Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gruźlica wraca. Coraz więcej chorych na gruźlicę na Dolnym Śląsku. To choroba zakaźna i bardzo niebezpieczna

Monika Fajge
Monika Fajge
Lekarze diagnozują coraz więcej przypadków gruźlicy
Lekarze diagnozują coraz więcej przypadków gruźlicy Jacek Babicz / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Wzrosła liczba osób zakażonych gruźlicą, Dolny Śląsk nie jest wyjątkiem. Nasz region odnotował jeden z najwyższych w Polsce współczynników zapadalności na gruźlicę. Więcej chorych zarejestrowano tylko w województwach śląskim i lubelskim. Są powody do niepokoju, bo gruźlica uchodzi za jedno z najgroźniejszych schorzeń epidemiologicznych.

Gruźlica to choroba zakaźna. Najczęściej atakuje płuca, ale może też zaatakować m.in. węzły chłonne, układ moczowo-płciowy, kostno-stawowy czy ośrodkowy układ nerwowy. Nieleczona prowadzi do śmierci. Zachorować na gruźlicę może każdy, bez względu na wiek.

Coraz więcej zachorowań na gruźlicę na Dolnym Śląsku

W 2021 r. zanotowano w Polsce 3704 przypadki gruźlicy, a rok później już 4314. Słupki zakażeń wzrosły też w woj. dolnośląskim. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu wynika, że w 2021 roku w regionie na gruźlicę zachorowało 279 osób. W roku 2022 lekarze odnotowali 410 przypadków. Dla porównania, w roku 2020 gruźlicę zdiagnozowano u 265 pacjentów z Dolnego Śląska. Na dane z bieżącego roku trzeba jeszcze poczekać.

Źródło: Gruźlica i Choroby Układu Oddechowego w Polsce w 2021 r. i 2022 r., red. Maria Korzeniewska-Koseła
Źródło: Gruźlica i Choroby Układu Oddechowego w Polsce w 2021 r. i 2022 r., red. Maria Korzeniewska-KosełaInstytut Gruźlicy i Chorób Płuc

- Wszystkie zgłoszone przypadki gruźlicy są weryfikowane przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Przypadki gruźlicy zgłoszone w województwie dolnośląskim w roku 2023 są jeszcze objęte weryfikacją, stąd możemy wykazać jedynie 49 przypadków, zgłoszonych w I kwartale 2023 roku - informuje Witold Paczosa, kierownik działu epidemiologii WSSE we Wrocławiu.

Zdaniem epidemiologa wzrost zapadalności na gruźlicę "może mieć związek ze zwiększeniem się w latach 2022-2023 liczby osób stale zamieszkujących województwo dolnośląskie oraz zapewnieniem właściwej diagnostyki w kierunku gruźlicy i chorób płuc".

Zobacz też:

Gruźlica - tak dochodzi do zarażenia

Gruźlica szerzy się zazwyczaj drogą kropelkową, wywołują ją bakterie tlenowe Mycobacterium tuberculosis, zwane pałeczkami lub prątkami. Zarazić można się poprzez bliski kontakt z osobą chorą, która w naszej obecności kaszle, odksztusza, dużo mówi lub głośno się śmieje. Prątki gruźlicy krążą w powietrzu i – wraz z ich wdychaniem – dochodzi do zakażenia. Ryzyko infekcji jest tym większe, im dłuższy i bliższy był kontakt z osobą chorą. Po przedostaniu się bakterii do organizmu choroba rozwija się u około 10 proc. zakażonych.

Objawy to:

  • bóle w klatce piersiowej
  • męczący kaszel połączony z odkrztuszaniem wydzieliny
  • krwioplucie
  • zlewne poty (zwłaszcza w nocy)
  • gorączka
  • bladość skóry
  • zwiększona męczliwość

Przeciw gruźlicy można się zaszczepić

Szczepionkę przeciw gruźlicy wynaleziono w 1921 r. i od tego czasu została podana ponad 3 mld ludzi. W Polsce szczepienie przeciw gruźlicy jest obowiązkowe. Szczepionkę BCG podaje się przed wypisaniem dziecka z oddziału neonatologicznego. Jeżeli dziecko nie było szczepione w wieku niemowlęcym lub przedszkolnym, to zaszczepienie go nawet w wieku szkolnym daje wyraźne korzyści w postaci ochrony przed gruźlicą. Działanie ochronne trwa nawet 40 lat.

"Szczepienie BCG chroni niemowlęta i dzieci przed najcięższą postacią gruźlicy, tj. gruźliczym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych" - czytamy na stronie szczepienia.pzh.gov.pl

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska