MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 600 zł dla beneficjentów 800 plus? Niektórzy dostaną dodatkowy przelew. ZUS wyśle pieniądze jeszcze w lutym

Redakcja Strefy Biznesu
Waloryzacja 500 plus do 800 zł może w pierwszych tygodniach prowadzi do zawirowań. Dlatego niektórzy dostaną 1600 zł na konto, a inny dodatkowe 600 zł w lutym.
Waloryzacja 500 plus do 800 zł może w pierwszych tygodniach prowadzi do zawirowań. Dlatego niektórzy dostaną 1600 zł na konto, a inny dodatkowe 600 zł w lutym. 123rf.com/rochu2008
Wiele rodzin w Polsce już przyzwyczaiło się do wypłaty 800 plus zamiast 500 zł. Część beneficjentów nadal otrzymuje jednak przelewy w starej kwocie, a na wyrównanie przyjdzie im jeszcze poczekać. Dla kogo dodatkowe 600 zł od ZUS w lutym? ZUS zapewnia, że dopilnuje wypłaty wyrównań w ciągu dwóch tygodni.

Spis treści

800 plus z opóźnieniami w wypłacie

Zmiany w 500 plus obowiązują wszystkich dotychczasowych i przyszłych beneficjentów. W teorii podwyżka świadczenia do 800 plus powinna nastąpić automatycznie, jednak nie zawsze doszło do tego z początkiem roku. Spora ilość rodzin w styczniu otrzymało ponownie przelew w kwocie 500 zł. Dla części z nich sytuacja ta powtórzyła się także w lutym. ZUS jednak uspokaja. Do końca lutego potrwa wypłata wszelkich wyrównań, a więc beneficjenci, których dotyczy opóźnienie w wypłacie nowego 800 plus, mogą spodziewać się ponownego przelewu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Niekiedy jednak, choć bardzo rzadko, zdarzają się sytuacje, w których świadczenie wychowawcze zostało już przyznane i jest wypłacane, jednak w sprawie zaistniała konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Dla takich przypadków zmiana kwoty musi zostać obsłużona manualnie przez pracownika ZUS - mówi Iwona Kowalska-Matis z ZUS cytowana przez Interia Biznes.

Postępowanie może dotyczyć m.in. przypadków, kiedy oboje rodzice złożyli wniosek do ZUS w sprawie 800 plus na jedno dziecko. Często takie sytuacje dotyczą rodziców po rozwodzie, gdy nie mogą się oni dogadać, kto powinien świadczenie pobierać. Zdarzają się także przypadki, kiedy złożone zostało odwołanie od decyzji ZUS w sprawie 800 plus.

600 zł lub 1600 zł do końca lutego? Takie będzie wyrównanie 800 plus

W styczniu 2024 nie wszyscy otrzymali 800 plus. W niektórych przypadkach będzie to jednorazowy przelew na 1600 zł lub wyrównanie za dwa ostatnie miesiące. Skąd te opóźnienia? Chodzi o kwestie techniczne związane z działaniem platformy ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozostawia sobie możliwość wypłaty pierwszego świadczenia w nowej wysokości najpóźniej do 29 lutego 2024 roku.

Ostatecznie każdy, komu 800 plus przysługuje, otrzyma świadczenie, jednak niektórzy otrzymają jeden przelew na kwotę 1600 zł w lutym, zamiast dwóch na 800 zł w styczniu i lutym. Może dojść także do sytuacji, kiedy ZUS dokona dwóch wypłat w lutym: na 500 zł i dodatkowe 600 zł, co stanowić będzie wyrównanie 800 plus z dwóch miesięcy.

Świadczenie wychowawcze przysługuje w dalszym ciągu na dotychczasowych zasadach, jedyną zmianą jest podwyższenie kwoty wypłacanego wsparcia o 300 zł - dodaje Kowalska-Matis.

To oznacza, że część polskich rodzin w ciągu najbliższych dwóch tygodni otrzyma dodatkowy przelew na 600 zł lub już otrzymała jeden przelew na 1600 zł.

Zobacz także:Babciowe 2024 z dodatkowymi warunkami? 1500 zł jednak nie dla wszystkich. Będzie próg dochodowy

NBP: Waloryzacja 500 plus pomaga polskiemu PKB

Narodowy Bank Polski w opublikowanym w czerwcu 2023 roku raporcie pisze, że podniesienie 500 plus do 800 zł czy wypłata czternastych emerytur pozytywnie wpływają na polskie PKB. Bank centralny podkreśla, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna i dobra, jest jednak także druga strona medalu:

Jednocześnie osłabienie aktywności gospodarczej oddziałuje w kierunku spadku liczby wakatów oraz ograniczenia dynamiki zatrudnienia i płac, przy czym wynagrodzenia w ujęciu realnym pozostawały w ostatnim okresie niższe niż przed rokiem - pisze NBP w informacji przekazanej PAP.

To druga tak ważna zmiana w programie Rodzina 500 plus, który działa już od 1 kwietnia 2016 roku. Pierwotnie świadczenie zakładało wypłatę 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko, natomiast od 1 lipca 2019 przysługuje już każdemu dziecku w rodzinie. Wypłata 800 plus nie wymaga wypełnienia dodatkowych wniosków, a informacji o tym, kiedy dokładnie dojdzie do podwyżki, warto szukać na platformie PUE ZUS. W portalu informacja o podwyżce pojawia się jeszcze przed pierwszym przelewem na nową kwotę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowe 600 zł dla beneficjentów 800 plus? Niektórzy dostaną dodatkowy przelew. ZUS wyśle pieniądze jeszcze w lutym - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska