Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalistki coraz częściej zostają matkami

Paweł Gołębiowski, współpraca: Małgorzata Moczulska
- Kiedyś uczennica, mająca zostać matką, to była sensacja i skandal. Czasy się jednak zmieniały. I to bardzo. Obecnie wcale nierzadko rodzą u nas 14-15-letnie dziewczęta - przyznaje Iwona Michańcio, naczelna pielęgniarka w szpitalu ginekologiczno-położniczym im. E. Biernackiego w Wałbrzychu. - Zdarzają się też 17-latki rodzące swoje kolejne już dziecko - dodaje pielęgniarka.

Mimo to fakt, że aż cztery uczennice Gimnazjum nr 1 w Boguszowie-Gorcach zaszły w ciążę, wywołał poruszenie. Jedna z przyszłych matek ma dopiero 14 lat, chodzi do I klasy, a jej partner jest o 5 lat starszy. Druga, 15-latka, urodziła dziecko kilka dni temu. Dwie kolejne ciężarne mają po 16 lat.

Nauczyciele starają się im pomagać. - Każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie - mówi Agnieszka Sosialuk, pedagog w boguszowskim gimnazjum. - Dziewczęta próbują po prostu zrealizować potrzebę akceptacji, miłości, której zabrakło im chyba w domu. Najmłodsza tłumaczyła na przykład, że współżycie to była spontaniczna decyzja i nie przypuszczała, iż od razu zajdzie w ciążę - opowiada pani pedagog.

Jej zdaniem, dziewczyny są niedojrzałe. Niby wiedzą, jak się zabezpieczać, a jednak nie jest tak do końca. Gimnazjalistki nie ukrywają ciąży przed rówieśnikami. Wręcz przeciwnie, traktują ją raczej jako powód do dumy. - Później jednak przychodzi refleksja i potrzebują pomocy - wyjaśnia pani pedagog. Odwiedza uczennice w domu, bo dwie z nich mają indywidualny tok nauczania. Rozmawia z nimi. Jest przekonana, że olbrzymią winę za sytuację, w jakiej się znalazły, ponoszą rodzice. - Jeśli tolerują to, że czternastolatka ma dużo starszego partnera, wraca późno do domu, a czasami u niego nocuje, to nie powinni dziwić się, że jest w ciąży - podkreśla Agnieszka Sosialuk.

A tak właśnie często bywa. Dwa lata temu 14-latka z gminy Dzierżoniów była w ciąży z blisko 30-letnim mężczyzną. Rodzice wiedzieli , że ma dorosłego partnera, ale nie reagowali. Zdarza się też, że partnerami gimnazjalistek są ich koledzy ze szkoły. Dwa lata temu głośna była w Świdnicy sprawa 14-latki, która zaszła w ciążę z 15-latkiem. W efekcie chłopak wystraszył się odpowiedzialności, zerwał z dziewczyną, a dziecko wychowują dziadkowie.

Seksuolog Wiesław Ślósarz podkreśla, że niezbędne są rozmowy i edukacja. - Nie zgadzam się, że dzieci same się wszystkiego dowiedzą, bo nieraz spotykam się z pytaniami nastolatek, czy na przykład prawdą jest, że podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążę - mówi Wiesław Ślósarz. - Dlatego apeluję: edukujmy i w domu, i w szkole.

Przysposobienie do życia w rodzinie wprowadzono jako przedmiot w piątej klasie szkoły podstawowej. Nauka ta kontynuowana jest w gimnazjum. Lekcje te jednak nie są obowiązkowe, zgodę na udział w nich dziecka musi wyrazić rodzic. A z tym jest różnie. Nie zawsze też rozmawia się na tych zajęciach np. o antykoncepcji.

- Prowadzę przysposobienie do życia w rodzinie w piątych i szóstych klasach szkoły podstawowej. I na tym etapie nauki nie ma ani słowa o seksualności - przyznaje Maria Pawlik, nauczycielka ze Świdnicy. - Sama też nie chciałabym rodzicom tego proponować, bo wielu z nich jest przekonanych, że lepiej, by dzieciom nie mówić o stosunku seksualnym czy metodach antykoncepcji. I nie mieści im się w głowie, że trzynastolatka może uprawiać seks.

Z przeprowadzonych rok temu badań CBOS-u na temat świadomości seksualnej młodzieży wyłania się smutny obraz.
Z badań tych wynika, że młodzi ludzie czerpią wiedzę nt. życia seksualnego i środków antykoncepcyjnych od kolegów (50 proc.), z internetu (40 proc.) i z czasopism młodzieżowych. Aż 51 proc. twierdzi, że wiedza na temat życia seksualnego, jaką obecnie uczeń otrzymuje w szkole, jest niewystarczająca. Młodzi uważają, że informacje te powinni im przekazywać głównie rodzice - 73 proc. Trzy czwarte badanych przyznało, że lekcje wychowania seksualnego powinny być obowiązkowe. Aż 79 proc. młodych respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że brak wiedzy nt. życia seksualnego i środków antykoncepcyjnych jest główną przyczyną przypadkowych ciąż nastolatek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska