El. MŚ 2018: Belgia awansowała na mundial, Holandia zachowała szanse [WYNIKI]

Przemysław Drewniak
Po wygranej z Bułgarią reprezentacja Holandii wciąż może awansować na MŚ w Rosji East News
W niedzielę poznaliśmy pierwszą europejską reprezentację, która wywalczyła awans do piłkarskich mistrzostw świata 2018 w Rosji. Została nią Belgia, która w Pireusie pokonała Grecję 2-1. W walce o udział w rosyjskim turnieju pozostała Holandia, pokonując w Amsterdamie Bułgarię 3-1.

Amsterdam odetchnął z ulgą. Reprezentacja Holandii po fatalnym występie w Paryżu (porażka 0-4 z Francją) miała w niedzielę ostatnią szansę, by zachować twarz przed swoimi kibicami i pozostać w grze o awans na mundial. I choć Oranje od rosyjskiego turnieju dzieli jeszcze dużo, to pewna wygrana nad Bułgarią daje jej jeszcze nadzieję, że nie wszystko jest stracone. Holandia efektownie zrewanżowała się za porażkę w Sofii i wydaje się, że o jej losie zadecyduje ostatni mecz eliminacji ze Szwecją, która po pokonaniu Białorusi i sensacyjnemu remisowi Francji z Luksemburgiem ma jeszcze szansę na awans z pierwszego miejsca.

W Amsterdamie w szeregach Bułgarii zagrał pomocnik Lechii Gdańsk Simeon Sławczew, który pojawił się na boisku w 24. minucie za kontuzjowanego kolegę.

GRUPA A – 8. kolejka:

Białoruś 0-4 Szwecja
E. Forsberg 18', C. Nyman 24', M. Berg 37', A. Granqvist 84' (k.)

6. Luksemburg – 5 pkt

W grupie B obyło się w niedzielę bez niespodzianek. W najciekawszym spotkaniu Węgry postawiły u siebie twarde warunki Portugalczykom, którzy tylko raz, na początku drugiej połowy przełamali defensywę rywali po podaniu Cristiano Ronaldo i strzale Andre Silvy. Gospodarze od 30. minuty grali w dziesiątkę, ale mimo tego dzielnie walczyli i niewiele brakowało, by wyrwali mistrzom Europy punkt. W końcówce Rui Patricio popisał się jednak skuteczną interwencją po strzale głową Attilo Fioli.

Rewelacyjną passę kontynuują Szwajcarzy, którzy w Rydze wygrali ósmy mecz w tych eliminacjach. Helweci wymierzyli najniższy wymiar kary w postaci wygranej 3-0 słabiutkiej reprezentacji Łotwy, w której wystąpiło kilku piłkarzy znanych z naszych boisk. Po 90 minut zagrali Vitalijs Maksimenko z Bruk-Betu Termaliki i Valerijs Šabala z Podbeskidzia Bielsko-Biała, a Deniss Rakels (Lech Poznań) zszedł z boiska w 68. minucie.

GRUPA B – 8. kolejka:

Wyspy Owcze 1-0 Andora
G. Sorensen 31'

Węgry 0-1 Portugalia
Andre Silva 48'

Łotwa 0-3 Szwajcaria
H. Seferović 9', B. Dżemaili 54', R. Rodriguez 58' (k.)

6. Łotwa – 3 pkt

Belgia jako pierwsza w europejskich eliminacjach zapewniła sobie awans do mundialu. Zrobiła to po zaciętym i bardzo ciekawym meczu w Pireusie, w którym zmierzył się dwie niepokonane wcześniej drużyny. Najwięcej emocji skumulowało się we fragmencie między 70. a 75. minutą, gdy... padły wszystkie trzy bramki. Najpierw Belgowie objęli prowadzenie po golu Jana Vertonghena, ale już wkrótce kibiców gospodarzy uradował wyrównującym golem Zeca. Radość Greków nie trwała jednak długo, bo już kilkadziesiąt sekund później piłkę do siatki wpakował Romelu Lukaku. To trafienie ostatecznie przesądziło o końcowym wyniku, a Belgowie mogą cieszyć się z awansu na rosyjski turniej z pierwszego miejsca w grupie. O drugie powalczą między sobą Bośniacy i Grecy. Reprezentacja z Bałkanów po wygranej z Gibraltarem jest wiceliderem z punktem przewagi nad Helladą, ale Grecja ma łatwiejszy terminarz. Do końca eliminacji zagrają z Cyprem i Gibraltarem, podczas gdy Bośniaków czeka jeszcze starcie z Belgią w następnej kolejce (w ostatniej zmierzą się z Estonią.

W wygranym przez Estonię meczu z Cyprem wystąpili Sergei Zenjov (Cracovia) i Konstantin Vassiljev (Piast Gliwice). Pierwszy grał do 78. minuty, a drugi pojawił się na boisku na osiem minut przed zakończeniem spotkania.

6. Gibraltar – 0 pkt

Wczesnym popołudniem w zaległym meczu grupy I (w sobotę spotkanie musiało zostać przerwane ze względu na ulewę) Chorwacja pokonała Kosowo 1-0 i pozostała liderem grupy przed drugą Ukrainą.

Materiał oryginalny: El. MŚ 2018: Belgia awansowała na mundial, Holandia zachowała szanse [WYNIKI] - Dziennik Zachodni