MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć w ogrodzie ptaki? Zaproś je. W ten sposób przyciągniesz różne gatunki. Co je przyciągnie?

Justyna Madan
Justyna Madan
Ptaki warto zachęcić, aby wpadały do naszego ogrodu. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, nie zajmie to bowiem kilku chwil.
Ptaki warto zachęcić, aby wpadały do naszego ogrodu. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, nie zajmie to bowiem kilku chwil. pixabay.com
Dlaczego warto zapraszać ptaki do ogrodu? Powodów jest wiele. Ptaki pięknie śpiewają, dzięki czemu umilają wiosenne i letnie przebywanie na świeżym powietrzu. Obserwowanie ptasich zachowań, kiedy zbierają gałązki na gniazda wiosną, czy później, gdy uczą życia swoje pisklęta, jest fascynujące i potrafi dostarczyć rozrywki na długie godziny nie tylko ornitologom. Kolejną, prawdopodobnie najważniejszą zaletą jest to, że ptaki zjadają szkodliwe dla roślin robaki. Z tej sytuacji każdy może wyjść zwycięsko, co jednak zrobić, żeby ptaki w ogóle chciały odwiedzić nasze podwórko?

Spis treści

Ogród przyjazny dla ptaków

Aby przyciągnąć ptaki, twój ogród musi być dla nich atrakcyjny przez cały rok. Samo zapewnienie wody, czy dokarmianie ich zimą może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli w okolicy znajdą dla siebie bardziej atrakcyjną miejscówkę. Przyjazny ptakom ogród zapewnia im nie tylko pożywienie i wodę, ale także:

  • schronienie,
  • miejsca gniazdowania,
  • ochronę przed drapieżnikami.

Zastanów się, jak możesz uatrakcyjnić swój ogród, czy masz miejsca, w których mogą się schronić. Uzbrój się też w cierpliwość, nawet jeśli zastosujesz wszystkie sposoby, może minąć trochę czasu, zanim ptaki odkryją nowe miejsce i zaczną do niego powracać.

Jak przyciągnąć ptaki do ogrodu?

Zapewnij naturalny pokarm – dokarmianie ptaków, zwłaszcza zimą, jest bardzo przydatne, ale ważne jest również zapewnienie im naturalnego pokarmu. Szczególnie przydatne będą tutaj jagody i nasiona. Trawniki są żerowiskiem wielu ptaków, w tym rudzików, kosów i drozdów śpiewaków, dlatego dobrze, aby mogły wśród traw znaleźć dla siebie jakąś przekąskę.

Zasadź lub zbuduj schronienie – ptaki potrzebują schronienia przed zimnem. Pomogą w tym gęste, wiecznie zielone drzewa iglaste, krzewy, dojrzały bluszcz. Niektóre ptaki, w tym sikorki i strzyżyki, będą chronić się w pustych budkach lęgowych, przytulając się do siebie, by się ogrzać. Budkę lęgową można zrobić samodzielnie lub kupić, np. marketach budowlanych i internecie.

Zaproś na wodę – ptaki potrzebują wody do picia i kąpieli, która ułatwia czyszczenie piór i zapewnia w izolacji. Warto postawić wodę w miejscu, do którego nie mają dostępu drapieżniki. Trzeba również utrzymywać ją w czystości i dbać, aby zawsze była świeża.

Zapewnij miejsca lęgowe – umieść budki lęgowe w osłoniętym miejscu, z dala od drapieżników. Warto też postawić na naturalne miejsca gniazdowania, takie jak żywopłot, który przy okazji zapewni pożywienie. Jeśli w żywopłocie zamieszkają ptaki, unikaj ich przycinania, chyba że chcesz je przestraszyć i wygonić.

Chroń przed drapieżnikami – ptak nie wpadnie z wizytą do miejsca, w którym nie czuje się bezpiecznie. Potrzebują miejsca do obserwowania otoczenia, szybkiego dostrzegania kotów i innych drapieżników i możliwości szybkiej ucieczki w razie potrzeby. Dlatego karmniki dobrze jest zawieszać wyżej lub nad kolczastym krzewem. Poza tym karmnik dobrze jest od czasu do czasu przestawić.

Porządek przede wszystkim – praktykuj dobrą higienę. Jeśli chcesz zapewnić ptakom odpowiednie warunki, regularnie czyść zarówno karmniki, jak i naczynie z wodą. Dzięki temu unikniesz gromadzenia się bakterii i grzybów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska