Czy powinnam iść do psychologa?

materiał partnera
Udostępnij:
Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni. Najczęściej jesteśmy w stanie sami uporać się z przejściowymi problemami. Jednak nie każdy kryzys udaje się zażegnać bez profesjonalnej pomocy. Są takie sytuacje w życiu, kiedy skorzystanie z pomocy specjalisty jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

W naszym kraju korzystanie z pomocy psychologa nie jest jeszcze tak popularne, jak w innych państwach. Jednak trzeba przyznać, że wizyty w gabinecie psychologicznym nie są już tematem tabu czy powodem do wstydu. Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że specjalista może naprawdę pomóc w mierzeniu się z problemami. Bywa, że emocje nas przerastają, że nie jesteśmy w stanie sami się z nimi uporać. W takiej sytuacji warto udać się do psychologa, zanim przejściowy kryzys przerodzi się w depresję.
Kiedy pójść do psychologa? Poniżej prezentujemy problemy, które warto skonsultować ze specjalistą.

Masz myśli samobójcze

To chyba oczywiste! Jeśli zacząłeś myśleć o odebraniu sobie życia lub pojawiło się u Ciebie przeświadczenie, że Twoje życie jest bez znaczenia, natychmiast udaj się do psychologa. Jeśli Twoja psychika jest w tak złym stanie, że rozważasz zrobienie sobie krzywdy, nie czekaj. Profesjonalna pomoc to najlepsze rozwiązanie Warto zaznaczyć, że myśli samobójcze mogą pojawiać się po wyjątkowo trudnych przeżyciach, jak np. śmierć bliskiej osoby, poważna choroba, maltretowanie, gwałt itd. Psycholog pomoże Ci uporać się z emocjami.

Nie kontrolujesz swoich emocji

Jeśli zdarza Ci sie wybuchać gniewem z błahych powodów, np. kubek odłożony nie na swoje miejsce, brak ulubionego produktu w sklepie itd., może warto zastanowić się nad pójściem do psychologa. Oczywiście każdemu z nas zdarzają się trudniejsze dni, kiedy jesteśmy bardziej podatni na uleganie emocjom. Jeśli jednak masz ataki furii kilka razy na dzień i nie jesteś w stanie nad nimi zapanować, a w dodatku są one powiązane z agresją, warto poszukać profesjonalnej pomocy.

Wizyta u specjalisty jest wskazana również w przypadku, gdy Twój stan emocjonalny powoduje, że jesteś niezdolny do pracy. Niestety zdarzają się w naszym życiu sytuacje, które nas po prostu przytłaczają, wręcz dominują nasze życie. Jeśli problemy powodują, że pracujesz zdecydowanie gorzej, nie jesteś w stanie skupić się na swoich zadaniach, wizyta u psychologa może być dobrym początkiem walki z kryzysem.

Nie radzisz sobie ze stresem

Obecnie żyjemy coraz szybciej. Współczesne życie stawia przed nami wiele wymagań, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Często wyzwaniem okazuje się połączenie życia osobistego z zawodowym. Stały wyścig w pracy, nieporozumienia z współpracownikami, nacisk na osiąganie wysokich wyników - to wszystko prowadzi do tego, że żyjemy w stresie.
Oczywiście stresu nie da się wyeliminować całkiem z naszego życia. Zresztą są sytuacje, kiedy jest on bardzo pozytywnym zjawiskiem. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zapanować nad swoimi nerwami, cierpisz na przewlekły stres, który wiąże się z utratą apetytu czy bezsennością, można mówić już o dość poważnym problemie. Zresztą reakcje na stres są różne. U wielu osób silny stres może prowadzić do tego, że byle drobnostka wyprowadza ich z równowagi. Jeśli zauważyłeś, że dzieje się z Tobą coś niedobrego lub Twoi bliscy zwracają uwagę na to, że nie radzisz sobie ze stresem, powinieneś wziąć pod uwagę pomoc psychologiczną.

Uważasz, że cierpisz na depresję

Depresja to poważna choroba, której absolutnie nie wolno lekceważyć. Bywa, że dotyka nas po prostu okresowa chandra np. jesienią. Jednak prawdziwa depresja to coś innego. Jakie objawy należy uznać za niepokojące? Poczucie rezygnacji, długotrwały smutek, osłabienie, zniechęcenie, senność, a także huśtawki nastrojów to objawy świadczące o tym, że możesz cierpieć na depresję. Jeśli nie odczuwasz radości nawet w sytuacjach, które dotychczas wiązały się dla Ciebie z jednoznacznie miłymi doznaniami, wizyta w gabinecie psychologicznym będzie dobrym rozwiązaniem. Dobry psycholog znajdzie powody Twojego problemu i pomoże Ci się z nim uporać.

Pamiętaj, że depresja to choroba, która wymaga profesjonalnego leczenia. Sama nie minie. Depresja wpływa negatywnie nie tylko na życie osoby chorej, ale także i jej bliskich. To choroba, która niejednokrotnie prowadzi do prób samobójczych, stąd też jej leczenie jest koniecznością. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zdradza objawy depresji, nie czekaj. Im szybciej zacznie się terapia, tym szybciej pojawią się efekty.

Kiedy iść do psychologa z dzieckiem?

Z pomocy psychologicznej korzystają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci i młodzież. Wiele problemów udaje się wyjaśnić samodzielnie przez rozmowy z dzieckiem. Są jednak takie sytuacje, kiedy pomoc ze strony specjalisty jest niezbędna. Kiedy właściwie warto udać się z dzieckiem do psychologa? Warto rozważyć wizytę w gabinecie psychologicznym, kiedy:

• dziecko długotrwale dziwnie się zachowuje - chodzi tutaj np. o kiwanie się, wyrywanie włosów, obgryzanie paznokci, jąkanie się. Jeśli takie zachowania trwają, warto zdecydować się na konsultację psychologiczną;
• dziecko jest agresywne - każdy z nas czasami wpada w złość i nie jest to nic dziwnego. Jednak, jeśli dziecko wpada w szał, może to być symptomem jakichś problemów. Dość często agresja u dzieci wiąże się z brakiem poczucia bezpieczeństwa;
• dziecko nie reaguje na uwagi swoich rodziców - sporadyczne nieposłuszeństwo u dziecka nie jest poważnym problemem. Jednak, jeśli problem się powtarza i rodzice nie są w stanie kontrolować dziecka, może doprowadzić to do różnych niebezpiecznych sytuacji. Dlatego wskazana jest wizyta u psychologa.

Co daje wizyta u psychologa?

Wizyta u psychologa z pewnością nie jest powodem do wstydu. Już sama decyzja o rozpoczęciu profesjonalnej terapii jest postępem. W ten sposób przyznajesz, że masz problem, którego nie potrafisz rozwiązać samodzielnie. To pierwszy krok do odzyskania równowagi psychicznej.

Jeśli szukasz akurat dobrego psychologa we Wrocławiu, możesz umówić się na wizytę w Klinice Zdrowego Umysłu. To zespół doświadczonych psychologów i psychoterapeutów, którzy chętnie pomogą Ci zmierzyć się z trudnymi sytuacjami. W Klinice Zdrowego Umysłu terapie prowadzone są głównie w nurcie psychodynamicznym. Jednakże nie każdy problem wymaga tak długiej terapii. Dlatego też w naszym zespole są również terapeuci, którzy specjalizują się w terapii krótkoterminowej tzw. poznawczo – behawioralnej. Staramy się podejść jak najbardziej kompleksowo do problemu, z jakim zgłasza się pacjent. W grę wchodzi zarówno długoterminowa terapia, jak i krótkotrwałe wsparcie.

Tekst przygotował:
Prywatny Gabinet Psychologiczny
"Klinika Zdrowego Umysłu"
ul. Stalowa 92a/14
53-440 Wrocław
Tel. 530 545 002
Strona WWW: https://dobry-terapeuta.com/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska