Jak działa żelazko bez regulacji i z automatycznym doborem temperatury?

Materiał informacyjny Braun
Tylko jednym przyciskiem włącza się żelazko, które automatycznie ustawia temperaturę i za pomocą wyrzutu gorącej pary prasuje ubrania. Nie trzeba się martwić o odpowiedni dobór temperatury do danego materiału ani też czekać, aż żelazko ostygnie, aby móc prasować delikatne, jedwabne ubrania. O czym mowa? O specjalnych żelazkach parowych oraz generatorach pary, które podbiły polski rynek, powoli zajmując miejsce tradycyjnych żelazek. Jak działa żelazko bez regulacji i z automatycznym doborem temperatury? Jaki model wybrać? Ile kosztuje takie urządzenie?

Jak działa żelazko bez regulacji temperatury?

Zasada działania żelazka bez regulacji temperatury jest bardzo prosta: urządzenie nie posiada pokrętła odpowiedzialnego za ustawienie odpowiedniej temperatury, ponieważ po włączeniu żelazko nagrzewa się programowo do określonego stopnia i tę temperaturę utrzymuje.

Stopa żelazka nagrzewa się w minimalnym stopniu, ponieważ praca opiera się na działaniu gorącej pary wyrzucanej przez dysze, dzięki temu nie ma możliwości, aby przypalić ubrania.

Przykładowo żelazko parowe marki Braun posiada trzy programy prasowania:

  • tryb iCare do wszystkich typów tkanin,
  • tryb Eco dla delikatnych materiałów
  • oraz tryb Turbo dla trudnych do prasowania ubrań.

Zobacz poradnik pokazujący, na czym polega automatyczne dobieranie temperatury:

Żelazko parowe bez regulacji temperatury posiada wbudowany pojemnik na wodę, dlatego regularnie należy je uzupełniać, co niektórzy mogą uznać za wadę takiego rozwiązania.

Żelazka bez regulacji temperatury – co znajdziemy w sklepach?

Decydując się na żelazko parowe bez regulacji temperatury warto zwrócić uwagę na:

  • kształt i stopę żelazka,
  • a także liczbę oczek wyrzucających parę.

Najlepsze modele posiadają delikatnie ścięte, zaokrąglone krawędzie (dzięki czemu możemy bez problemów rozprasować trudno dostępne miejsca, np. kołnierzyk w koszuli lub zakamarki w sukience) oraz dużą liczbę oczek (zasada jest prosta: im więcej oczek, tym lepszy wyrzut pary ułatwiającej prasowanie).

Szafirowa stopa żelazka to dobry wybór, ponieważ równomiernie rozprowadza gorącą parę i jest jednocześnie bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Warto, aby urządzenie miało przynajmniej trzy programy do prasowania (program delikatny, normalny oraz do pracy z trudnymi i wymagającymi tkaninami).

W sklepach możemy znaleźć urządzenia od renomowanych producentów, jak chociażby żelazko bez regulacji temperatury Tefal, żelazko Philips bez regulacji temperatury, jak i produkty dyskontowe z Lidla lub Biedronki. Klasyczne żelazko bez regulacji temperatury można kupić już od 399 złotych, przy czym warto podkreślić, że produkty zaufanego producenta, jak na przykład Braun TexStyle 9, posiadają specjalną stopkę FreeGlide 3D, która pozwala na pracę w każdym kierunku, system iCareTec Smart Textile Protector automatycznie dobierający temperaturę do materiały oraz tryb pracy iCare chroniący ubrania przed zniszczeniem. Czym się różni żelazko Braun TexStyle 9 od innych rynkowych modeli przeczytasz w poradniku - jakie żelazko kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego?

Na żelazko parowe bez regulacji temperatury warto się zdecydować, jeśli ma się ograniczony budżet, prasuje się stosunkowo rzadko (2-3 razy w tygodniu) i to głównie ubrania (spodnie, koszulki), a także zależy nam na komfortowej pracy samego urządzenia.

Jak działa żelazko z automatycznym doborem temperatury?

Działanie żelazka z automatycznym doborem temperatury opiera się pracy na parze wodnej. Wyrzucana przez liczne dziurki w stopie żelazka para rozmiękcza, a następnie wyrównuje wszelkie niedoskonałości na ubraniu. I nie ma znaczenia, czy prasujemy jeansowe spodnie czy też delikatną, jedwabną bluzkę – żelazko automatycznie dobiera odpowiedni program, dzięki czemu nie ma ryzyka przypalenia ubrania lub pozostawienia nieestetycznych śladów po prasowaniu.

Żelazko parowe z automatycznym doborem temperatury to tak naprawdę generator pary – pojemnik na wodę nie jest wbudowany w urządzenie, lecz stoi osobno, dzięki czemu samo prasowanie jest przyjemne, ponieważ nie trzeba się martwić o systematyczne dolewanie wody ani ustawianie odpowiedniego programu. Czym różni się od żelazka parowego?

_-Różnica polega na miejscu, w którym owa para powstaje – jest to zewnętrzna stacja parowa. Woda podgrzewana jest w bojlerze i zamieniana w parę, następnie pompowana pod ciśnieniem do żelazka przez gruby przewód. Dzięki temu może być wydmuchiwana nieustannie z dużą siłą. W dużej mierze na jej zmiękczającym i wygładzającym działaniu opiera się proces prasowania tkaniny_ – czytamy w poradniku: Jakie żelazko kupić? Żelazko parowe czy generator pary - na stronie wiodącego producenta stacji parowych.

Do najważniejszym zalet żelazka z automatycznym doborem temperatury zalicza się możliwość prasowania w pionie i w każdym kierunku. Dodatkowo takie urządzenie pozwala nie tylko prasować, ale również w szybki i skuteczny sposób odświeżyć ubrania przy pomocy gorącej pary. O ile zwykłe żelazko nie poradzi sobie z wymagającymi tkaninami, to generator pary można zastosować również do delikatnego tiulu, jak i eko-skóry. Z kolei generator pary Braun CareStyle 7 posiada najszybszy na rynku system odkamieniania FastClean (cały proces nie zajmuje więcej niż 60 sekund!).

Jakie żelazka z automatycznym doborem temperatury możemy kupić?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy wiele dobrej jakości urządzeń, np. żelazko Philips z automatycznym doborem temperatury, jak i dyskontowe odpowiedniki (wspomniany już Lidl czy  Biedronka oferująca żelazko Hoffen z automatycznym doborem temperatury). Czym kierować się podczas wyboru urządzenia? Kluczowe w tym wypadku jest doświadczenie producenta, na przykład  Braun posiada w swojej ofercie zarówno generatory pary, jak i żelazka z automatycznym doborem temperatury (wspomniany model TexStyle9).

A jak przedstawiają się opinie o żelazku z automatycznym doborem temperatury? Redaktorki serwisu Polki.plzauważają, że do wad można zaliczyć jedynie wielkość urządzenia najbardziej zaawansowanego modelu CareStyle 7 IS 7156 BK (wydatek około 1199 złotych). Dużo mniejszy, a za razem kompaktowy generator pary BRAUN Care Style Compact IS 2044VI można kupić już od 649 złotych!

fot. kompaktowy generator pary BRAUN Care Style Compact IS 2043

Na żelazko z generatorem pary powinny zdecydować się te osoby, które bardzo często prasują (ukłon w stronę matek małych dzieci, które często brudzą i których ubranka wymagają częstego prania i prasowania), zależy im na przedłużeniu żywotność delikatnych i trudnych w pracy tkanin (np. jedwabiu, tiulu, ozdobnych ubrań, firanek itp.).

Jakie żelazka sprawdzają i polecają Blogerki?

Jak sprawdzają się żelazka z generatorem pary w codziennym użytkowaniu? Czy po kilku miesiącach pracy urządzenia są nadal wydajne i tak samo skuteczne, jak zaraz po zakupie? Przyjrzymy się opiniom o żelazkach z automatycznym doborem temperatury.

– Wcześniej używałam zwykłego żelazka, więc byłam ciekawa, jak generator pary poradzi sobie z prasowaniem. Jak sama nazwa wskazuje – CareStyle Compact – jest to żelazko z generatorem pary o kompaktowej konstrukcji. Bez względu na to czy prasuję swoje delikatne bluzki czy bawełniane body mojej córki, to nie muszę pamiętać o wybraniu odpowiedniej temperatury, bo żelazko samo dostosowuje temperaturę. To świetna opcja, bo nie ma niebezpieczeństwa, że zniszczę swoje ubrania przez źle dostosowaną temperaturę,  a niestety takie przypadki zdarzały mi się w przeszłości – pisze na swoim blogu Agata Berry, mama malutkiej Sary.

fot. Kinga Petrus: żelazko z generatorem pary

Jednak jak sprawdzi się żelazko z generatorem pary po kilku miesiącach użytkowania? Przekonała się o tym Kinga Petrus, autorka bloga Perfekcyjna Pani Domu (Żelazko z generatorem pary po pół roku użytkowania - opinie),  która przez osiem miesięcy korzystała z produktu Braun, chwaląc go za lekkość w obsłudze, cichą pracę, możliwość prasowania w pionie, automatyczny dobór temperatury oraz to, że zajmuje mało miejsca. Żelazka z generatorem pary ceni do tego stopnia, iż swój poprzedni model Braun Care Style 7056 BK oddała kuzynce, która pracuje w firmie, gdzie nienaganny wygląd zewnętrzny ma kluczowe znaczenie i potrzebuje szybko, i często prasować delikatne ubrania z jedwabiu, sukienki i koszule, a sama blogerka nabyła kolejne, nowsze urządzenie od Brauna.

Reasumując, warto zdecydować się na najnowsze zdobycze technologiczne ułatwiające wykonywanie codziennych czynności. Dzięki żelazkom z automatyczną regulacją temperatury prasowanie może być szybkie, skuteczne i, co najważniejsze, przyjemne!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska