowie gimnazjum, a także absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, a więc:

 • 3-letniego liceum ogólnokształcącego z lat 2005–2022,
 • szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego,
 • 4-letniego technikum z lat 2006–2023,
 • branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum z lat 2022–2023,
 • liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, która ukończyła szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie,
 • uzupełniających liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie CKE w zakładce egzamin maturalny > formuła 2023/2025 > o egzaminie.

Kiedy jest matura poprawkowa 2024?

Matura poprawkowa odbędzie się odpowiednio: 

 • 20 sierpnia 2024 o godz. 9.00 (egzaminy pisemne);
 • 21 sierpnia 2024 (egzaminy ustne).

Kiedy będą wyniki matury 2024?

Ogłoszenie wyników matur zostało zaplanowane na 9 lipca 2024 roku.

Co można mieć ze sobą na maturze 2024?

Każdy zdający powinien mieć ze sobą długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). Ponadto w zależności od zdawanego przedmiotu, może mieć przedmioty takie jak:

 • kalkulator prosty, linijka, cyrkiel, kartę wzorów matematycznych – w przypadku egzaminu z matematyki;
 • linijkę, kalkulator naukowy, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki – w przypadku egzaminu z fizyki;
 • linijkę, kalkulator prosty, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki – w przypadku egzaminu z biologii. 

Warto sprawdzić pełną listę materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie. Została ona opublikowana na stronie CKE.

Ile trwa matura z poszczególnych przedmiotów?

Matura w 2024 roku w zależności trwa:

 • 240 minut – egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy);
 • 180 minut – egzamin z matematyki (poziom podstawowy);
 • 120 minut – egzamin z języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy);
 • 180 minut – większość egzaminów na poziomie rozszerzonym (np. WOS, fizyka, geografia itd.).
 • 210 minut – niektóre przedmioty na poziomie rozszerzonym, np. język polski, informatyka.

Czas trwania tych egzaminów dotyczy matury w formule 2023.

Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę w 2024 roku?

Uczeń, by zdać maturę musi przystąpić do wszystkich trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym, a więc do egzaminu z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego (najczęściej jest to język angielski), a także uzyskać z tych przedmiotów przynajmniej 30 procent. Maturzysta musi również przystąpić do egzaminów ustnych i zdać je na minimum 30 procent. 

Dodatkowo należy podejść do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie obowiązuje jednak tzw. próg zdawalności.

Jak wygląda matura ustna i czy jest obowiązkowa?

W 2024 roku uczniowie muszą przystąpić do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. W tym drugim przypadku nic się nie zmieniło. Zestaw egzaminacyjny zawiera trzy zadania, polecenia sformułowane są w języku polskim. Zdający odbywa rozmowę wstępną, następnie rozmowę z odgrywaniem ról, opisuje ilustrację i udziela odpowiedzi na trzy pytania, a następnie przedstawia wypowiedź na podstawie materiału stymulującego. 

W przypadku matury ustnej z języka polskiego, uczniowie którzy przystępują do egzaminu w formule 2023 losują dwa zadania:

 • pytanie niejawne oparte na tekście literackim, ikonicznym, dotyczącym języka;
 • pytanie jawne (z listy 110 jawnych zagadnień), które dotyczy lektury.

Uczeń tworzy wypowiedź, a następnie odpowiada na pytania egzaminatorów.

Kiedy jest matura 2024?

Harmonogram matur 2024 przedstawia się następująco:

7 maja 2024 (wtorek):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy).

8 maja 2024 (środa):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy);
 • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)

9 maja 2024 (czwartek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy)
 • godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).

10 maja 2024 (piątek):

 • godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

13 maja 2024 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
 • godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

14 maja 2024 (wtorek):

 • godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

15 maja 2024 (środa):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

16 maja 2024 (czwartek):

 • godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
 • Godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

17 maja 2024 (piątek):

 • godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

20 maja 2024 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

21 maja 2024 (wtorek):

 • godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

22 maja 2024 (środa):

 • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

23 maja 2024 (czwartek):

 • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

Egzaminy ustne zostały zaplanowane w terminach:

 • od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja);
 • od 20 do 25 maja.
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przygotować się do matury i podejść do egzaminu bez stresu? 7 złotych rad dla maturzystów. Sprawdzone sposoby na egzaminy - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska