Czy potrzebujesz fotografa na swoim ślubie?

Alicja Aleksandrowicz
Udostępnij:
Kiedy zaczynacie planować ślub i wesele w praktyce, szybko przeżywacie bolesne zderzenie z rzeczywistością. Sala weselna, DJ lub zespół weselny, kreacja, makijaż, dodatki, filmowiec, fotograf, nauka tańca, weselne efekty specjalne….. Koszty, koszty, koszty…..! Ratunku, skąd na to wszystko brać?

Planujemy ślub

Nadszedł ten dzień, postanowiliście że chcecie się pobrać. Teraz czas przejść do części praktycznej, czyli do planowania najważniejszego dnia w Waszym życiu: dnia Waszego ślubu.
Prawie każda panna młoda marzyła choć przez chwilę o romantycznym ślubie w długiej białej sukni i hucznym weselu dla całej rodziny. Marzenia to jedno, rzeczywistość drugie.

Cięcie wydatków

Kiedy już wiadomo że spełnienie wszystkich marzeń wiąże się z wydaniem kolosalnej kwoty na ślub i wesele, zaczynacie się zastanawiać z czego zrezygnować…
Być może trzeba zaprosić mniej gości?
Czemu nie, przecież możecie zaprosić wyłącznie najbliższą rodzinę. Rodzice, babcie, rodzice chrzestni, rodzeństwo, ich rodziny, no i najlepszy kumpel i najwierniejsza przyjaciółka….wciąż wychodzi kilkadziesiąt osób. Nie, tu nie zaoszczędzicie aż tyle, trzeba szukać dalej.

Może jakaś tańsza sala?

Wesele w ekskluzywnym hotelu, czy na zamku - to byłoby coś, ale przecież w tańszej sali weselnej też może być cudownie. Można też wybrać mniej popularny termin wczesną wiosną lub późną jesienią kiedy sale weselne są mniej oblegane. Jest szansa że uda się zaoszczędzić parę złotych. Wybierając salę, kierujcie się tym co dla Was ważne: wystrój, lokalizacja, nocleg dla gości, możliwość wzięcia ślubu cywilnego na miejscu, przestrzeń potrzebna dla zaproszonych gości. Pamiętajcie jednak, że wygląd Waszej sali weselnej, dostępne wygody takie jak klimatyzacja i inne aspekty – decydują o atmosferze całego wesela.
Żółtopomarańczowe ściany świetlicy rodem z PRLu, na pewno nie będą współgrać z modną suknią w stylu boho czy glamour. Podobnie jest z makijażystką, ślubną stylizacją, zespołem…etc.

Jeśli dobrze poszukać można sporo zaoszczędzić, ale nie na wszystkim warto oszczędzać.

Tu liczą się Wasze możliwości finansowe i życiowe priorytety.

Na czym nie warto oszczędzać?

W zasadzie liczy się wszystko:

  • odpowiednia stylizacja pary młodej pozwala czuć i prezentować się zupełnie wyjątkowo, a to przecież wyjątkowy dzień
  • profesjonalny makijaż podkreśli urodę panny młodej, ukryje niedoskonałości i sprawi że będzie ona prezentować się idealnie przez całą noc (nie można więc zatrudnić dowolnej makijażystki , ale wypada poszukać kogoś kto jest fachowcem w swojej dziedzinie)
  • sala weselna podkreśli styl przyjęcia i doda lub odejmie prestiżu Waszej uroczystości
  • charyzmatyczny DJ czy zespół weselny zadba o atmosferę przyjęcia i dopilnuje aby para młoda oraz wszyscy goście bawili się do rana (przyda się więc Wam ktoś z charyzmą, czyli wodzirej z doświadczeniem)
  • Długie przygotowania poprzedzające ten dzień, są zupełnie nie adekwatne do tego jak szybko mija sam dzień ślubu i wesela. Jedna chwila i pozostają nam już tylko wspomnienia.

Fotografie zatrzymują czas

Ważne szczegóły szybko Wam umykają, a każdy kolejny dzień zaciera jakiś skrawek istniejącego wspomnienia.
Nawet jeśli postanowicie nie organizować hucznego wesela, a jedynie skromny cichy ślub – ten dzień będziecie chcieli zapamiętać na całe życie. Dlatego nigdy, ale to nigdy nie rezygnujcie z zapisania Waszych wspomnień na fotografiach. To one od lat najlepiej się sprawdzają, niezawodnie dokumentując ważne wydarzenia z życia każdego z nas. W dobie fotografii cyfrowej, zapisanie wspomnień na zawsze – stało się łatwe i dostępne dla wszystkich. Dziś każdy posiada telefon a w nim możliwość robienia zdjęć, nagrywania filmów. Nawet najtańsze aparaty cyfrowe w sklepach zwierają mnóstwo rozbudowanych funkcji, dla osób oczekujących większych możliwości od tych jakie oferuje przeciętny telefon. Każdy więc ma możliwość zapisania swoich wspomnień bez większego wysiłku. Wszędzie gdzie coś się dzieje, kiedy rozejrzycie się dookoła dostrzeżecie mnóstwo osób które coś fotografują, filmują, przesyłają dalej do mediów społecznościowych, znajomych…
Fotografują, filmują, ale nigdy (bądź rzadko) nie drukują swoich zdjęć. Przez to wszystkie zarejestrowane cyfrowe wspomnienia stają się tak ulotne jak te w pamięci. Giną gdzieś w stosie tysięcy cyfrowych fotografii, o których z czasem nawet nikt nie pamięta, że w ogóle powstały. Wystarczy mała awaria telefonu, albo zmiana aparatu – a wtedy nie wydrukowane wspomnienia przepadają bezpowrotnie.

Zachęcam Was więc z całego serca – drukujcie swoje wspomnienia i twórzcie albumy – każdy z Was może to zrobić. A z tak ważnych dni jak ślub, chrzest czy komunia Waszego dziecka – to już obowiązkowo! Nie musicie mieć tysiąca zdjęć, ani nawet setki! To jest właśnie główny powód dla którego tak trudno się do wydrukowania odbitek zmobilizować: posiadając setki zdjęć w wersji cyfrowej zawsze brak jest czasu na ich przejrzenie i wybranie tych kilku do druku. Tak znikają nasze bezcenne pamiątki, fotografie które pamiętają za nas wszystkie najdrobniejsze szczegóły z ważnych rodzinnych wydarzeń.
Potrzebujecie fotografa

Kiedy przeanalizujecie wszystkie powyższe za i przeciw, dojdziecie do wniosku że warto powierzyć uwiecznienie Waszego Dnia, jednej odpowiedzialnej osobie skupi się głównie na fotografowaniu, a potem na wydrukowaniu Wam odbitek. Wtedy nie stracicie Waszych wspomnień i (teoretycznie) nadal nie musicie wydawać sporej części budżetu ślubnego na zatrudnienie profesjonalnego fotografa. Wystarczy wybrać kogoś spośród gości weselnych kto lubi robić zdjęcia i zechciałby pełnić się tą zaszczytną funkcję.
Pamiętajcie jednak że każdy z Was może zostać sprzedawcą w sklepie, ale nie każdy zna się na produktach które sprzedaje. Tak samo jest z fotografowaniem: każdy potrafi cyknąć parę fotek, ale czy to jest to czego oczekujecie w dniu swojego ślubu?
Wyjątkowa suknia ślubna i modny garnitur, najlepsza sala weselna, przystrojony kościół, idealna fryzura i makijaż i co? ...... pozwolicie aby to wszystko odeszło w zapomnienie? Przecież chcecie to wszystko nie tylko zapamiętać, ale też mieć dowód - fotografie które będziecie mogli potem z dumą pokazać znajomym w pracy, koleżankom i kolegom którzy akurat na weselu nie byli, dzieciom w przyszłości, rodzinie...
Tyle starań, stresu, pracy: karteczki dla gości, pamiątki, najpiękniejszy tort, kwiaty pasujące kolorem i stylem do całej weselnej stylizacji..... i nie pozostanie po tym żaden ślad?
Może jednak warto zatrudnić profesjonalistę

Techniczne aspekty fotografowania

Profesjonalny fotograf posiada sprzęt i wiedzę, która pozwala mu wykonać co najmniej dobre zdjęcia w każdych warunkach. Niezależnie od tego czy zrobi je w ostrym słońcu, czy w bardzo ciemnym Kościele – jego zdjęcia będą udane. Wykonując reportaż ślubny trzeba być przygotowanym na wszystkie możliwe zdarzenia. Oto para młoda wychodzi z ciemnego Kościoła, prosto w ostre letnie słońce. Teraz cała akcja nabiera tempa: para rozpromieniona, goście rzucają ryżem, monetami, strzelają konfetti….
Profesjonalista potrafi w jednej chwili dostosować ustawienia swojego sprzętu do tego aby uchwycić ten trwający ułamki sekund moment. Jego ślubne doświadczenia pozwalają mu takie momenty przewidywać na tyle wcześnie, aby zdążyć uwiecznić zarówno rozpromienioną parę młodą jak i gości w tle.
Nie ma tu miejsca na awarie. Fotograf musi zadbać o to aby na karcie pamięci nie zabrakło miejsca w tym ważnym momencie, aby nie rozładowała się bateria w aparacie… Profesjonalista bierze pod uwagę wszystko co może mu przeszkodzić w uwiecznieniu każdej ważnej chwili w Waszym reportażu ślubnym.

Emocje na fotografiach

Ktoś kto fotografuje zawodowo, potrafi uwiecznić i odpowiednio pokazać w kadrze wszystkie ważne emocje tego dnia. Wykonanie reportażu ślubnego to nie tylko zrobienie i wydrukowanie zdjęć.
Ślub to tak emocjonujący moment w Waszym życiu, że trzeba umieć pokazać:
•mamę której trzęsie się głos podczas błogosławieństwa,
•pana młodego, kiedy widzi po raz pierwszy w dniu ślubu swoją przyszłą żonę,
•dzieci ziewające podczas kazania w Kościele (bo przecież w czasie samego ślubu dzieci często się nudzą)
•pannę młodą składającą przysięgę ślubną ze łzami w oczach
•moment kiedy para młoda patrzy sobie w oczy, po raz pierwszy już jako mąż i żona
•i wiele, wiele innych ulotnych chwil
Kiedy potem obejrzycie Wasz gotowy reportaż ślubny poczujecie się tak, jakby ktoś opowiadał Wam Wasza historię. Wszystkie fotografie w reportażu układają się w jedną całość, pokazują najbardziej emocjonujące i zabawne momenty. Nie nudzą. Z każdym kolejnym ujęciem rośnie Wasza ciekawość – co dalej?!
Wasza historia ma swój początek i koniec, a w trakcie jej oglądania na przemian śmiejecie się i łza kręci się Wam w oku.

Czym zatem różni się profesjonalny fotograf od przykładowego wujka z aparatem, któremu powierzycie fotografowanie swojego ślubu?

1.Zawsze na reportażu posiada ze sobą zapasowy aparat, który pozwoli mu pracować nawet w wypadku awarii pierwszego
2.Posiada komplet zapasowych akumulatorów i pamięta aby wymieniać je w takich momentach, aby nie rozładowały się, gdy nie ma czasu na ich wymianę (wyjście z kościoła, składanie przysięgi)
3.Fotografuje na kilku kartach pamięci, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko utraty zdjęć w razie awarii karty (zawsze karta może odmówić posłuszeństwa, to tylko elektronika)
4.Wymienia często swoje karty pamięć na nowe, aby zminimalizować ryzyko ich zużycia i awarii w najważniejszym momencie, to samo dotyczy zużycia sprzętu fotograficznego
5.Potrafi idealnie dobrać ogniskową obiektywu do kadru który wykonuje, aby pokazać na fotografii to co jest w tym momencie ważne
6.Panuje nad światłem – wie jak wykorzystać światło zastane oraz kiedy i jak użyć dodatkowego oświetlenia, aby uzyskać poprawne technicznie i pełne emocji fotografie
7.Wie kiedy lamp nie należy używać i radzi sobie świetnie bez nich (np. błyskanie w kościele: nic tak nie odwraca uwagi od emocji tego momentu jak błysk lampy, choć mogą zdarzyć się sytuacje gdzie nie ma innego wyboru)
8.Posiada odpowiednie uprawnienia, niezbędne do fotografowania w miejscach sakralnych
9.Widzi i zapamiętuje Wasze emocje, tworzy dla Was historię opowiedzianą fotografiami
10.Potrafi pozostać niewidocznym, ale też w odpowiednim momencie przejąć pałeczkę, kiedy trzeba pomóc gościom się ustawić i z uśmiechem zapozować do zdjęć rodzinnych
11.Przygotuje dla Was profesjonalnie wydrukowany album ślubny, który będzie najważniejszą pamiątką na całe życie, kiedy wspomnienia zaczną się już zacierać i pozostaną Wam w pamięci tylko najważniejsze momenty

Jak znaleźć prawdziwego profesjonalistę wśród tysięcy fotografów na rynku?...... to już temat na kolejny artykuł …. Zapraszam wkrótce.

Nowe pociągi dla SKM Warszawa

Wideo

Materiał oryginalny: Czy potrzebujesz fotografa na swoim ślubie? - Gazeta Wrocławska