Druk 3D domów jeszcze do niedawna był znany tylko miłośnikom nowoczesnych technologii. Takie budynki spotyka się jednak coraz częściej. Ich ścian nie wznosi ekipa budowlana, tylko ogromna maszyna nakładająca warstwami betonową mieszankę. Jak wygląda efekt końcowy? Zapraszamy do galerii.
Zobacz, jak ciekawie wyglądają domy 3D z drukarki i jak się w nich żyje:
Druk 3D domów. Jak to działa?
Druk 3D domów sięga swoimi początkami lat 50. XX w., kiedy to rozpoczęto pierwsze eksperymenty z automatyzacją prac budowlanych. Powstały wówczas pierwsze maszyny, które same układały cegły. Jednak dopiero od lat 90. prace nad drukowaniem budynków w 3D nabrały tempa i od tamtej pory technologia jest wciąż dynamicznie rozwijana.
Jak powstają domy z drukarki 3D? Istnieje wiele metod, ale co do zasady są one wznoszone dzięki specjalnym urządzeniom, wyposażonym w mechaniczne ramię zakończone dyszą. Sterowane komputerowo ramię porusza się w zaprogramowany wcześniej sposób, za pomocą dyszy nakładając kolejne warstwy materiału budowlanego – np. betonu czy plastiku. W ten sposób stopniowo powstaje konstrukcja ścian. Proces budowy może się odbywać w fabryce, skąd następnie dom jest przewożony w docelowe miejsce, lub też obiekt można drukować w 3D bezpośrednio na placu budowy.
Zobacz, jak prezentują się domy z drukarki 3D z zewnątrz i od środka:
Domy 3D z drukarki. Lepsze czy gorsze od tradycyjnych?
Technologia druku 3D domów wciąż jest nowa i stosunkowo mało znana. Wielu ekspertów przewiduje jednak, że wywoła ona prawdziwą rewolucję w budownictwie. W porównaniu z tradycyjnymi domami jednorodzinnymi budynki wydrukowane w 3D mają bowiem wiele zalet:
- krótszy czas budowy – dziś na druk konstrukcji wystarczą często zaledwie 24 godziny (późniejsze wykańczanie budynku wymaga znacznie więcej czasu),
- odporność na wstrząsy sejsmiczne – dom 3D z drukarki to jedna bryła betonu, więc w razie wstrząsów popęka, ale raczej się nie zawali,
- docelowo niski koszt – dziś to nowa i na ogół wciąż droga technologia, jednak gdy się upowszechni, koszty budowy szybko spadną,
- możliwość budowy ciekawych kształtów – druk 3D umożliwia łatwe tworzenie ścian zaokrąglonych czy pofalowanych,
- mniejsza liczba odpadów powstających przy budowie.
Wszystkie te plusy nie oznaczają jednak oczywiście, że technologia druku domów w 3D jest pozbawiona wad. Przede wszystkim obecnie technologia ta umożliwia stawianie wyłącznie domów z betonu – żaden inny popularny materiał nie wchodzi w grę. Minusów można jednak wymienić więcej:
- wysoki obecnie koszt – dopóki rynek się nie rozwinie, domy 3D z drukarki nie mogą konkurować cenowo z tradycyjnymi,
- charakterystyczna faktura ścian – ponieważ maszyna nakłada beton warstwami, powstałe w ten sposób ściany nie są gładkie,
- trudności techniczne – druk 3D w terenie wymaga odpowiedniej pogody i warunków gruntowych,
- ograniczenia technologii – w 3D można dziś wydrukować jedynie ściany budynku, dachem, instalacjami i wykończeniem musi zająć się tradycyjna ekipa budowlana.
Możliwe jednak, że część tych wad zniknie w przyszłości, w miarę jak technologia będzie się rozwijać.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Sukienka midi z wiskozy - Różowy
Sukienka midi z wiskozy
kup teraz

Reserved - Sukienka maxi z koronką - Czarny
Sukienka maxi z koronką
kup teraz

Reserved - Sukienka na jedno ramię - Niebieski
Sukienka na jedno ramię
kup teraz

Reserved - Sukienka z autorskim printem - Wielobarwny
Sukienka z autorskim printem
kup teraz

Reserved - Sukienka ze strukturalnej dzianiny - Turkusowy
Sukienka ze strukturalnej dzianiny
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz