Boże Ciało w 2020 roku będzie obchodzone inaczej niż dotychczas. Podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej m.in. nie będzie budowanych ołtarzy, a w procesjach nie będzie mogło brać udział więcej niż 150 osób. Komunikat arcybiskupa Józefa Kupnego w tej sprawie otrzymali proboszczowie wszystkich parafii archidiecezji wrocławskiej.
W komunikacie czytamy, że msze święte będą odbywały się zgodnie ze zwyczajem parafialnym i przepisami państwowymi i prawa kanonicznego. Abp Józef Kupny wskazuje, że w każdym kościele parafii procesja ma odbyć się po głównej mszy. Nowością jest, że nie będzie budowanych ołtarzy na trasie procesji, a same procesje mają odbywać się na „terenie przykościelnym”. Oznacza to, że w tym roku wierni nie wyjdą na ulice.
Na zakończenie procesji, przed błogosławieństwem, metropolita wrocławski zaleca odśpiewanie suplikacji, czyli pieśni o charakterze błagalnym, która śpiewana jest podczas klęsk żywiołowych i nieszczęść.
Abp Józef Kupny w swoim komunikacie przypomina, że podczas przemarszu i po nim należy, oprócz stosowania norm liturgicznych, przestrzegać przepisów państwowych dotyczących zgromadzeń. A te mówią, że w zgromadzeniach nie może brać udziału więcej niż 150 osób, które powinny zachowywać między sobą odstępy wynoszące co najmniej 2 metry. Jeśli taka odległość nie będzie możliwa do utrzymania, należy zasłaniać usta i nos.
Arcybiskup zaleca też w dniu Bożego Ciała po południu sprawowanie specjalnego uroczystego nabożeństwa. W piśmie do proboszczów abp Kupny zachęca również do organizowania procesji przez osiem kolejnych dni po święcie Bożego Ciała.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?