Trwa teraz proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Firma nie podaje na razie żadnych szczegółów transakcji, daty ani ceny, za jaką zostanie wystawiona.
- Decyzja podyktowana jest zmianą strategii rozwoju spółki, która rozszerza działalność w krajach Europy Zachodniej. Jednocześnie chcemy podkreślić, że nie ma to wpływu na obecność firmy we Wrocławiu. Miasto jest nadal główną siedzibą działalności spółki w Polsce i w tej części Europy - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Izabela Winsztal z AmRest.
Firma AmRest kupiła kompleks szpitalny w październiku 2017 roku od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za 21 mln zł. W skład kompleksu wchodzą 4 duże i 6 mniejszych budynków o łącznym metrażu 9 073 m.kw. położone na terenie o powierzchni 1,8 ha. Spółka nie zdradzała, co zamierza ze swoim nabytkiem zrobić.
W marcu 2018 roku część budynków wpisanych zostało do rejestru zabytków. Od tej decyzji odwołały się zarówno nowy właściciel, firma AmRest, jak i poprzedni, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymał jednak w mocy zaskarżoną decyzję. Utrudniła więc ona spółce kwestie ewentualnego remontu, ponieważ od tego momentu wszystkie przebudowy, adaptacje, remonty czy nawet wymiany nawierzchni wymagają uzgodnień z miejskim konserwatorem.
W momencie sprzedaży kompleksu plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał przeznaczenie go dla usług zdrowia i opieki społecznej. Miasto obiecało jednak zmianę i słowa dotrzymało. W listopadzie 2018 roku uchwalono nowy plan, według którego możliwe przeznaczenia tego terenu zostały bardzo rozszerzone. Są to obecnie między innymi:
- zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna
- zabudowa zamieszkiwania zbiorowego (np. internaty, bursy, domy studenckie i asystenckie),
- handel detaliczny małopowierzchniowy,
- gastronomia,
- rozrywka,
- widowiskowe obiekty kultury
- obiekty upowszechniania kultury
- wystawy i ekspozycje,
- obiekty sakralne,
- pracownie artystyczne,
- obiekty imprez plenerowych,
- biura,
- obiekty kongresowe i konferencyjne,
- obiekty hotelowe,
- obiekty szpitalne,
- poradnie medyczne,
- obiekty opieki nad dzieckiem,
- obiekty pomocy społecznej,
- zakłady lecznicze dla zwierząt,
- edukacja (np. przedszkola i szkoły),
- uczelnie wyższe,
- parkingi,
- szalety.
Od momentu zakupu kompleksu poszpitalnego nie odbywały się tam żadne inwestycje. W przetargu nie był zawarty termin, do którego trzeba było rozpocząć jakieś prace. Firma AmRest teraz postanowiła o sprzedaży nieruchomości, więc o tym, co ostatecznie powstanie w budynkach, zadecyduje nowy nabywca.
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka z ul. Traugutta i al. Wiśniowej przeniesiono do nowego budynku przy ul. Fieldorfa w sierpniu 2015 roku. Od tej pory kompleks na Przedmieściu Oławskim stoi pusty.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?