Eksperci mówią: Droższa wołowina, tańszy drób

Redakcja
Sytuacje na rynkach rolnych przeanalizowali eksperci powołani przez prezesa ARR
Sytuacje na rynkach rolnych przeanalizowali eksperci powołani przez prezesa ARR Polska Press
Prognozy cen. Na początku lipca zespół ekspertów powołanych przez prezesa Agencji Rynku Rolnego po przeanalizowaniu sytuacji na rynkach rolnych oszacował, na jakim poziomie mogą kształtować się w tym roku ceny zbóż, żywca i mleka. Oto prognozy ekspertów.

Po rekordowych światowych zbiorach w sezonie 2014/2015 (2 015 mln ton) ceny zbóż, zarówno na rynkach zagranicznych, jak i w Polsce, utrzymywały się na poziomie niższym niż w sezonie 2013/2014. W maju 2015 r. średnia krajowa cena skupu pszenicy (według danych GUS) ukształtowała się na poziomie 647 zł/t, a żyta – 497 zł/t, o 17 proc. niższym niż rok wcześniej. Za pszenicę konsumpcyjną w czerwcu 2015 r. (według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW przeciętnie uzyskiwano 673 zł/t, o 1 proc. mniej niż w maju br.). 
Szacuje się, że w tym sezonie zbiory zbóż będą niższe – zarówno w krajach WNP (o 7,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku), jak i Unii Europejskiej (o 4,5 proc. mniejsze od rekordowych zbiorów w 2014 r.). Również krajowe zbiory zbóż będą niższe niż w minionym sezonie (pomimo większej powierzchni zasiewów). Szacuje się, że zbiory zbóż w 2015 r. (łącznie z kukurydzą, prosem i gryką) mogą wynieść około 30 mln ton wobec 31,9 mln ton w 2014 r. 

Cena pszenicy podobna jak przed rokiem

Według zespołu ekspertów powołanych przez prezesa Agencji Rynku Rolnego mniejsze zasoby zbóż w Polsce będą wywierały presję na wzrost cen. Będzie on jednak hamowany dużą podażą ziarna na rynku światowym, jak również konkurencyjnymi cenami u naszych tradycyjnych dostawców (Czechy, Słowacja, Węgry). Eksperci przewidują, że w Polsce poziom cen pszenicy do końca 2015 r. może być zbliżony do notowanego rok wcześniej, a żyta niższy. Natomiast przeciętne ceny skupu zbóż w Polsce do grudnia 2015 r. mogą kształtować się na następującym poziomie.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej we wrześniu wynosić będą 660-690 zł/t, pszenicy ogółem 630-660 zł/t, a żyta 480-500 zł/t. Natomiast w grudniu cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtuje się na poziomie 680-730 zł/t, pszenicy ogółem 650-700, natomiast żyta 490-520. 

 

Ważne są ceny unijne

Wzrost unijnej, w tym krajowej, produkcji żywca wieprzowego oraz rosyjskie embargo na import wieprzowiny z UE spowodowały, że w 2014 r. i w pierwszej połowie 2015 r. unijne ceny trzody chlewnej były niższe niż przed rokiem. W maju 2015 r. w Polsce żywiec wieprzowy skupowano przeciętnie po 4,23 zł/kg, o 4 proc, taniej niż w poprzednim miesiącu i o 16 proc.  taniej niż rok wcześniej. W czerwcu średnia krajowa cena zakupu trzody chlewnej płacona przez zakłady mięsne ukształtowała się na poziomie 4,49 zł/kg i była o 16 proc. niższa niż w czerwcu 2014 r.
W 2015 r., w efekcie wzrostu wspólnotowej produkcji mięsa wieprzowego i eksportu netto produktów wieprzowych, podaż wieprzowiny w UE będzie większa niż w 2014 r. Dlatego (według KE) w 2015 r. średnie unijne ceny mięsa wieprzowego będą niższe niż rok wcześniej.
W związku z tym, że po wstąpieniu Polski do UE wysokość krajowych cen trzody chlewnej jest uzależniona od unijnych cen wieprzowiny i relacji złotego do euro, we wrześniu 2015 r. przeciętna krajowa cena skupu żywca wieprzowego może być niższa niż przed rokiem, ale w grudniu 2015 r. prawdopodobnie będzie już wyższa od niskiej ceny z końca 2014 r.

Zespół ekspertów przewiduje że przeciętne krajowe ceny skupu żywca wieprzowego w prognozowanym okresie mogą kształtować się następująco: 4,60-4,80 zł/kg we wrześniu i 4,10-4,40 zł/kg w grudniu.

 

Żywiec wołowy będzie droższy

Rosnące w tym roku ceny żywca wołowego na rynku unijnym sprzyjały wzrostowi cen bydła w Polsce. W maju 2015 r., według danych GUS, cena bydła ogółem (bez cieląt) wynosiła 6,13 zł/kg i była około 1 proc. wyższa niż w poprzednim miesiącu i niż przed rokiem. Młode bydło skupowano po 6,33 zł/kg – o 1 proc. drożej niż w kwietniu br. i o 2 proc. drożej niż przed rokiem. Jednocześnie polska wołowina była  o 16 proc. tańsza niż unijna
Jak zauważają eksperci, rosnący popyt na wołowinę na świecie, m.in. ze strony krajów bałkańskich, azjatyckich (Hongkong, Chiny, Turcja) i Stanów Zjednoczonych, sprzyja utrzymywaniu się światowych cen bydła na wysokim poziomie. Wzrost cen jest jednak hamowany przez większą produkcję w Unii Europejskiej oraz u niektórych innych światowych eksporterów (głównie w Indiach i Brazylii). W efekcie wysokich światowych cen wołowiny rośnie unijny eksport, maleje import, a ceny są wyższe niż przed rokiem. Z uwagi na ukierunkowanie polskiej produkcji wołowiny na eksport na rynek unijny, zmiany cen bydła w UE mają znaczący wpływ na poziom krajowych cen skupu. Zdaniem zespołu ekspertów krajowe ceny żywca wołowego w drugim półroczu 2015 r., pomimo sezonowego spadku, mogą być około 5 proc.  wyższe od uzyskiwanych rok wcześniej, z uwagi na niski ich poziom w 2014 r. oraz osłabienie złotego względem euro.

Cena młodego bydła rzeźnego będzie we wrześniu kształtować się na poziomie 6,20-6,50 zł/kg, a w grudniu 6,10-6,50 zł/kg

 

Ceny drobiu w dół

Duża podaż drobiu z produkcji krajowej oraz niższe niż przed rokiem ceny drobiu w UE wywierały presję na obniżkę cen w kraju. W czerwcu 2015 r. kurczęta brojlery skupowano średnio po 3,59 zł/kg, o 7 proc. taniej niż przed rokiem. W drugiej połowie 2015 r. ceny skupu kurcząt brojlerów mogą wykazywać lekką tendencję spadkową z uwagi na przewidywany duży wzrost produkcji mięsa drobiowego.
Biorąc pod uwagę wahania sezonowe, zespół ekspertów przewiduje następujące poziomy średnich krajowych cen skupu kurcząt brojlerów: 3,50-3,70 zł/kg we wrześniu i 3,30-3,60 zł/kg w grudniu. 

Cena kurcząt brojlerów we wrześniu powinna kształtować się na poziomie 3,50-3,70 zł/kg, a w grudniu 3,30-3,60.

 

Produkcja mleka będzie rosła

W Polsce za 100 litrów mleka (według danych GUS) w maju 2015 r. płacono przeciętnie 112,52 zł –  o 3 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 20 proc. mniej niż przed rokiem.  Od początku 2015 r. na rynkach zagranicznych utrzymuje się spadkowa tendencja cen produktów mleczarskich. Jednocześnie produkcja mleka na rynku światowym ulegnie w tym roku dalszemu zwiększeniu – o ok. 2 proc. W Polsce w 2015 r., na skutek likwidacji kwot mlecznych, proces koncentracji produkcji mleka prawdopodobnie ulegnie przyspieszeniu. Zmniejszy się pogłowie krów, ale zrekompensuje to wzrost wydajności produkcji. Produkcja mleka w 2015 r. może wzrosnąć do 12,7 mld litrów z 12,6 mld litrów w roku 2014. Zespół ekspertów ocenia, że z uwagi na zwiększoną podaż surowca do skupu oraz utrzymanie rosyjskiego embarga, ceny mleka i jego przetworów do końca 2015 r. będą niższe niż rok wcześniej – we wrześniu o 9-13 proc., a w grudniu o 3-8 proc.

Cena mleka surowego we wrześniu powinna kształtować się na poziomie 1,09-1,14 zł/l, a w grudniu 1,13-1,20 zł/l.

(koci)

Wideo

Materiał oryginalny: Eksperci mówią: Droższa wołowina, tańszy drób - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie