Fascynujące spojrzenie na historię drugiej wojny światowej i Holokaustu poprzez pamiętniki mieszkańców Holandii czasu wojennego

Materiał promocyjny HarperCollins Polska
28 lutego br. nakładem wydawnictwa HarperCollins ukazała się książka dziennikarki Niny Siegal pod tytułem „Pamiętnikarze”. Pozycja ta dokumentuje rzeczywistość wojenną w Holandii, widzianą oczami jej mieszkańców i zapisaną w dziennikach prowadzonych w odpowiedzi na apel radiowy Gerrita Bolkesteina, ówczesnego ministra edukacji, sztuki i nauki.

Do pisania pamiętników przyłączyli się wszyscy – dziennikarze, pisarze, nauczyciele, osoby publiczne, młodzież i dzieci. Niestety, nie wszystkie dzienniki przetrwały wojnę, a te, które udało się uratować stanowią żywy dowód doświadczeń wojennych przeciętnych obywateli.

Aby zachować obiektywizm, Nina Siegal wybrała świadectwa ukazujące różne punkty widzenia.

O książce:

Inne niż wszystkie, intrygujące spojrzenie na historię drugiej wojny światowej i Holokaustu przez pamiętniki mieszkańców Holandii – relacje z pierwszej ręki, zwykłych ludzi żyjących w niezwykle trudnych czasach.

Opierając się na wybranych tekstach z kolekcji ponad dwóch tysięcy holenderskich pamiętników pisanych podczas drugiej wojny światowej, a dziś znajdujących się pod opieką archiwistów, „Pamiętnikarze” rzucają nowe światło na tę tragiczną część historii. Pozwalają spojrzeć na nią w świeży sposób, oczami między innymi sympatyzującego z nazistami policjanta czy żydowskiego dziennikarza, dokumentującego codzienne życie w obozie tranzytowym.

Dziennikarina Siegal – dorastająca w Stanach Zjednoczonych w rodzinie, która przeżyła Holokaust – zawsze się zastanawiała, jak drugiej wojny światowej doświadczali zwykli ludzie. Jako dziecko słyszała opowieści o wojnie i o dzienniku Anne Frank, ale były to albo lekcje moralności, albo historie z puentą. Aby odnalezienie się w amerykańskiej rzeczywistości było łatwiejsze, nigdy nie ujawniano jednak szczegółów przeszłości.

Kiedy dorosła już Siegal przeprowadziła się do Amsterdamu, pytania o historię powróciły, a wraz z nimi pojawiły się nowe: dlaczego w czasie wojny zginęło siedemdziesiąt pięć procent holenderskiej społeczności żydowskiej, podczas gdy w innych krajach Europy proporcje te były inne? Jak wpisuje się to w narrację o holenderskim ruchu oporu, o którym tak wiele słyszała, i jak odnosi się do słynnej tolerancji, o której ludzie w Holandii zawsze chętnie mówią? A w końcu, co być może najważniejsze, czy nie znając odpowiedzi na te pytania, mogłaby wychowywać w tym kraju żydowskie dziecko?

Wnikliwa i wyjątkowa książka „Pamiętnikarze”, będąca wynikiem analizy pamiętników zwykłych ludzi, pozwala zrozumieć naturę oporu, działanie pamięci oraz sposoby, w jakie rozpatrujemy i upamiętniamy przeszłość.

O autorce:

Nina Siegal jest autorką i dziennikarką, regularnie piszącą do działu kulturalnego „New York Timesa”. Doktoryzuje się w Amsterdamskiej Wyższej Szkole Dziedzictwa, Pamięci i Kultury Materialnej. Oprócz pracy dziennikarskiej, którą zajmuje się od lat dziewięćdziesiątych, Siegal opublikowała trzy powieści. Za drugą z nich otrzymała w 2006 roku stypendium Fulbrighta. Obecnie mieszka w Amsterdamie, z córką i psem. Za swoje teksty zdobyła wiele stypendiów i nagród, w tym 2021 Whiting Creative Nonfiction Grant.

O wydawnictwie:

HarperCollins Publishers to drugi największy wydawca książek na świecie, z oddziałami w 17 krajach oraz ponad 200-letnią historią działalności.

Więcej na:
https://harpercollins.pl/
https://www.facebook.com/HarperCollinsPolska
https://www.instagram.com/harpercollinspolska/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska