Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Euro 2012 sprzyja wzrostowi zatrudnienia

Tomasz Targański
W jakich sektorach jest zapotrzebowanie na pracowników, a w jakich nie? Jakie są zawody przyszłości i co w związku z tym warto studiować? Na te pytania odpowiada raport "WroKadry. Przyszłość rynku pracy w aglomeracji wrocławskiej", opracowany dla biura rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Biorąc pod uwagę małe i średnie przedsiębiorstwa, najbardziej poszukiwanym zawodem jest sprzedawca/ handlowiec. Na rynku istnieje także zapotrzebowanie na techników/specjalistów oraz pracowników usług osobistych.

Autorzy wymieniają branże, które w kolejnych latach mogą mieć problemy, są to m.in. edukacja, ochrona zdrowia i pomoc społeczna. Biorąc pod uwagę zbliżające się wielkimi krokami mistrzostwa Euro 2012, najlepsze perspektywy ekonomiczne stoją przed sektorem transportowym, handlowym, usługowym lub hotelarskim.

Na wrocławskim rynku pracy dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę (na czas nieokreślony lub określony). Małe i średnie firmy rzadko zatrudniają osoby do 24. roku życia. Najczęściej znajdują w nich pracę ludzie pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Wykazano jednocześnie, że największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia mają osoby powyżej 55 lat. Co czwarty pracownik zalicza się zaś do grupy 35-45 lat. W każdej innej kategorii wiekowej bezrobocie malało.

Odnosząc się do metod rekrutacji, w dalszym ciągu na rynku MSP dominuje polecenie przez znajomych, a w następnej kolejności samodzielne zgłoszenie, ogłoszenie w internecie czy prasie.
Obecnie mniejszą wagę przywiązuje się do formalnego wykształcenia, rola cech osobowościowych i praktycznych umiejętności stale zaś rośnie.

Opracowanie uwzględnia także te cechy, na które najbardziej zwracają uwagę pracodawcy. Najbardziej poszukiwany pracownik jest samodzielny, komunikatywny, a przy tym wykazujący duże zaangażowanie; w dalszej kolejności idą: doświadczenie zawodowe oraz umiejętność pracy zespołowej.

Na potrzeby projektu przebadano ponad tysiąc małych i średnich firm na terenie aglomeracji wrocławskiej. Rok 2009 był dla nich trudny, pogorszenie sytuacji odnotowało ponad 40 proc. z nich. Optymistyczne prognozy na przyszłość postawiło ponad 28 proc. pytanych.

Co do oczekiwań na przyszłość, to "wszystkie strategiczne dla Euro 2012 przedsiębiorstwa przewidują przynajmniej stabilizację, a nawet polepszenie sytuacji". Raport stwierdza, że "liczba pracowników w sektorze MSP do roku 2013 będzie systematycznie wzrastała", a średnie tempo wzrostu powinno wynosić ok. 14 proc. rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska