Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy rękodzielnictwo się opłaca?

Redakcja
To pierwsze targi Hand Made zorganizowane przez Inkubator AIP
To pierwsze targi Hand Made zorganizowane przez Inkubator AIP Materiały organizatora
Firmy sprzedające ręcznie wykonywane przedmioty często traktowane są przez właścicieli hobbystycznie, jednak ostatnio popyt na ich usługi zdaje się rosnąć

– Jesteśmy w stanie stworzyć nawet kostium Lorda Vadera z filmu „Gwiezdne Wojny” – przekonują właścicielki pracowni A Tu Się Szyje, znajdującej się przy ulicy Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu.
Violetta Łata i Agnieszka Herzog pochodzą z województwa świętokrzyskiego, jednak obie kończyły studia w innych miastach. Pierwsza jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, z kolei druga – w Łodzi.
Poznały się przez wspólną znajomą i po długich rozmowach postanowiły razem realizować swoją artystyczną pasję i założyć firmę.
– Zajmujemy się przede wszystkim projektowaniem oraz wykonywaniem ubrań ręcznie, z wykorzystaniem tradycyjnych technik – mówi Violetta Łata. – Jednocześnie pozostajemy otwarte także na nowoczesne trendy.
Właścicielki firmy interesuje przede wszystkim realizacja oryginalnych projektów, których nie można odnaleźć w zwykłych sklepach odzieżowych.
– Zgłaszają się do nas panny młode, które chcą mieć suknie w niestandardowych kolorach – tłumaczy Agnieszka Herzog. – Każda rzecz, którą robimy, jest unikatowa. Nigdy nie wykonujemy tego samego projektu dwa razy.  

Poza szyciem i projektowaniem, firma zajmuje się także organizacją różnego rodzaju warsztatów, m.in. z projektowania mody, szydełkowania, florystyki czy filcowania. W tym roku zorganizowała też specjalne pokazy mody, na których można było obejrzeć stworzone przez nią suknie ślubne.
– Stawiamy przede wszystkim na jakość – przekonuje Agnieszka Herzog i dodaje, że oferowane przez firmę warsztaty prowadzone są przez specjalistów w danych dziedzinach.
Ceny produktów A Tu Się Szyje zależą od rodzaju zlecenia oraz materiałów, które mają zostać użyte podczas realizacji. Agnieszka Herzog zaznacza jednak, że zawsze są skłonne do negocjacji i starają się, by klient był zadowolony z dokonanego zakupu.
Firma rozpoczęła działalność w marcu tego roku i już teraz na siebie zarabia. Właścicielki mają ambitny cel: chcą, aby w przyszłości A Tu Się Szyje zostało znanym domem mody.
We Wrocławiu funkcjonuje także firma Birdie, która zajmuje się przede wszystkim projektowaniem i szyciem produktów przeznaczonych dla dzieci i niemowląt, takich jak kocyki, poduszki, przewijaki podróżne czy rożki niemowlęce.
– Mamy też produkty przeznaczone dla dorosłych, takie jak torby nerki czy odzież – mówi właścicielka firmy, Karolina Luchowska. – Jesteśmy też otwarci na indywidualne zamówienia, zdarzyło się na przykład, że projektowaliśmy smycze dla psów.
Firma działa obecnie wyłącznie przez internet.
– Mieliśmy kiedyś stanowisko stacjonarne, jednak nie było zbyt opłacalne, dlatego postanowiłam z niego zrezygnować – wyjaśnia Karolina Luchowska. Właścicielka Birdie zauważa jednak wzrost zainteresowania ręcznie wykonywanymi produktami. – Ostatnio we Wrocławiu jest coraz lepiej pod tym względem – mówi.
Birdie jest obecnie odskocznią od właściwej pracy Karoliny Luchowskiej, zapewnia ona jednak, że dąży do tego, by w przyszłości firma stała się jej głównym źródłem utrzymania.
Poszukując oryginalnego prezentu warto zwrócić się do firmy Knipsownia, specjalizującej się w produkcji notatników.
– Są one przez nas ręcznie szyte, kartki pochodzą wyłącznie z recyklingu – mówi właścicielka, Joanna Śliwa-Cichoń. – Okładki robione są natomiast z ekologicznych tektur.
Firma zajmuje się także szyciem toreb przeznaczonych specjalnie na zakupy, a także produkcją kartek na zamówienie, które właścicielka określa jako „kartki z duszą”.
– Aby zamówić taką kartkę, trzeba nam najpierw opowiedzieć o osobie, która będzie nią obdarowana – wyjaśnia. – Co lubi, jakie ma hobby, jaki wykonuje zawód. Staramy się wkomponować jak najwięcej, żeby kartka była specjalna i niepowtarzalna.
Firma działa od roku i póki co przynosi skromne zyski, jednak Joanna Śliwa-Cichoń, podobnie jak właścicielka Birdie, zwraca uwagę na coraz większy popyt na rękodzieło.
Knipsownia funkcjonuje przede wszystkim przez internet. Oprócz tego produkowane przez nią kajety można zakupić także w wegańskiej restauracji The Root. W planach jest też dołączenie do wrocławskiej Manufaktury.
To tylko kilka pomysłów na biznes, które zaprezentowały firmy rękodzielnicze podczas odbywających się we Wrocławiu w niedzielę, 4 października Targów Hand Made, organizowanych pod patronatem Inkubatora AIP.

 

Filip Bernat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska