MKTG SR - pasek na kartach artykułów

#EldestDaughterSyndrome, czyli czym jest syndrom najstarszej córki. Sprawdź objawy i dowiedz się, czy dotyczy także ciebie

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Syndrom najstarszej córki to pojęcie, które bije rekordy popularności na TikToku. Pod hashtagiem #EldestDaughterSyndrome jest już ponad 24 mln wyświetleń. Czym jest syndrom najstarszej córki? Jeżeli jesteś najstarszą córką, to badanie może ci wiele wyjaśnić.

Spis treści

Co to jest syndrom najstarszej córki? #EldestDaughterSyndrome króluje na TikToku

Najstarsze siostry dają o sobie znać w Internecie. Użytkowniczki TikToka dodają hashtag #EldestDaughterSyndrome, który ostatnio bije rekordy popularności. Choć syndrom ten nie został sklasyfikowany jako oficjalny stan, kobiety na całym świecie zaczęły używać tego terminu, aby opisać emocjonalny ciężar, jaki na siebie biorą podczas dorastania i którego nigdy się nie pozbywają.

Kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami jako pośredniczki w kłótniach z rodzicami i rodzeństwem, poczuciem nierobienia wystarczająco dużo i odpowiedzialnością za szczęście innych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ujawnili nowe dowody na istnienie „syndromu najstarszej córki”. W badaniu opublikowanym w „Psychoneuroendocrinology” wyjaśniono, że pierworodne córki mają tendencję do dojrzewania wcześniej niż zwykle, co stawia je w odpowiedniej pozycji do pełnienia wymaganej roli opiekuna dla młodszego rodzeństwa.

Syndrom najstarszej córki. Dojrzałość ponad wiek i przykład dla rodzeństwa

Ze zjawiskiem syndromu najstarszej córki spotkała się też dr Rina Bajaj, psycholożka doradzająca kobietom.

– Pierworodne dzieci, zwłaszcza córki, czasami doświadczają większej presji, by dawać przykład, osiągać wyniki w nauce i przyjmować role przywódcze w swoich rodzinach – powiedziała „The Sun” dr Bajaj.

Dwóch braci i siostra w ogrodzie
Niektórzy rodzice mają tendencję do obarczania najstarszego dziecka obowiązkiem opieki nad młodszym rodzeństwem. Catherine Delahaye/Getty Images

Chodzi o to, że kolejność urodzenia może wpływać na to, jak jest się postrzeganym i traktowanym w rodzinie, a tym samym na to, jak dana osoba się zachowuje.

– Niektórzy rodzice mają tendencję do obarczania najstarszego dziecka obowiązkami opiekuńczymi, ucząc młodsze rodzeństwo i pomagając w pracach domowych – mówi dr Bajaj.

Te dodatkowe umiejętności mogą być i korzystne, jak i szkodliwe. Najstarsza córka będzie bardziej dojrzała i kompetentna, ale jest obarczona dużą odpowiedzialnością i wysokimi oczekiwaniami do spełnienia. Najczęściej prowadzi to do perfekcjonizmu.

Jakie się objawy syndromu najstarszej córki?

Syndrom najstarszej córki wiąże się z emocjonalnym obciążeniem, które zwykle przyjmują najstarsze córki (oraz są do tego zachęcane) w wielu rodzinach od najmłodszych lat.

Typowe objawy syndromu najstarszej córki to m.in.:

  • Nadmierna odpowiedzialność: przejmowanie dużej ilości obowiązków w rodzinie (np. opieka nad młodszym rodzeństwem, zarządzanie obowiązkami domowymi).
  • Poświęcenie: Przedkładanie potrzeb innych nad własne i zaniedbywanie osobistych pragnień lub ambicji.
  • Cechy przywódcze: najstarsza córka często jest postrzegana jako lider lub wzór do naśladowania w rodzinie.
  • Potrzeba aprobaty: poszukiwanie potwierdzenia i aprobaty ze strony rodziców lub autorytetów.
  • Perfekcjonizm: poczucie presji spełniania wysokich standardów i oczekiwań, które zostały ustalone przez rodziców lub narzucone przez samą siebie.

– Dzieje się tak, ponieważ często są one zmuszone do priorytetowego traktowania dobrego samopoczucia i uczuć innych kosztem własnego szczęścia lub spełnienia – wyjaśnia dr Bajaj. – Z biegiem czasu, ten wzorzec zaniedbywania siebie może pozbawić najstarszą córkę poczucia tego, kim naprawdę jest i czego chce od życia.

Dr Bajaj podkreśla, że osoby, które zauważają u siebie objawy syndromu najstarszej córki, powinny ćwiczyć wyznaczanie granic i priorytetowe traktowanie siebie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: #EldestDaughterSyndrome, czyli czym jest syndrom najstarszej córki. Sprawdź objawy i dowiedz się, czy dotyczy także ciebie - Strona Zdrowia

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska