MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś 500 plus zamiast 800 plus? To musisz zrobić, żeby odzyskać pieniądze. ZUS wyjaśnia

Redakcja Strefy Biznesu
ZUS na podwyższenie kwoty z 500 zł do 800 zł ma czas do końca lutego. Wypłata podwyższonej kwoty będzie zawierała wyrównanie od 1 styczna 2024 r.
ZUS na podwyższenie kwoty z 500 zł do 800 zł ma czas do końca lutego. Wypłata podwyższonej kwoty będzie zawierała wyrównanie od 1 styczna 2024 r. MB/ Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podwyższenie kwoty z 500 do 800 zł ma czas do końca lutego 2024. Wypłata podwyższonej kwoty będzie uwzględniała wyrównanie od 1 stycznia 2024 r. ZUS przyznaje, że nie wszystkie uprawnione osoby w styczniu otrzymały świadczenie wychowawcze w podwyższonej kwocie. Czy w tej sytuacji należy wysłać nowy wniosek? Co z wyrównaniem?

Spis treści

Zmiana 500 plus na 800 plus. Co z wnioskami?

Zmiana z 500 zł na 800 zł następuje automatycznie. Niekiedy jednak, choć bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, w których świadczenie wychowawcze zostało już przyznane i jest wypłacane, jednak w sprawie zaistniała konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Dla takich przypadków zmiana kwoty musi zostać obsłużona manualnie przez pracownika ZUS-u – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że dotyczy to bardzo niewielkiej grupy osób. Są to przede wszystkim sytuacje, w których do ZUS-u wpłynął wniosek innego wnioskodawcy o przyznanie świadczenia wychowawczego na to samo dziecko, jak również spraw, w których zostało złożone odwołanie od rozstrzygnięcia w sprawie świadczenia wychowawczego do Prezesa Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czyli zachodzi jakaś przyczyna, dla której ZUS zajmuje się aktualnie sprawą, coś wyjaśnia lub weryfikuje – wyjaśnia Kowalska-Matis. – Czasami wpływają do nas dwa wnioski na to samo dziecko, bo rodzice, którzy są rozwiedzeni nie mogą się dogadać, kto będzie dostawał wsparcie z ZUS i wyjaśnienie tego - powoduje opóźnienie – dodaje.

Według rzeczniczki, może się tak zdarzyć, że klient dostaje pieniądze na dwójkę dzieci, a w sprawie jednego jest prowadzone postępowanie. W takim przypadku kwota świadczenia automatycznie zostanie podwyższona tylko w przypadku jednego dziecka.

Brak waloryzacji 500 plus? ZUS wyjaśnia

– Świadczenie wychowawcze przysługuje w dalszym ciągu na dotychczasowych zasadach, jedyną zmianą jest podwyższenie kwoty wypłacanego wsparcia o 300 zł. Oznacza to, że tak jak dotychczas by otrzymać pieniądze, niewymagane jest, aby rodzic był zatrudniony – informuje Iwona Kowalska-Matis.

Na indywidualne konta rodziców na platformie internetowej PUE ZUS wysyłane są informacje o zmianie wysokości świadczenia z 500 zł na 800 zł. Jeśli świadczenie nie zostało dotychczas zwaloryzowane, to nie została przekazana również informacja o jego podwyższeniu.

Jednocześnie ZUS przypomina, że rodzice mogą już od 1 lutego 2024 r. składać wnioski o świadczenia wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy tj. 2024/2025.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostałeś 500 plus zamiast 800 plus? To musisz zrobić, żeby odzyskać pieniądze. ZUS wyjaśnia - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska