Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś noc spadających gwiazd! W ciągu godziny zobaczycie od 40 do nawet 100 perseidów

Alina Gierak
Alina Gierak
Podczas obserwacji roju Perseidów warto powstrzymać się od spoglądania w telefon komórkowy. Im bardziej przyzwyczaimy oczy do ciemności, tym więcej będziemy w stanie dostrzec meteorów.
Podczas obserwacji roju Perseidów warto powstrzymać się od spoglądania w telefon komórkowy. Im bardziej przyzwyczaimy oczy do ciemności, tym więcej będziemy w stanie dostrzec meteorów. Pixaby
Perseidy to jedne z najbardziej wyczekiwanych rocznych deszczy meteorów, które dostarczą nam fascynującego widowiska na niebie. To moment, kiedy Ziemia przecina orbitę komety Swift-Tuttle, a miliony małych cząstek kurzu i gruzu spalają się, tworząc jasne i migoczące smugi światła. Noc spadających gwiazd przypada z 12 na 13 sierpnia. Mówimy tu o szczytowym momencie. Jednak jeszcze z niedzieli na poniedziałek (13-14 sierpnia) będziemy mogli cieszyć oko tym wyjątkowym zjawiskiem. Tym bardziej, że jest duża szansa na bezchmurne niebo. Gdzie najlepiej oglądać Noc Perseidów? Dolny Śląsk słynie z jednej takiej "miejscówki".

Spis treści

Perseidy 2023. Niezwykła noc z 12 na 13 sierpnia

Noc zapowiada się wspaniale. W tym roku nawet księżyc będzie nam sprzyjał i wzejdzie przed nowiem jako cieniutki rogal. A to oznacza, że nie będzie świecił zbyt mocno i warunki do obserwacji rozgwieżdżonego nieba będą doskonałe. W ciągu jednej godziny można będzie zobaczyć od 40 do nawet 100 spadających gwiazd.

Jesteście gotowi? Przed nami niesamowity tydzień maksimum roju Perseidów! Przygotujcie się na to, bo czeka nas naprawdę wyjątkowy czas! To coroczne święto miłośników astronomii nie tylko w Polsce, ale też na całej północnej półkuli Ziemi - napisał Karol Wójcicki, autor popularnego profilu na FB Z głową w gwiazdach.

Zobacz też: Nowe numery wrocławskich tramwajów. Potężne zmiany!

Co to są Perseidy i jak je obserwować

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się co roku z ziemską w terminie między 17 lipca – 24 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. To zjawisko świetlne zachodzi w górnych partiach atmosfery, na skutek przelotu przez nią z dużą prędkością (dochodzącą do nawet 72 km/s) drobin materii.

Największą aktywność meteorów będzie można podziwiać na niebie w nocy z 12 sierpnia na 13 sierpnia, przed świtem.

Perseidy to jedne z najłatwiejszych do obserwowania zjawisk astronomicznych. Wystarczy cierpliwie wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Nawet gołym okiem powinniśmy wkrótce dostrzec pierwsze meteory. Perseidy będą widoczne na całym niebie. W szczycie możemy się spodziewać nawet na 60 meteorów na godzinę.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, a pierwsze informacje o tym zjawisku pochodzą z Dalekiego Wschodu. Spadające gwiazdy czasem nazywane są także „łzami św. Wawrzyńca”, co wiąże się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci - 10 sierpnia.

Gdzie na Dolnym Śląsku najlepiej obserwować deszcz Perseidów?

Na Dolnym Śląsku świetnym miejscem na obserwacje będzie Izerski Park Ciemnego Nieba. To miejsce, które w nocy nie jest zanieczyszczone sztucznym światłem. Góry Izerskie są bowiem słabo zaludnione, a w doliny górskich rzek, osłonięte górami, dociera niewielka ilość światła z pobliskich miejscowości.

Możecie wybrać się na wspólne obserwacje. Organizuje je 12 sierpnia od godz. 18 Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka.

Zaproszeni astronomowie opowiedzą fascynujące fakty na temat Perseidów, kosmosu i innych ciekawostek astronomicznych. Zaplanowana jest wycieczka rowerowa do kamiennego układu słonecznego - zapraszają organizatorzy.

Zobacz jak dojechać na Polanę Jakuszycką

W mieście obserwacje możecie prowadzić w zaciemnionym miejscu, z daleka od latarni ulicznych.

Zobacz też:

Znajdź spadającą gwiazdę i pomyśl życzenie

Tradycyjnie z deszczem Perseidów wiąże się deszcz życzeń. Na każdą spadającą gwiazdę jedno. Nie wiadomo czy to działa, ale warto przygotować sobie zestaw.

Tradycja pochodzi z dawnych wieków, kiedy we wczesnym chrześcijaństwie sądzono, że spadająca gwiazda obrazuje duszę ludzką, która właśnie opuszcza czyściec i doznaje zbawienia. Wypowiedziane w tej właśnie chwili życzenie, miało wielką szansę zostać zabrane wprost do bram raju i zostać zrealizowanym.

Nawet jeśli nie wierzymy w cudowną noc sprawczą meteorów mknących przez sierpniowe niebo, warto je pooglądać i pozachwycać się tym niecodziennym zjawiskiem.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska