Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend w listopadzie w 3 wariantach! Wystarczą jeden lub dwa dni wolne od pracy

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
1 i 11 listopada w tym roku nie wypadają zbyt korzystnie dla pracowników. Można jednak niewielkim kosztem zaplanować dłuższy urlop.
1 i 11 listopada w tym roku nie wypadają zbyt korzystnie dla pracowników. Można jednak niewielkim kosztem zaplanować dłuższy urlop. 123rf.com/darios
Długi weekend w listopadzie, a może jeszcze w październiku? Okazuje się, że drobne manewry z dniami wolnymi w pracy wystarczą, aby stworzyć sobie w najbliższych tygodniach aż 3 możliwości przedłużonego urlopu. Sprawdzamy, komu przysługuje dzień wolny od pracy za święto w sobotę i czy zwolnienie chorobowe coś tutaj zmienia?

Spis treści

Długi weekend jeszcze w październiku? To możliwe

W październiku, jak co roku, nie wypadało żadne święto, które zmniejszałoby ustawowy wymiar czasu pracy. W tym miesiącu mamy zatem 22 dni do przepracowania, co dotyczy przede wszystkim osób zatrudnionych na umowach o pracę.

Można jednak sprytnie wykorzystać końcówkę miesiąca. Dwa ostatnie dni października przydają w poniedziałek i wtorek. Zaraz po nich mamy dzień wolny od pracy, a więc 1 listopada, Wszystkich Świętych. Wystarczy wykorzystać dwa dni urlopu 30 i 31 października, aby już w sobotę zacząć długi weekend. Da to aż 5 dni wolnych od pracy.

Urlop po 1 listopada? Wystarcza dwa dni, a nawet jeden

Święto Wszystkich Świętych przypada w połowie tygodnia pracy, dlatego podobny manewr można zastosować już po dniu ustawowo wolnym od pracy. Urlop w dniach 2-3 listopada będzie oznaczał długi weekend trwający 5 dni, od środy do niedzieli. Ale czy to ostatnia w listopadzie szansa na dłuższy urlop?

Święto Niepodległości 11 listopada przypada w tym roku w sobotę. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany oddać pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w tym dniu. Czy zatem za 11 listopada należy się dzień wolny? Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca musi oddać ten dzień pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Być może wystarczy zatem dogadać się z pracodawcą, aby dzień wolny można było odebrać już 10 listopada i przedłużyć weekend do trzech dni.

Kto nie dostanie dnia wolnego za 11 listopada?

Święto, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w innym dniu, niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Co więcej, odebranie dnia wolnego musi nastąpić jeszcze w listopadzie pod groźbą grzywny dla pracodawcy, który nie dopełni tego obowiązku. Szkopuł w tym, że to pracodawca decyduje, kiedy da nam wolne. W większości przypadków w polskich firmach pracodawcy zdecydują się prawdopodobnie na oddanie tego dnia w piątek 10 listopada.

W teorii dzień wolny za święto przypadające w sobotę przysługuje wszystkim osobom pracującym na umowie o pracę. Nie dotyczy to jednak pewnych grup zawodowych, m.in. nauczycieli. Dnia wolnego za 11 listopada nie dostaną także osoby na umowach zlecenie i o dzieło.

Jestem na zwolnieniu. Czy należy mi się wolne za święto w sobotę?

Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, które obejmuje także dzień święta przypadającego w sobotę, nie traci od prawa do odbioru tego dnia. Jeśli natomiast święto minie, a pracodawca wyznaczy już termin odbioru dnia wolnego i w tym czasie pracownik przejdzie na zwolnienie lekarskie - wówczas traci on prawo do jego odbioru. Dobrą wolą pracodawcy będzie wówczas wyznaczenie mu innego dnia odbioru wolnego za święto. Prawo odbioru dnia wolnego za święto w sobotę ma także pracownik w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Długi weekend w listopadzie w 3 wariantach! Wystarczą jeden lub dwa dni wolne od pracy - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska