MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy wystawiane są oceny końcowe w szkole? Czy nauczyciel może odmówić poprawy oceny? Zakończenie roku i wakacje wkrótce!

Magdalena Ignaciuk
Tomasz Kazanecki
Opracowanie:
Do kiedy jest wystawienie ocen? Koniec roku szkolnego już niebawem.  Przyjąć można, że termin wystawiania oceń końcowych wypada w okolicach 10 czerwca 2024 roku. Ostateczna data jest uzależniona od wewnętrznych ustaleń szkoły.
Do kiedy jest wystawienie ocen? Koniec roku szkolnego już niebawem. Przyjąć można, że termin wystawiania oceń końcowych wypada w okolicach 10 czerwca 2024 roku. Ostateczna data jest uzależniona od wewnętrznych ustaleń szkoły. Andrzej Banaś/ Polska Press
Wystawianie ocen to kwestia, która interesuje zarówno uczniów, jak i rodziców. Ci pierwsi chcą mieć czas, by uzyskać jak najlepszy wynik końcowy edukacji, a ci drudzy często wynagradzają swoje pociechy za ciężką pracę. Dodatkowo wielu zastanawia się, czy po wystawieniu ocen można już nie chodzić do szkoły. Jaki zatem jest termin wystawiania ocen na koniec roku szkolnego w 2024 roku? Ich średnia jest szczególnie istotna dla ósmoklasistów, gdyż oceny są punktowane, co przekłada się na wynik rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Sprawdź, do kiedy muszą być wystawione oceny proponowane i końcowe.

Spis treści

Do kiedy wystawianie ocen w 2024? Koniec roku szkolnego za pasem

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami — ta data wypada już 21 czerwca. Zanim nastąpią upragnione wakacje pojawia się jednak pytanie o wystawianie ocen końcoworocznych.

To ważne terminy dla uczniów, którzy chcą uzyskać jak najlepsze wyniki. Jak wygląda zatem procedura związana z ocenami? W pierwszej kolejności:

  • nauczyciele podają informacje o zagrożeniach (ewentualnych ocenach niedostatecznych),
  • nauczyciele podają propozycje ocen końcowych,
  • następnie wystawiają właściwe oceny na koniec semestru.

Do kiedy trzeba wystawić oceny?

Termin wystawiania ocen końcowych może się różnić w zależności od szkoły. W każdej placówce oświatowej wyznacza go dyrekcja w porozumieniu z radą pedagogiczną. Tak czy inaczej, nauczyciele oceny końcowe wystawiają w czerwcu. Następnie muszą je przedstawić na radzie klasyfikacyjnej. Ta zwykle wypada na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego.

Co to oznacza? Przyjąć można, że termin wystawiania oceń końcowych wypada w okolicach 10 czerwca 2024 roku. Ostateczna data jest uzależniona od wewnętrznych ustaleń szkoły.

Przeczytaj też: Nie masz czerwonego paska? Nie szkodzi

Oceny proponowane już w maju 2024

Terminy wystawiania ocen proponowanych przypadają na około miesiąc przed wystawieniem ocen końcowych. Można zatem przyjąć, że ten termin wypadał w okolicach 10-15 maja — w zależności od szkoły. Tym samym uczniowie zyskali czas na poprawienie swoich wyników.

Ponadto nauczyciele powiadamiają uczniów o zagrożeniach ocenami niedostatecznymi. Robią to na około dwa tygodnie przed podaniem propozycji ocen końcowych.

Czy nauczyciel może odmówić poprawy oceny?

To zależy. Zasady wystawiania ocen semestralnych i końcowych są opisane w statucie szkoły i to od zapisów w wewnątrzszkolnym systemie oceniania zależy, czy nauczyciel może odmówić poprawienia oceny.

W tym dokumencie powinny być regulacje dotyczące czasu na poprawienie oceny ze sprawdzianu, informacja o tym, czy oceny z kartkówek można poprawiać, czy nie, a także o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać daną ocenę na koniec roku szkolnego.

Zwykle nauczyciele wykazują dobrą wolę i zgadzają się na poprawianie ocen, warto jednak pamiętać o tym, że na ocenę końcową składają się wszystkie oceny z pierwszego i drugiego semestru, zatem wzmożona praca w ostatnich dniach przed wystawieniem ocen, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Czy trzeba chodzić do szkoły po wystawieniu ocen?

Obowiązek uczęszczania do szkoły obowiązuje uczniów przez cały rok szkolny, który kończy się nie w dniu wystawienia ocen, ale w momencie zakończenia roku szkolnego. Ostatni dzień zajęć lekcyjnych przypada w tym roku 20 czerwca, a 21 czerwca uczniowie przychodzą na uroczyste zakończenie roku i odbiór świadectw.

W praktyce czas po wystawieniu ocen często jest traktowany bardzo swobodnie, zarówno przez uczniów jak i rodziców. W szkołach uczniowie spędzają czas na zajęciach integracyjnych, sportowych, oglądają filmy, a podczas lekcji nie odczuwa się presji. Mimo to, według prawa, wystawienie ocen przez nauczycieli, nie upoważnia uczniów do wcześniejszych wakacji. Nieuzasadniona nieobecność to po prostu czerwcowe wagary.

Średnia ocena ważna dla ósmoklasistów. Rekrutacja do liceum i technikum — są punkty za oceny

Średnia ocen jest szczególnie ważna dla ósmoklasistów, przed którymi rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Oceny z kolei przeliczane są na punkty. W wypadku rekrutacji do liceum liczą się: język polski, matematyka oraz dwa inne przedmioty, które zamieszczone są w wykazie danej klasy w konkretnym liceum. Poniżej zamieszczamy informację, ile punktów otrzymuje się za poszczególne oceny:

  • Ocena celująca – 18 punktów,
  • Ocena bardzo dobra – 17 punktów,
  • Ocena dobra – 14 punktów,
  • Ocena dostateczna – 8 punktów,
  • Ocena dopuszczająca – 2 punkty.

Można także otrzymać dodatkowe punkty. Na przykład za świadectwo z tzw. czerwonym paskiem, uczeń dostaje jeszcze 7 punktów, a za udział w szkolnym wolontariacie – 3 punkty. Warto także wykazywać się w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych, ponieważ można otrzymać jednorazowo od 2 do 10 punktów (jednak nie więcej niż 18 za wszystkie dodatkowe aktywności).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do kiedy wystawiane są oceny końcowe w szkole? Czy nauczyciel może odmówić poprawy oceny? Zakończenie roku i wakacje wkrótce! - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska