Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badanie znamion we Wrocławiu. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Bezpłatne konsultacje dermatologiczne wykonywane przez Katarzynę Nowogrodzką w przychodni OTOMED na wrocławskim Ołtaszynie
Bezpłatne konsultacje dermatologiczne wykonywane przez Katarzynę Nowogrodzką w przychodni OTOMED na wrocławskim Ołtaszynie Adriana Boruszewska
20 pacjentów w cztery godziny i terminy zajęte aż do grudnia. Od maja przy ulicy Zwycięskiej działa punkt bezpłatnej kontroli znamion. Dermatolog Katarzyna Nowogrodzka potwierdza, że zainteresowanie jest ogromne.

- Przychodzą do mnie pacjenci w różnym wieku, najwięcej jest tych między 30. a 40. rokiem życia. Są jednak i ci bardziej wiekowi. Ostatnio pojawił się na badaniu pan, który miał 95 lat – przyznaje dermatolog.

Pacjenci przychodzą, aby zbadać konkretne znamię albo po prostu, na kontrolę. – Oglądam całego pacjenta i wybieram te znamiona, które moim zdaniem są niepokojące. Potem badam je szczegółowo dermatoskopem. Zalecam również, aby każdy sam badał się w domu. Raz w miesiącu. Wystarczy stanąć nago przed lustrem i obejrzeć się dokładnie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na nowe znamiona, ale też na zmiany w wyglądzie znamion wcześniej istniejących. Cechami, które powinny nas zaniepokoić, są: asymetria barwy lub struktury, zmiany o nierównej granicy, występowanie kilku kolorów w obrębie jednej zmiany, znamiona o średnicy powyżej 5 mm i zmiany, które szybko się powiększają.

Podczas dwóch miesięcy funkcjonowania punktu badań pojawili się także pacjenci, którzy zostali skierowani do chirurga onkologa. – Oprócz czerniaka istnieją też inne nowotwory skóry, o których zapominamy – to rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy. Są to nowotwory o mniejszym stopniu złośliwości niż czerniak, jednak nadal są to zmiany, które wymagają interwencji chirurga - tłumaczy lekarz.

Czerniak, który jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów, zbiera coraz większe żniwo. Katarzyna Nowogrodzka tłumaczy, że na czerniaka skóry chorują głównie ludzie po 40. roku życia, a wraz z wiekiem ryzyko wzrasta. Największa grupa ryzyka to osoby w wieku około 70 lat. - Promieniowanie słoneczne to najważniejszy czynnik ryzyka. Nadmierna ekspozycja w wieku dziecięcym lub nastoletnim jest najbardziej niebezpieczna pod kątem czerniaka, dlatego tak ważna jest ochrona dzieci przez promieniowaniem UV. Dermatolog zaleca kategoryczną rezygnację z solarium, stosowanie kremów przeciwsłonecznych z faktorem 30 i wyższym oraz dobre okulary przeciwsłoneczne.

- Ważnym czynnikiem ryzyka jest także podłoże genetyczne. Osoba obciążona genetycznie musi się szczegółowo badać i regularnie odwiedzać dermatologa. Dodatkowo osoby o jasnej karnacji, jasnych włosach oraz oczach są narażone bardziej na czerniaka skóry niż osoby o ciemniejszej karnacji - dodaje Nowogrodzka.

Mówi się również, że osoby o wyższym statusie społecznym to także grupa podwyższonego ryzyka. Powodem są wyjazdy do ciepłych krajów, podczas których opalamy się nawet po kilka godzin dziennie. To właśnie taka przerywana wakacyjna ekspozycja słoneczna może być przyczyną czerniaka. - Tak naprawdę w naszej szerokości geograficznej, osoba, która całe życie pracuje na świeżym powietrzu, jest mniej narażona na czerniaka niż ktoś, kto wyjeżdża na wakacje i się intensywnie opala – przestrzega dermatolog.

Obecnie notuje się stały wzrost zachorowań na czerniaka skóry. W Polsce liczba chorych podwaja się co 10 lat.

Bezpłatne badanie znamion odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej RAKOOBRONA i jest finansowane ze środków pozyskanych podczas akcji 1% dla OPP.
Bezpłatne badanie znamion odbywa się w każdy wtorek(konsultacje z dermatologiem) i czwartek (konsultacje z chirurgiem onkologiem)w godzinach 15-19 w przychodni OTOMED przy ul. Zwycięskiej 14e/4 na Ołtaszynie. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem 71 715 91 91.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska