Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami zgromadził osoby niepełnosprawne i ich opiekunów z całego regionu

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Dolnośląski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami wrócił po pandemii i zgromadził sporo osób.
Dolnośląski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami wrócił po pandemii i zgromadził sporo osób. Maciej Rajfur
Przy Operze Wrocławskiej osoby niepełnosprawne z całego Dolnego Śląska spotkały się na wielkim pikniku. Po 3-letniej pandemicznej przerwie wrócił Dolnośląski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami.

Całą akcję zainicjował Marcin Krzyżanowski - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego wraz z Departamentem Spraw Społecznych i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego. W organizację pikniku zaangażowała się Opera Wrocławska oraz dolnośląskie instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu województwa działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Prezentowały one swoje usługi dedykowane osobom niepełnosprawnym lub wytwarzane przez nich.

- Ogromną radością jest spotkać się i wspólnie pokazać potencjał osób z niepełnosprawnościami, a także zaprezentować pracę instytucji i organizacji pozarządowych, które od lat działają na rzecz naszego środowiska. Takie spotkania przyczyniają się do przełamywania stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Dlatego zależy nam, by było nas tutaj jak najwięcej. Manifestujemy godność osób z niepełnosprawnościami - mówił Paweł Parus, pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami i szef stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych.

Na scenie wystąpiły dzieci, soliści Opery Wrocławskiej, niepełnosprawni artyści i ich opiekunowie, którzy zaprezentowali formy teatralne.

- Cieszę się, że po tej przerwie możemy się tutaj ponownie spotkać. Maj to miesiąc szczególny, nie tylko dlatego, że wiosna rozkwita, ale to czas obchodzenia Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a także Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - przypomniał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. - Każdy ma prawo do tego, żeby żyć godnie, do tego, żeby realizować się zawodowo i społecznie, spełniać swoje marzenia. Na tej kanwie organizujemy to wydarzenie, w którym uczestniczy mnóstwo pozytywnych osób. Tych, które spełniają marzenia i tych, którzy im pomagają.

Przy stoiskach prezentowano liczne warsztaty (wyrobu biżuterii, artystyczne, wyrobu witraży), symulacje niepełnosprawności, gry dla dzieci, wystawy fotografii, catering, możliwość zapisania się na mecz piłki nożnej Śląska Wrocław czy porady prawne.

- Niezwykle miło nam gościć państwa przy Operze Wrocławskiej. Na co dzień dbamy o to, by nasz gmach i nasze spektakle były dostępne dla każdego. Z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami pracujemy nad zapewnieniem jak największej dostępności. W historycznym gmachu to nie lada wyzwanie, ale nic nie może nam stanąć na przeszkodzie. W XXI wieku wszystkie instytucje kultury powinny być dostępne. Wspaniałą właściwością sztuki jest to, że na każdego działa w inny sposób. Jesteśmy wobec niej równi. Cieszymy się, że możemy ją tworzyć i doświadczać wspólnie z wami - zwróciła się do uczestników pikniku Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

W namiotach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej można było uzyskać wiele porad, wyrobić kartę EKUZ i zapoznać się z ofertą tych instytucji.

- Trudno sobie wyobrazić budowanie i modernizowanie jakiegokolwiek miejsca bez wzięcia pod uwagę osób niepełnosprawnych. Siłą państwa środowiska spowodowała, że w prawie znalazły się zapisy, które o tym decydują. Trzeba tu powiedzieć o pięknym rozkwicie organizacji i centrów. Milicz, Mikoszów, Legnickie Pole i wiele innych. Powstają miejsca, w których niepełnosprawni potrafią swoją siłę życiową dobrze realizować. Powinniśmy nazwę skończyć na Dniu Godności Osób, bo wydaje się, że wsród niepełnosprawnych tej godności nigdy nie brakowało, a mam wrażenie, że z pełnosprawnymi jest trochę inaczej - oświadczył wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma.

Podkreślił, że na pikniku działają ludzie z pasją, których owoce pracy może obserwować właśnie przy takich inicjatywach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska