Już 7 na 10 zatrudnionych pracowało z łóżka, z czego home office w pościeli preferują ludzi młodzi, od 18 do 34 lat – wynika z badania „Sleep, Work, and COVID-19: In-Depth Study”, przeprowadzonego w 2020 r. w Stanach Zjednoczonych. Młodzi pracownicy mają najgorzej wyposażone stanowiska pracy w domu, a także często nie odczuwają dolegliwości związanych z siedzącym czy leżącym trybem życia, przez co praca z łóżka może im się wydawać szczególnie atrakcyjna.
Eksperci z firmy Tuck wykazali, że od wybuchu pandemii pogorszyła się nasza jakość snu. Pracownicy sypiają zbyt krótko (25,5 proc., w tym 7,5 proc. zdecydowanie za krótko) lub za długo (25,5 proc., w tym 4,5 proc. zdecydowanie za długo). Nieznacznie, bo z 39,5 proc. do 37 proc. spadł odsetek osób śpiących dobrze.
Co dziesiąta osoba na home office lwią część dnia pracy spędza w łóżku. Przed wybuchem pandemii co drugi pracownik (52,2 proc.) potwierdzał, że nigdy nie zdarzyło mu się pracować z łóżka godzinę przed zaśnięciem. Podczas epidemii COVID-19 odsetek osób, które nie mają takich doświadczeń, zmalał do 27,5 proc.
9,4 proc. pracowników przyznało, że podczas pandemii pracuje z łóżka 2-4 godziny tygodniowo, 6 proc. 4–6 godzin tygodniowo, 5 proc. – 6-8 godzin, 3 proc. – 8–12 godzin, 1,5 proc. – 12–18 godzin, 2 proc. – od 18 do 24 godzin, a po 2,5 proc. od 24 do 40 godzin lub więcej niż 40 godzin. Oznacza to, że część społeczeństwa pracuje wyłącznie w łóżku.
Co ciekawe, osoby rezygnujące z biurka koncentrują się na nieco innych zadaniach niż pozostali pracownicy na home office. W obu przypadkach preferowanymi zadaniami są: sprawdzanie poczty e-mail, odbieranie telefonów i uczestnictwo w telekonferencjach. O ile wśród innych, chętnie wykonywanych na home office czynności, można wymienić: przygotowywanie raportów, pisanie, robienie researchu czy kodowanie, o tyle w łóżku wolimy planować spotkania, uczestniczyć w szkoleniach online i wykonywać prace związane z wprowadzaniem danych.
Niestety praca w pozycji leżącej odbija się na naszym zdrowiu. Przede wszystkim można nadwyrężyć mięśnie szyi, pleców i bioder, co prowadzi do bolesnych dolegliwości, a nawet skurczy. Pracując z łóżka pogłębiamy także asymetrię ciała i nadmiernie obciążamy niektóre mięśnie.
Aby uniknąć przykrych dla ciała konsekwencji pracy zdalnej, należy wprowadzić do swojego trybu życia więcej dyscypliny. Eksperci zalecają walkę z niezdrowymi nawykami i zbudowanie na nowo rutyny dnia, np. szykowanie się rano do pracy tak, jakbyśmy mieli pójść do biura.
Warto również zadbać o jakość swojego snu. Przez pandemię spędzamy coraz więcej czasu przed komputerem. Niebieskie światło emitowane przez monitory i ekrany urządzeń mobilnych może utrudniać zasypianie i koncentrację. Dlatego nie warto rozwlekać pracy na cały dzień.
Eksperci zalecają wyłączenie komputera na minimum dwie godziny przed snem. Jeżeli jest to niemożliwe, można nosić wieczorem specjalne okulary ograniczające emitowanie niebieskiego światła. Osoby, które wybrały takie rozwiązanie, twierdzą, że czują się bardziej wypoczęte.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

Apple AirPods 2 biały (MV7N2ZM/A)
Nowe AirPods to słuchawki bezprzewodowe wymyślone …
kup teraz

Beyerdynamic DT 900 Pro X Czarny
Beyerdynamic DT 900 PRO X Słuchawki studyjne do od…
kup teraz

Pioneer HDJ-X5-K czarny
Pioneer DJ stworzył nową linię DJskich słuchawek, …
kup teraz

Beyerdynamic DT770M 80Ohm
BEYERDYNAMIC DT770M Profesjonalne DT770M to słucha…
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International