Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Code: Drive czyli co wynika ze spotkania 1000 programistów

Źródło : Materiały prasowe
Code: Drive czyli co wynika ze spotkania 1000 programistów
Code: Drive czyli co wynika ze spotkania 1000 programistów Materiały Prasowe
We Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Ludowej odbyła się pierwsza edycja „polskiego święta programistów” Code::Dive „Beyond the cutting edge”. Stolica Dolnego Śląska zmieniła się w istny bastion IT, a to za sprawą ponad 1000 programistów, którzy przybyli do Wrocławia wysłuchać prelekcji sław świata programowania.

Pierwszy raz do Polski przyjechał światowej sławy autor książek o efektywnym wykorzystaniu języka C++ Scott Meyers, który wygłosił dwa interesujące wykłady poświęcone pamięci cache oraz wykorzystaniu C++ 11 i C++ 14 do pisania oprogramowania na systemy wbudowane.

Meyers zaciekawił wszystkich prezentacją na temat  wpływu cache na aplikacje i oprogramowanie. Udowodnił, że dobrze napisany program komputerowy nie zależy tak naprawdę od użytej technologii czy języka oprogramowania, ale od tego w jakim stopniu wykorzystywany jest procesor. Warto dodać, że Amerykanin przez wielu uznawany jest za „guru programowania w jezyku C++”, więc jego wizyta we Wrocławiu była prawdziwą gratką dla osób z branży.

Kolejną gwiazdą, która co prawda już występowała we Wrocławiu, ale nigdy przed tak dużą publicznością, był Venkat Subramaniam – założyciel Agile Developer, autorytet w języku Java oraz mistrz w dziedzinie zastosowania metodologii agile'owych.

Subramaniam zainteresował audytorium swoimi przemyśleniami na temat projektowania aplikacji w Javie o „lekkim designie”, które umożliwiają łatwe wprowadzanie zmian. Jego rady, jak mówili sami uczestnicy Code::Dive, są w dzisiejszych czasach „na wagę złota”, gdyż  przy rozmiarach obecnych systemów dobra architektura jest bardzo istotna i  pozwala m.in.  sprawnie wprowadzać zmiany w oprogramowaniu.

Cały wykład został przedstawiony w bardzo humorystycznej formie, a charyzma prelegenta spowodowała, że nawet na ostatnim wykładzie konferencji prawie cała sala była pełna.

Pozostałe prezentacje zostały wygłoszone przez rodzimych, którzy skupili się głównie na rozwiązywaniu problemów, z którymi stykają się na co dzień w swoich projektach. Dominowały tematy związane z językami C++ i Java, choć nie zabrakło przykładów dotyczących budowy i wykorzystania hardware’u.

W sumie w ciągu ponad 10 godzin konferencji wygłoszonych zostało aż 13 wykładów, które z pewnością poszerzyły wiedzę uczestników z zakresu efektywnego programowania.

- Największą zaletą tej imprezy jest to, że wszyscy mówcy są praktykami, a nie teoretykami. Padało wiele przykładów z codziennej pracy. Dla mnie, jako czynnego programisty, jest to bardzo ważne, bo mogę te rozwiązania zastosować w swoich projektach – komentuje Bartek, jeden z uczestników.

Chętnych było więcej niż dostępnych miejsc na salach, dlatego organizator - Nokia, postanowił równocześnie uruchomić transmisję on-line. Kilkaset osób przez cały dzień śledziło wykłady na żywo z różnych miejsc na świecie.  Zarejestrowane materiały wideo będą dostępne na stronie konferencji.

- Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Sukces imprezy spowodował, że  jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem Code::Dive. W czasie konferencji prosiliśmy uczestników o opinie, które chcielibyśmy wziąć pod uwagę przy organizacji ewentualnych kolejnych edycji. Jedno jest pewne – jeśli będzie kolejna edycja, musimy pomyśleć o większej sali” – podsumował organizator Konrad Fuławka.
Zwieńczeniem imprezy była ceremonia wręczenia nagród organizowanego przez wrocławski oddział Nokii konkursu „This is the road to smart city” na innowacyjną aplikację miejską.

Spośród 69 złoszonych projektów wyłoniono zwycięzcę: aplikację Id App autorstwa Krzysztofa Guza.

Program ułatwia integrowanie się ludzi o podobnych do naszych zainteresowaniach, którzy znajdują się w bliskiej odległości, np. w tramwaju, kinie czy na uczelni.  Inspiracją do stworzenia Id App była dla autora książka Oskara Hansena, twórcy teorii form otwartych.  Autor aplikacji otrzymał za swój zrealizowany pomysł nagrodę pieniężną w wysokości 20000 zł.

Drugie miejsce zdobyła aplikacja LastCrowd.

Celem tego projektu jest poprawa jednego z najbardziej kluczowych czynników wpływających na jakość życia w mieście - transportu publicznego.

Pomysłem Filipa Malawskiego jest stworzenie automatycznego systemu sprawdzającego ilość osób podróżujących komunikacją miejską, który pozwoli określić zatłoczenie danego połączenia w zależności od pory dnia.

Ostatnie miejsce na podium zajął projekt smart Taximeter autorstwa zespołu MITU Project, czyli Krzysztofa Kowalskiego i Tomasza Serafińskiego.

Aplikacja pozwala w bardzo przystępny sposób kontrolować podróż taksówką, sprawdzając nie tylko czy taksówkarz wiezie nas optymalną trasą, ale również czy przejechany dystans jest poprawnie liczony przez taksometr w taksówce, podając przy tym szacowany koszt przejazdu. Obecnie aplikacja jest dostępna pod nazwą smart Taximeter.

 

Już niedługo na tej stronie www.codedrive.pl pojawią się materiały konferencyjne dlatych, którzy nie mogły uczestniczyć w imprezie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska