Filip Bares
Filip Bares
pap
Hubert Hurkacz (18.) awansował w czwartek do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Tym razem Polak pokonał reprezentanta gospodarzy Jana Choinskiego 6:4, 6:4, 7:6(3) w dwie godziny i siedem minut.

W pierwszej rundzie tegorocznego Wimbledonu Hurkacz bez większych problemów pokonał Hiszpana Alberta Ramosa Vinolasa 6:1, 6:4, 6:4. W drugiej czekał na niego kwalifikant, reprezentant gospodarzy Jan Choinski, który w wcześniej niespodziewanie pokonał Serba Dusana Lajovicia (56.) 5:7, 7:6(4), 6:2, 6:2. Dla Hurkacza i Choinskiego był to pierwszy mecz między nimi.

Sposób Hurkacza na Choinskiego

Czwartkowy mecz kontynuował trend z poprzedniego spotkania - łącznie Polak wygrał cztery kolejne sety rezultatem 6:4. W pierwszej partii Hurkacz musiał obronić dwa break-pointy w trzecim gemie zanim sam przełamał rywala w dziewiątym. Drugi set był lustrzanym odbiciem pierwszego - Brytyjczyk ponownie zmarnował szansę w tej samej fazie gry, a Polak ponownie w dziewiątym gemie go przełamał.

Zacięty trzeci set zakończony tie-breakiem

Trzeci set był najbardziej zacięty, ale historia ponownie zatoczyła koło. Choinski tym razem objął prowadzenie 0:40 i zmarnował aż trzy break-pointy! Łącznie Hurkacz obronił osiem takich szans i kolejne trzy piłki setowe, gdy przegrywał 5:6. Ostatecznie Polak doprowadził do tie-breaku, który wygrał 7:3 i tym samym seta 7:6 oraz całe spotkanie.

Osiemnaście asów polskiego mistrza serwisów

„Hubi” dwukrotnie przełamał Choinskiego, wygrał 115 punktów przy 94 rywala, popełnił 22 niewymuszone błedy przy 34 Brytyjczyka, miał 46 winnerów przy 27 przeciwnika. Najmocniejszą stroną w grze naszego zawodnika jak zawsze okazał się serwis. Wykonał aż 18 asów serwisowych przy zaledwie jednym podwójnym błędzie. Pokonany miał 6 asów i popełnił 2 podwójne błędy.

Hurkacz – Musetti w trzeciej rundzie

W 1/16 finału Hurkacz zmierzy się z rozstawionym z „czternastką” Włochem Lorenzo Musettim – zawodnikiem o jednoręcznym bekhendzie. Szesnasty w raningu ATP w poprzednich rundach pokonał najpierw Peruwiańczyka Juana Pablo Varillasa (ATP 63) 6:3, 6:1, 7:5, a następnie Hiszpana Jaume Munara (ATP 109) 6:4, 6:3, 6:1.

Hurkacz zmierzył się z Musettim trzykrotnie – dwa zwycięstwa odniósł Włoch w pierwszej rundzie Italian Open 2021 w Rzymie 6:4, 2:0 (krecz) i w pierwszej rundzie turnieju halowego w Rotterdamie 2022 6:3, 5:7, 6:3, a raz wygrał wrocławianin w pierwszej rundzie na Wimbledonie 2021 6:4, 7:6(5), 6:1, kiedy potem dotrał do półfinału Wielkiego Szlema.

Hurkacz obiecuje, że da z siebie wszystko

– Na pewno był to trudny mecz, Janek świetnie walczył, super grał w ważnych momentach, w któych miałem okazje. Brawa dla niego. Fajnie go widzieć na największych truniejach na świecie. Cieszę się z tego zwycięstwa. Na pewno nie było ono łatwe, bo odniesione po walce, ale fajnie, że gram w trzeciej rundzie. Musetti, jak każdy, kto jest w trzeciej rundzie umie świetnie grać w tenisa, zobaczymy, myślę, że będzie fajny mecz, a ja dam z siebie wszystko

– powiedział Hurkacz po spotkaniu w rozmowie z Polsat Sport.

Hubert Hurkacz przed Wimbledonem

Hurkacz odbył długie przygotowania do tegorocznego Wimbledonu. Polak wystąpił w trzech turniejach na kortach trawiastych - dwóch ATP w Niemczech i jednym pokazowym (The Boodles Challenge Exhibition) w Wielkiej Brytanii. W Stuttgarcie dotarł do półfinału, a w Halle do drugiej rundy.