Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin Gimnazjalny 2015 Przyroda i Matematyka - ARKUSZ CKE (ROZWIĄZANIA ZADAŃ)

MH
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - PRZYRODA I MATEMATYKA - ARKUSZ CKE - ODPOWIEDZI
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - PRZYRODA I MATEMATYKA - ARKUSZ CKE - ODPOWIEDZI ARKUSZ CKE - PRZYRODA I MATEMATYKA
Egzamin gimnazjalny 2015 Przyroda i Matematyka - testy gimnazjalne 2015 już się dzisiaj zakończyły. Stopniowo publikowane są arkusze CKE. Szukacie odpowiedzi do poszczególnych zadań? Chcecie przejrzeć arkusz z przyrody? Mamy dla Was dobrą wiadomość. Poniżej publikujemy pełny arkusz CKE oraz przykładowe, wstępne odpowiedzi na poszczególne zadania. Na dzisiejszym teście uczniowie zmagali się z pytaniami z zakresu przedmiotów: biologia, chemia, fizyka i geografia. Musieli znać m.in. takie zwierzę jak zaleszczotki, podróżować z Markiem Kamińskim po mapie, rozróżniać temperatury topnienia i wrzenia poszczególnych metali np. aluminium i złota, a także porównywać roztwory chemiczne. Poniżej znajdziecie wszystkie rozwiązania zadań, arkusz CKE i przykładowe odpowiedzi - EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - PRZYRODA - CZĘŚĆ MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZA.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 PRZYRODA I MATEMATYKA. CZĘŚĆ MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZA. MAMY JUŻ ARKUSZ CKE!

Egzamin gimnazjalny 2015 Przyroda rozpoczął dzisiejsze zmagania gimnazjalistów z testami. Pierwsze pytanie dotyczyło zaleszczotka. Należało odpowiedzieć, czy należy on do pajęczaków czy owadów, a także wskazać, czy ma on chitynowy oskórek oraz czy jest drapieżnikiem.

ZOBACZ WSZYSTKIE ODPOWIEDZI TUTAJ: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - PRZYRODA - ARKUSZ CKE - ODPOWIEDZI - TESTY ONLINE

Zaleszczotki żyją w ściółce leśnej, pod korą obumarłych drzew oraz w glebie. Mają ciało podzielone na głowotułów i odwłok, cztery pary odnóży krocznych, gruczoły jadowe, a także gruczoły przędne, które znajdują się na odnóżach gębowych. Zaleszczotki są też pożytecznymi mieszkańcami uli, w których żywią się roztoczami szkodliwymi dla pszczół i małymi gąsienicami owadów.

Drugie zadanie dotyczyło badania wpływu różnych czynników na kiełkowanie nasion pewnej rośliny. W tym celu należało przygotować trzy zestawy z taką samą ilością nasion i zapewnić im różne warunki.

Dokumentację doświadczenia przedstawiali w tabeli. Znakiem "+" zaznaczyli obecność danego czynnika w zestawie doświadczalnym, a znakiem "-" brak czynnika w zestawie zapisali też wynik doświadczenia.Od roku 1973 prowadzono analizę zwyczajów pokarmowych i wielkości dzioba zięb z Galapagos. W czasie trzech długich okresów suszy na Isla Daphne Major (1977–1978, 1980 i 1982), z których jeden zakończył się wyjątkowo mokrym okresem wywołanym przez El Niño (1983), zaobserwowano, że zmniejszyła się liczba owadów i małych nasion, w wyniku czego głównym pokarmem ptaków stały się nasiona duże i ciężkie. Wiele zięb w tym czasie zginęło, a większość tych, które przetrwały, miała dziób większy i grubszy. W ciągu kilku pokoleń ptaki o większych dziobach stały się w populacji częstsze. Kiedy po kolejnych mokrych okresach mniejsze nasiona ponownie stały się głównym źródłem pokarmu zięb, wzrosła znacznie liczba ptaków o dziobie średniej wielkości

Zadanie szóste z kolei dotyczyło doboru naturalnego, ponieważ taka była prawidłowa odpowiedź. Treść brzmiała:

Tak zwane zięby Darwina, żyjące na wyspach Galapagos, żywią się owadami i nasionami roślin. Od roku 1973 prowadzono analizę zwyczajów pokarmowych i wielkości dzioba zięb z Galapagos.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 PRZYRODA I MATEMATYKA. CHEMIA BYŁA TRUDNA, ALE MATEMATYKA ZASKOCZYŁA WIELU UCZNIÓW

Egzamin gimnazjalny 2015 - część matematyczno-przyrodnicza - dobiegł końca. Uczniowie najbardziej narzekali na zadania z chemii, które znalazły się w teście przyrodniczym, jednak to z matematyką mieli największe problemy. W czwartek już ostatnia część testów gimnazjalnych - języki obce nowożytne. Spośród nich największą popularnością tradycyjnie cieszą się języki angielski i niemiecki i to właśnie je najczęściej uczniowie wybierali na egzamin gimnazjalny.

ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO Z DZISIEJSZEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - PRZYRODA I MATEMATYKA - JEST JUŻ ARKUSZ CKE - PYTANIA, TESTY ONLINE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska