Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląski Kurator Oświaty podsumował rok szkolny 2021/2022. IPN prezentuje publikację „Historia Polski dla uczniów ukraińskich” [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Podczas konferencji zostały zaprezentowane książki do nauki historii Polski w języku ukraińskim przygotowane przez wrocławski Oddz. IPN.
Podczas konferencji zostały zaprezentowane książki do nauki historii Polski w języku ukraińskim przygotowane przez wrocławski Oddz. IPN. Janusz Gajdamowicz
W środę (22 czerwca) odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, podczas której podsumowano rok szkolny 2021/2022, a także zaprezentowano i przekazano wydane przez IPN przewodniki po historii Polski w języku ukraińskim dla uczniów z Ukrainy uczących się na Dolnym Śląsku.

Konferencja prasowa, w której udział wzięli Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty, Janusz Wrzal, zastępca oraz dr Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i dr Katarzyna Pawlak-Weiss, po. Naczelnika Oddziałowego Biura edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, dotyczyła kończącego się roku szkolnego i sytuacji uczniów ukraińskich w dolnośląskich szkołach.

- Dobiega swojego kresu bezprecedensowo trudny rok szkolny 2021/2022 i co prawda formalnie kończy się on 31 sierpnia, to jednak obiegowo i potocznie kończymy go zawsze pod koniec czerwca – mówił Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. - Stanęliśmy w ostatnich miesiącach przed dwoma bardzo trudnymi wyzwaniami – to pandemia koronawirusa, pod której znakiem minęła pierwsza część roku szkolnego, a później agresja rosyjska na Ukrainę, co skutkowało znaczącą liczbą uchodźców w dolnośląskich szkołach i przedszkolach. Z tym, co stało się po 24 lutego, nasz system oświatowy, nie mierzył się nigdy. Nasze województwo cały czas znajduje się w pierwszej trójce jeśli chodzi o napływ uczniów z Ukrainy (przoduje woj. mazowieckie, a porównywalne ilości przyjęło woj. śląskie – dop. red.), a my cały czas monitujemy tę sytuację i podejmujemy wszelkie działania, aby temu podołać. Mam nadzieję, że nam się to udaje, a z informacji, jakie do nas docierają, uchodźcy z Ukrainy w szkołach i przedszkolach spotykają się z wielką życzliwością – dodał Roman Kowalczyk.

Podczas konferencji zostały zaprezentowane przygotowane w języku ukraińskim: przewodnik po historii Polski oraz podręcznik do historii Polski, oba wydane przez IPN. - Nasz Instytut myśli o przyszłości w kontekście przeszłości i w działaniach, które podejmujemy, staramy się znaleźć te szlaki, które nas łączą i pokażą historię, z której przyszłe pokolenia będą dumne – podkreślał dr Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. - Dlatego też przygotowaliśmy i wydrukowaliśmy skrócony przewodnik po historii Polski, jak i cały podręcznik o naszej historii w języku ukraińskim. - dodał historyk.

Wicekurator Janusz Wrzal poinformował, że liczba dzieci z Ukrainy zapisanych w okresie od ostatnich dni lutego do maja br. w dolnośląskich szkołach i przedszkolach wyniosła ok. 20 tys. - Od tamtego czasu ta liczba maleje i obecnie szacujemy ją na ok. 15 tys. To wynika z wyjazdów uchodźców ukraińskich do domów, albo do innych krajów. Trzeba dodać, że wielu uczniów z Ukrainy, mimo że przebywają w Polsce, nadal kształci się zdalnie w tamtym systemie edukacji, łącząc się przez internet ze swoimi szkołami. Szacujemy, że takiej młodzieży mamy na Dolnym Śląsku ok. 60 tys. i jest możliwe, że w nowym roku szkolnym zgłoszą się do szkół polskich. Liczymy się z tym, że ich liczba może we wrześniu znacząco wzrosnąć - dodał Janusz Wrzal.

IPN poinformował, że dyrektorzy szkół mogą zgłaszać się do Kuratorium Oświaty w celu otrzymania prezentowanych publikacji zarówno dla siebie, do bibliotek szkolnych, jak również i dla uczniów. Dodatkowo przewodniki są również dostępne w wersji elektronicznej PDF na stronie internetowej ipn.gov.pl/pl/publikacje/ipn. Akcja przekazania podręczników została zainaugurowana już 4 maja 2022 r. podczas konferencji prasowej z udziałem dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska