Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie pod namiot na Dolnym Śląsku? Najlepsze miejsca na weekendowy camping pod Wrocławiem, Karpaczem czy Jelenią Górą

Emil Hoff
Emil Hoff
Planujecie weekendowy wypad pod namiot na Dolnym Śląsku, ale zastanawiacie się, jak znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie można legalnie rozbić namiot, jak wybrać camping, albo ile kosztuje weekend na polu namiotowym? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym przewodniku po najlepszych miejscach campingowych na weekend pod namiotem na Dolnym Śląsku.
Planujecie weekendowy wypad pod namiot na Dolnym Śląsku, ale zastanawiacie się, jak znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie można legalnie rozbić namiot, jak wybrać camping, albo ile kosztuje weekend na polu namiotowym? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym przewodniku po najlepszych miejscach campingowych na weekend pod namiotem na Dolnym Śląsku. Sladic, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Letnia pogoda zachęca do wycieczek, zwłaszcza w weekend. Warto wyrwać się z nagrzanych murów miasta i wybrać pod namiot do lasu lub na camping. Gdzie właściwie można legalnie rozbić namiot, ile kosztuje weekend na campingu w okolicach Wrocławia i które miejsca są najlepsze na biwak na Dolnym Śląsku? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku: dolnośląskie lasy i campingi na weekend pod namiotem.

Spis treści

Gdzie w Polsce można legalnie rozbić namiot?

Na hasło „weekend pod namiotem” różne osoby mogą wyobrazić sobie różne rzeczy. Dla jednych oznacza to pole namiotowe na terenie legalnego i profesjonalnego campingu, często z dodatkowymi udogodnieniami, jak wydzielone pawilony z łazienkami czy stołówką, o prądzie i wifi nie wspominając. Inni marzą o samotności w dziczy, na plaży lub w sercu lasu, bez żadnych udogodnień: „Ja i moja wierna kuchenka gazowa przeciw światu!”.

Czy w Polsce można rozbijać namiot tylko na zorganizowanych campingach? Czy nocowanie w namiocie w dowolnie wybranym miejscu jest w ogóle legalne?

Okazuje się, że wprawdzie nie ma przepisów, zabraniających rozbijać namiot poza polem campingowym, w praktyce jednak taka przygoda może być trudna do zorganizowania. Niemal każdy skrawek ziemi, na którym moglibyśmy biwakować, ma właściciela. Może być nim osoba prywatna, organizacja, miasto, urząd i tysiąc innych rodzajów podmiotów

Aby legalnie rozbić namiot poza polem namiotowym, trzeba zawsze uzyskać zgodę właściciela. W przypadku działki sąsiada z bloku to nie problem, ale np. rozbicie namiotu na plaży może już ściągnąć nam na głowę kłopoty. Większość miejsc publicznych ma regulaminy, w których precyzuje, jakie zachowania są dopuszczalne. Rozbijanie namiotu na plaży najczęściej nie jest.

Dodaj firmę
Logo firmy Stowarzyszenie Polska Grupa Caravaningowa
Poznań, GŁOGOWSKA 10 / 508
Autopromocja

Pod namiot do lasu. Sprawdź, gdzie wolno biwakować

Wyjątkiem są lasy. Turyści są mile widziany w państwowych lasach, o ile rozbijają namioty w wyznaczonych do tego strefach. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych przygotowała przydatne mapy, które wskazują turystom, gdzie na terenie danego leśnictwa wolno spędzić noc pod namiotem. Mapy obejmują całą Polskę, także Dolny Śląsk.

Przygotowaliśmy dla Was instrukcję do tych map i poradnik biwakowania w lesie. Przeczytajcie, jak zorganizować weekend pod namiotem w lesie. W przeciwieństwie do campingów, za biwakowanie w lesie najczęściej nie trzeba płacić ani grosza.

Weekend pod namiotem to okazja do wypoczynku na łonie natury, z dala od nagrzanych miejskich murów. Namiot daje dużą swobodę wyboru miejsca pobytu, ale
Weekend pod namiotem to okazja do wypoczynku na łonie natury, z dala od nagrzanych miejskich murów. Namiot daje dużą swobodę wyboru miejsca pobytu, ale trzeba pamiętać, że nie wszędzie można go po prostu rozbić i zacząć biwak. Comstock Images, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Camping campingowi nierówny. Co może oferować pole namiotowe?

Jeśli nie przeszkadza nam towarzystwo, możemy wybrać się pod namiot na jeden z wielu campingów, których na Dolnym Śląsku nie brakuje.

Campingi to specjalnie przygotowane obszary, ogrodzone i strzeżone, w których można bezpiecznie spędzić noc – lub wiele nocy – pod namiotem, w przyczepie campingowej lub kamperze, albo w domku letniskowym.

Profesjonalny camping oferuje turystom, jak wspominaliśmy, dodatkowe udogodnienia. Najczęściej są to:

 • Toalety i prysznice
 • Krany z wodą pitną
 • Możliwość podłączenia prądu
 • Miejsce na ognisko
 • Stoły i krzesła

Zaawansowane campingi oferują czasem turystom całe pawilony ze sprzętem kuchennym, pralnie i suszarnie, a nawet centra multimedialne, często także wypożyczalnie namiotów.

Na Dolnym Śląsku nie brak campingów idealnych do spędzenia weekendu pod namiotem.
Na Dolnym Śląsku nie brak campingów idealnych do spędzenia weekendu pod namiotem. Natalia Moroz, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Ile kosztuje weekend pod namiotem w okolicach Wrocławia?

Oczywiście, pobyt na campingu jest niemal zawsze płatny. Płaci się najczęściej za miejsce i od osoby za dobę, dodatkowymi opłatami może być objęte podłączenie prądu lub ściągnięcie szarej i czarnej wody z pojazdów caravaningowych.
Przykładowy cennik campingu Camp4U w Siechnicach pod Wrocławiem:

 • Rozstawienie namiotu: 25 zł za dobę (w cenę wliczony jest prąd)
 • Osoba dorosła: 20 zł za dobę
 • Dziecko do 15 lat: 15 zł za dobę
 • Dziecko do 3 lat: bezpłatnie

Podsumowując, weekend pod namiotem niedaleko Wrocławia może kosztować parę dorosłych łącznie ok. 130 zł, nie licząc kosztów benzyny i prowiantu.

Oceniając ofertę campingu, należy sprawdzić, jakie dokładnie udogodnienia są oferowane i za co dokładnie trzeba będzie zapłacić. Jeśli chcemy biwakować z psem, trzeba sprawdzić, czy dany camping przyjmuje zwierzęta i czy trzeba za nie dodatkowo płacić.

Śpij tam, gdzie chcesz

Materiały promocyjne partnera

Najlepsze miejsca pod namiot na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to wyjątkowo piękny zakątek Polski. Nie brak tu campingów, przyciągających turystów szczególnie rozbudowaną ofertą czy atrakcyjnym położeniem, ani lasów, w których także można rozbić namiot i cieszyć się weekendem w świętym spokoju, pod gwiazdami.

Poniżej prezentujemy najciekawsze, najpraktyczniejsze i najbardziej oryginalne miejsca pod namiot w województwie dolnośląskim. Niektóre są blisko miast lub jezior, inne zaskakują jakością oferty, jeszcze inne są przystosowane dla rodzin i pełne atrakcji dla dzieci, albo kuszą wędkarzy i koniarzy.

Camping nr 117 we Wrocławiu: nie trzeba jechać daleko

Campingi często organizowane są na obrzeżach miast, nie trzeba więc tak naprawdę daleko jechać, by spędzić weekend w namiocie pod gołym niebem. Dowodem Camping nr 117 we Wrocławiu, znajdujący się w kompleksie Stadionu Olimpijskiego przy Parku Szczytnickim.

Camping oferuje rozległe pole namiotowe, toalety z prysznicami, wifi i miejsce na grilla lub ognisko. Jest też plac zabaw dla dzieci. Nieopodal pola namiotowego znajduje się bar i pizzeria.

To dobra propozycja dla osób rozpoczynających przygodę z campingami i namiotami – w razie czego do cywilizacji nie jest daleko.

Cennik:

 • Ustawienie namiotu: 10 zł
 • Doba w namiocie: 26 zł
 • Korzystanie z węzła sanitarnego: 12 zł
Wrocławski camping znajduje się na terenach należących do Akademii Wychowania Fizycznego.
Wrocławski camping znajduje się na terenach należących do Akademii Wychowania Fizycznego. Weronika Skupin / Polska Press archiwum

Camp 66 w Ściegnach: wysoki standard

To camping w wyjątkowo wysokim standardzie, zlokalizowany w Ściegnach nieopodal Karpacza, oceniony przez Polską Federację Campingu i Caravaningu na cztery gwiazdki – w skali campingowej to najwyższa ocena. To dobra propozycja dla osób, które w czasie weekendu pod namiotem nie chcą rezygnować z wygód miejskiego życia. Na terenie campingu działa restauracja i pawilony toaletowe i kuchenne.

Camp 66 to też dobre miejsce na wycieczkę pod namiot z dziećmi, na które w okolicach Karpacza czeka wiele atrakcji. W samych Ściegnach działa jedno z polskich miasteczek westernowych – Western City – gdzie turyści mogą poczuć się jak na dzikim zachodzie, oglądać inscenizacje pojedynków i rodeo, a nawet podszkolić się ze strzelania z łuku.

Cennik:

 • Doba w 5-osobowym namiocie wojskowym: 180 zł
 • Doba we własnym namiocie na terenie „dzikim”: 20 zł
 • Prąd: 30 zł / dobę
 • Pies: 7 zł / dobę

Auto-Camping Park nr 130 w Jeleniej Górze: baza wypadowa w Karkonosze

Ten camping ma szeroką ofertę, od apartamentów w hotelu, przez domki holenderskie, po 40 miejsc na polu namiotowym, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dla gości udostępniany jest węzeł sanitarny i punkt gastronomiczny z kuchnią (tu działa wifi), jadalnią i minibarem.

Cały camping jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. To dobra baza wypadowa do atrakcji Jeleniej Góry i wycieczek w Karkonosze.

Cennik:

 • Pobyt: 20 zł / dobę
 • Rozstawienie małego namiotu: 20 zł
 • Rozstawienie dużego namiotu: 25 zł
 • Podłączenie prądu: 20 zł
 • Pies: 8 zł

Wiśniowa Polana w Miłkowie: camping z ofertą dla dzieci

To camping z rozbudowaną ofertą turystyczną nieopodal Karpacza, Szklarskiej Poręby czy Świeradowa Zdroju, wysoko oceniany przez Polską Federację Campingu i Caravaningu. Można tu nie tylko korzystać z typowych campingowych udogodnień, ale też pływać w otwartym basenie rozmiarów olimpijskich, grać w piłkę nożną na pełnowymiarowym boisku, a nawet słuchać muzyki i tańczyć w muszli koncertowej.

To dobre miejsce na camping rodzinny. Na dzieci czekają dodatkowe atrakcje: plac zabaw z trampolinami i piaskownicą, a także animacje, warsztaty i nauka pływania.

Cennik:

 • Pobyt: osoba dorosła 18 zł / dobę, dzieci powyżej 12 lat 16 zł, dzieci poniżej 12 lat 14 zł, dzieci poniżej 3 lat za darmo
 • Namiot 2-osobowy: 18 zł / dobę
 • Namiot 3- lub 4-osobowy: 22 zł / dobę
 • Zwierzę: 10 zł/ dobę
 • Podłączenie prądu: 20 zł / dobę

Camping pod Lasem w Świnach: dla pasjonatów zabytków

Camping w Świnach jest atrakcyjny choćby ze względu na swoje położenie: blisko gęstego lasu, między zamkami w Świnach i Bolkowie. Pole namiotowe znajduje się na łagodnym wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na te zabytkowe budowle.
Dodatkowo na dzieci czeka plac zabaw, a na deszczowe dni kącik z zabawkami, piłkarzyki i stół do ping-ponga. Dorośli mogą korzystać basenu, boiska do piłki nożnej i siatkówki, miejsca na grilla i pieca do pizzy.

Cennik:

 • Pobyt: osoba dorosła 18 zł / dobę, dzieci do 15 lat 15 zł, dzieci do 4 lat gratis
 • Namiot 2-osobowy: 16 zł / dobę
 • Namiot 4-osobowy: 20 zł / dobę
 • Namiot 6-osobowy: 24 zł / dobę
 • Podpięcie prądu: 15 zł / dobę
 • Zwierzę: 6 zł / na dobę
 • Prysznic i wifi: gratis

Agroturystyka Gościniec u Buckich w Stankowicach: dla koniarzy i wodniaków

Pole namiotowe na tym campingu położone jest nieopodal Jeziora Leśniańskiego, to więc wyjątkowo malowniczy zakątek. Główną atrakcją jest jednak oferta samego gospodarstwa agroturystycznego: można tu jeździć konno, a także spacerować po Sudetach i zwiedzać zabytki, np. Zamek Czocha. Działa tu też wypożyczalnia łódek, kajaków i rowerów wodnych.

Cennik:

 • Pobyt na polu namiotowym: 5 zł od osoby / dobę
 • Natrysk: 2 zł
 • Jazda konna w terenie: 25 zł / godzinę
 • Przejażdżka bryczką: 80 zł / godzinę
 • Wypożyczenie kajaka: 10 zł / godzinę
 • Wypożyczenie roweru wodnego: 25 zł / godzinę
 • Organizacja ogniska: 50 zł

Agroturystyka Zofia i Waldemar Dębscy w Miliczu: pod namiot i na ryby

Kto powiedział, że wycieczka pod namiot to tylko kuchenka gazowa, ognisko, gwiazdy i spanie na szyszkach? Kto lubi łowić ryby, znajdzie na Dolnym Śląsku niejeden camping z dostępem do łowisk. Tak jest w Miliczu, gdzie można nie tylko rozbić namiot, ale też łowić pstrągi. Łowisko czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków.

Camping oferuje też wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dodatkową atrakcją jest duży wigwam, mogący pomieścić nawet 60 osób, w którym znajduje się miejsce do rozpalania ognisk.

Miejsc pod namioty jest tylko 5, ale są w przystępnej cenie: w zależności od terminu ok. 10 zł za osobę / dobę.

Campus Domasławice: las z atrakcjami dla dzieci

To camping dla osób spragnionych kontaktu z naturą: znajduje się w środku rozległych lasów milickich, nie jest to jednak wcale zupełna pustelnia. Przeciwnie – camping ma szeroką ofertę dla turystów: działa tu restauracja i park linowy organizowane są warsztaty dla dzieci, a nawet kolonie.

Cennik:

 • Rozstawienie namiotu 2-osobowego: 10 zł
 • Rozstawienie namiotu na więcej osób: 30 zł
 • Pobyt: dorośli 30 zł / dobę, dzieci 20 zł / dobę (w cenie wifi, sanitariaty i park linowy)

Jak znaleźć najbliższy camping na weekend pod namiotem na Dolnym Śląsku?

Powyższe propozycje to wybór ciekawych i praktycznych campingów na Dolnym Śląsku, które nadają się na weekend pod namiotem dla par i rodzin, entuzjastów zabytków czy sportów wodnych.

Dolnośląskie ma jednak bardzo szeroką ofertę campingów. Jeśli szukacie miejsca pod namiot blisko swojego miejsca zamieszkania, skorzystajcie z mapy campingów na Dolnym Śląsku. Dzięki niej szybko zorientujecie się, gdzie znajduje się najbliższe pole namiotowe.

Listę dolnośląskich campingów przygotowali także członkowie facebookowej Grupy Biwakowej.

W szukaniu campingu i miejsca pod namiot pomogą Wam także internetowe wyszukiwarki i porównywarki ofert, często podające także dodatkowe informacje, np. to, czy dane pole namiotowe uwzględnia bon turystyczny. Zajrzyjcie np. TUTAJ, TU oraz TU.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska