Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmowy Watch Docs Wrocław 2013 (PROGRAM)

MH
Materiały prasowe
Już w najbliższy weekend będzie miał miejsce 11. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Wrocław. To kolejna okazja do obejrzenia filmów dokumentalnych z całego świata. Wśród propozycji znajdziemy m.in. "Cyganie głosują" Jaroslava Vojteka czy "Wiera Gran" w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz.

Od piątku do niedzieli będzie można za darmo obejrzeć ciekawe filmy dokumentalne. Wystarczy wybrać się do Dolnośląskiego Centrum Filmowego przy ul. Piłsudskiego 64a.

Program Watch Docs Wrocław 2013:

Piątek, 29 listopada

  • 16.00 Kobiety syryjskiej rewolucji, reż. Nada Abdelsamad , Liban 2012, 75’
  • 18.00 Być tam, reż. Régis Sauder, Francja 2012 r., 94’
  • 20.00 Cyganie głosują, reż. Jaroslav Vojtek, Słowacja 2012, 85’

Sobota, 30 listopada

  • 16.00 Dzieci Kotana, reż. Mirosław Dembiński , Polska 2012, 66’
    • Ciągle wierzę, reż. Magdalena Mosiewicz, Polska 2011, 40’
  • 18.00 Czerwony Khmer i jego obrońca, reż. Bernard Mangiante, Francja-Kambodża 2011, 90’
  • 20.00 Wyznania pod przymusem, reż. Maziar Bahari, Wielka Brytania 2012, 59’

Niedziela, 1 grudnia

  • 16.00 Jak przetrwać zarazę, reż. David France, USA 2012, 120’
  • 18.00 Wiera Gran, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska 2011, 67’
  • 20.00 Burmistrz, reż. Emiliano Altuna, Carlos Federico Rossini, Diego Enrique Osorno, Meksyk 2012, 81’

OPISY FILMÓW

Piątek, 29 listopada

16.00 Kobiety syryjskiej rewolucji, reż. Nada Abdelsamad , Liban 2012, 75’
Syria to w chwili obecnej jeden z najbardziej niestabilnych rejonów świata, kraj targany krwawą wojną domową. Film oddaje głos trzem syryjskim opozycjonistkom, które opowiadają o walce przeciw reżimowi Baszara al-Assada. Kolejno – Samar Yazbek, Suhair Atassi, Rima Fleihan, dają świadectwo odwagi i determinacji w walce o podstawowe prawa i swobody obywatelskie.

18.00 Być tam, reż. Régis Sauder, Francja 2012 r., 94’
Realia oddziału psychiatrycznego marsylskiego więzienia, opisane z perspektywy pracujących w nim lekarzy: pytanie o społeczne uwarunkowania ram, w których funkcjonuje kompleks szpitalno-więzienny, jego przyszłość oraz alternatywę dla obecnego modelu.

20.00 Cyganie głosują, reż. Jaroslav Vojtek, Słowacja 2012, 85’
Relacja z kampanii wyborczej romskiego kandydata w wyborach samorządowych na Słowacji, poruszająca kwestie źródeł izolacji tej mniejszości narodowej oraz jej szans na społeczną integrację.

Sobota, 30 listopada

16.00 Dzieci Kotana, reż. Mirosław Dembiński , Polska 2012, 66’
Marek Kotański był jednym z najbardziej charyzmatycznych terapeutów uzależnień. Pomógł wielu osobom uzależnionym od narkotyków przezwyciężyć nałóg. Bohaterowie filmu to byli narkomani, którzy po zakończeniu terapii postanowili w ramach Monaru kontynuować dzieło Kotańskiego i ratować innych. Dużym atutem filmu są liczne materiały archiwalne, które pokazują skalę problemu.

Ciągle wierzę, reż. Magdalena Mosiewicz, Polska 2011, 40’
Poruszająca historia Ewy Hołuszko to zaskakujące spojrzenie na transformację Polski po 1989 roku. Przed operacją zmiany płci Marek Hołuszko jako działacz Solidarności walczył o wolność dla społeczeństwa i kraju, ale także o fundamentalną wolność osobistą, o możliwość decydowania o sobie. Czy wolna Polska taką wolność oferuje, czy o taki kraj walczył Marek?

18.00 Czerwony Khmer i jego obrońca, reż. Bernard Mangiante, Francja-Kambodża 2011, 90’
Film ukazujący w szerszej perspektywie problemy kambodżańskiej polityki „zgody narodowej”, kwestię indywidualnej odpowiedzialności i kary za zbrodnie reżimu Czerwonych Khmerów, wciąż niezabliźnione rany na ciele społeczeństwa oraz rolę instytucji międzynarodowych w trwającym procesie koncyliacyjnym.

20.00 Wyznania pod przymusem, reż. Maziar Bahari, Wielka Brytania 2012, 59’
Reżyser filmu punktem wyjścia uczynił dramatyczne zdarzenie z własnego życia – w 2009 roku został aresztowany przez irański reżim i zmuszony torturami do publicznego wygłoszenia nieprawdziwego oświadczenia, w którym musiał oskarżyć siebie o zdradę. Bahari śledzi tego typu historie, które spotykały też wielu innych Irańczyków i szuka odpowiedzi na pytanie: po co takie spektakle reżimowi?

Niedziela, 1 grudnia

16.00 Jak przetrwać zarazę, reż. David France, USA 2012, 120’
Ukazana na tle epidemii AIDS lat 80-tych historia walki amerykańskiej społeczności LGBT o profilaktykę, badania i opiekę nad chorymi, stawiająca pytanie o przebieg symbolicznych linii społecznego podziału, a także o destygmatyzację HIV jako wirusa „demokratycznego”.

18.00 Wiera Gran, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska 2011, 67’
Szybki rozwój kariery Wiery Gran przerwał wybuch wojny. Popularna żydowska piosenkarka trafiła do warszawskiego getta, gdzie występowała m.in. z Władysławem Szpilmanem. Jej powojenną karierę złamały oskarżenia o kolaborację. Autorki filmu starają się uchylić rąbka tajemnicy – kto stał za oskarżeniami Wiery Gran i czy były dowody na jej współpracę z gestapo?

20.00 Burmistrz, reż. Emiliano Altuna, Carlos Federico Rossini, Diego Enrique Osorno, Meksyk 2012, 81’
Noszący biograficzne znamiona obraz, ukazujący sylwetkę burmistrza meksykańskiego San Pedro Garza Garcia: „silnego człowieka”, który walczy z przestępczością zorganizowaną, nie ograniczając się do metod zakreślonych przepisami prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska