MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czemu coraz więcej płacimy za gaz? UOKiK: winna jest Rosja. Ale rząd ma już plan, a nawet dwa

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ceny gazu rosną dziś w całej Europie. Niestety, w najbliższym czasie nic nie zapowiada obniżek.
Ceny gazu rosną dziś w całej Europie. Niestety, w najbliższym czasie nic nie zapowiada obniżek. 123RF.com
Ceny gazu szybko idą w górę. Zdaniem Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za tę sytuację odpowiada przede wszystkim rosyjski Gazprom, celowo ograniczając dostawy na rynek europejski. W poradzeniu sobie z wyższymi rachunkami za gaz ma pomóc Polakom planowany bon energetyczny oraz zmiany w ustawie energetycznej.

UOKiK: ceny gazu rosną przez Gazprom

Ceny gazu w Polsce w ostatnim czasie silnie rosną. To duże obciążenie dla domowych budżetów, które muszą też często udźwignąć m.in. podwyżki rachunków za prąd oraz opłat za wywóz odpadów. Jak się okazuje, gaz drożeje z powodu rosnących cen tego surowca na europejskich rynkach. Firmy dostarczające gaz do domów płacą za niego coraz więcej, co prędzej czy później musiało odbić się na wysokości rachunków.

W III kwartale 2021 r. ceny gazu ziemnego sprowadzanego z zagranicy były aż 6 razy wyższe niż przed rokiem! Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, średni koszt zakupu europejskiego gazu to dziś 211,24 zł/MWh – tak drogo nie było od 2015 r. O powadze sytuacji może świadczyć fakt, że wg portalu G7.hu to właśnie z powodu drożyzny na rynku gazu upadła niedawno na Węgrzech spółka energetyczna JAS Budapest Zrt.

Zdaniem UOKiK za drożyznę na rynku gazu odpowiada przede wszystkim Gazprom.

– Wiele wskazuje na to, że jednostronne działania Gazpromu, będącego głównym dostawcą gazu do Europy, mogą stanowić przejaw zakazanego nadużywania pozycji dominującej na rynku wewnętrznym. Dlatego już pod koniec września wystąpiłem do Komisarz Margrethe Vestager odpowiedzialnej za ochronę konkurencji w KE o zbadanie praktyk Gazpromu – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Płacimy więcej, bo Rosja przykręca gazowy kurek

Jak wyjaśnia Chróstny, Gazprom ogranicza dostawy gazu do Unii Europejskiej za pomocą gazociągu jamalskiego. Wszystko wskazuje na to, że rosyjska firma robi to celowo, gdyż równocześnie dostawy gazu do Rosji odbywają się bez ograniczeń, a więc nie chodzi o brak surowca na sprzedaż. W efekcie europejscy sprzedawcy gazu mają go za mało, co powoduje wzrost cen.

– Ostatnie tygodnie pokazują coraz wyraźniej, iż sterowanie podażą gazu dostarczanego do Europy oraz wywoływanie niepewności (...) może służyć wzmocnieniu presji na certyfikację gazociągu Nord Stream 2 – uważa Prezes UOKiK.

Przypomnijmy, że Nord Stream 2 – który umożliwi bezpośredni przesył gazu z Rosji do Niemiec – to projekt budzący kontrowersje. Zdaniem Polski i krajów bałtyckich otwarcie gazociągu jeszcze mocniej uzależni Zachód od dostaw rosyjskiego gazu, a także przyniesie duże straty państwom, które Nord Stream 2 ominie (Rosja nie będzie musiała im płacić opłat tranzytowych). Wysuwano również wątpliwości dotyczące m.in. wpływu gazociągu na ekologię.

Bon energetyczny i zmiany w prawie pomogą na wysokie rachunki?

Firmy dostarczające gaz nie mogą podnosić stawek dowolnie – wszelkie zmiany musi zatwierdzić URE. Urząd najprawdopodobniej zgodzi się jednak na spore podwyżki z uwagi na wysokie ceny gazu na europejskich rynkach. W odpowiedzi na drogi gaz rząd pracuje nad dwoma rozwiązaniami:

  • pierwszym będzie bon energetyczny, czyli wsparcie finansowe, które będzie można przeznaczyć m.in. na zapłacenie rachunków za gaz czy prąd;
  • drugie rozwiązanie to planowane zmiany w ustawie energetycznej, które pozwolą zamortyzować wzrost cen gazu.

Mówiąc w uproszczeniu, nowe prawo pozwoli firmom energetycznym rozłożyć w czasie podwyżki dla klientów zamiast skokowo podnosić ceny. Firmy będą mogły do 30 czerwca 2022 r. zgłosić do URE, jakie taryfy chcą wprowadzić dla klientów i po ile planują kupować gaz w czasie obowiązywania taryf. Jeżeli okaże się, że same muszą kupić gaz drożej, niż prognozowały, to będą mogły odzyskać te podwyżki w kolejnych taryfach.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czemu coraz więcej płacimy za gaz? UOKiK: winna jest Rosja. Ale rząd ma już plan, a nawet dwa - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska