Chcesz głosować w wyborach prezydenckich? By to zrobić, trzeba pamiętać o tych datach

Andrzej Zwoliński
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Do kiedy kandydaci muszą zebrać podpisy? Co z naborem do komisji wyborczych? Do kiedy zgłaszać chęć głosowania na odległość, czy wyznaczyć pełnomocnika lub dopisać się do listy wyborców? Sprawdź

Wybory prezydenckie w 2020 roku odbędą się 10 maja - ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Oznacza to, ze ewentualna - druga tura - odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja. Przygotowaliśmy kalendarium tegorocznych wyborów – najważniejsze daty, które warto znać, by wziąć w nich udział.

W wyborach prezydenckich, przyjmuje się, że okręgiem, w którym dokonuje się wyboru jest obszar całej Rzeczypospolitej Polskiej. By wygrać w pierwszej turze, trzeba otrzymać 50 proc. ważnie oddanych głosów plus jeden. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, 14 dni później odbywa się druga tura wyborów, do której przechodzi dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami. Wtedy zwycięży kandydat, który otrzyma więcej głosów od konkurenta.

Kto zmierzy się w wyborach i jakie formalności musi spełnić?

Jak na razie chęć udziały w wyborach zadeklarowali: Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Władysław Kosiniak-Kamysz przewodniczący PSL, Robert Biedroń reprezentujący Lewicę, Krzysztof Bosak z Konfederacji i dziennikarz, publicysta Szymon Hołownia i wreszcie urzędujący prezydent Andrzej Duda.

Przypomnijmy, że kandydatem na prezydenta może zostać osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończyła 35 lat i posiada pełnie praw wyborczych. Prezydentem Polski można być tylko dwie kadencje. Kampania wyborcza rusza z chwilą opublikowania w „Dzienniku Ustaw”, terminu wyborów.

To komitety wyborcze prowadzą kampanie wyborcze kandydatów. W skład komitetu wchodzi 15 osób, a kandydat musi jeszcze wyrazić pisemną zgodę na uczestnictwo w wyborach i utworzenie komitetów. Następnie trzeba jeszcze zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu. Do tego potrzeba zebrać 1000 podpisów od obywateli, którzy mają czynne prawo wyborcze (podpisy są później częścią puli 100 tys. podpisów, które zbiera dany kandydat).
Jeśli kandydat zostanie zarejestrowany, informacja o tym zostanie ogłoszona w Monitorze Polskim.
Rejestracja kandydata na prezydenta musi zostać dokonana przez pełnomocnika jego komitetu wyborczego. Zgodnie z prawem kandydaci muszą być zgłoszeni najpóźniej do 45 dni przed dniem wyborów. Następnie - zgodnie z obowiązującym prawem - komitety mają do dwóch tygodni na zebranie wspomnianych 100 tys. podpisów.

Biorąc pod uwagę, że do urn pójdziemy 10 maja osoby, które chcą być zarejestrowane jako kandydaci na prezydenta, najpóźniej do 26 marca muszą zebrać wymaganą liczbę 100 tys. podpisów i zostać zarejestrowanymi przez PKW.

Najważniejsze daty w kalendarzu wyborcy:

Do 10 kwietnia
Lokalne władze muszą do tego dnia poinformować mieszkańców o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika. Tego dnia upływa też termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych lub zgłaszanie się przez samych chętnych.

Do 19 kwietnia
W tym terminie, upłynie termin powołania przez komisarzy wyborczych, obwodowych komisji wyborczych, podania do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, a także sporządzenia spisów wyborców przez gminy.

Od 19 do 26 kwietnia
Do tego dnia żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywający ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w koszarach, mogą składać wnioski o  dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę.

Do 25 kwietnia
Tego dnia minie termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu przez wyborców niepełnosprawnych, zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braillea. W zgłoszeniu wyborca może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braillea. Pakiet wyborczy dostarczany jest wyborcy nie później niż 7 dni przed dniem wyborów. Wyborca wypełnia kartę do głosowania i odsyła w kopercie zwrotnej zgodnie z instrukcjami zawartymi w kodeksie wyborczym oraz otrzymanym pakiecie wyborczym.

Do 30 kwietnia
Do tego dnia lokalne władze muszą podać w formie obwieszczeń informacje o  zarejestrowanych kandydatach. Można będzie ich szukać w urzędach na tablicach ogłoszeniowych na ulicznych słupach, a także w pobliżu punktów wyborczych.

Do 1 maja
Niepełnosprawni wyborcy, którzy osobiście nie będą mogli zagłosować w przynależnych im obwodowych komisjach wyborczych, mogą do tego dnia składać wnioski o wyznaczenie pełnomocnika czyli sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Jak czytamy na stronie PKW, pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Kto nie może nas reprezentować?

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w wyborach.

Jak to zrobić?

Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy złożony u wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej na 9 dni przed dniem wyborów. A ten termin upływa właśnie 1 maja.

Do 5 maja
Do tego dnia wyborcy mają możliwość składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Jeżeli chcemy głosować poza miejscem zameldowania, mamy dwie możliwości:
możemy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców. Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Z takim zaświadczeniem możemy głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju lub za granicą.

Do 7 maja
Zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą, a także zgłaszanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.

8 maja
O godz. 24.00 dobiegnie końca kampania i zacznie się cisza wyborcza.

10 maja
To dzień wyborów. Głosować będziemy mogli od 7.00 do 21.00. Przy urnie wyborca otrzyma kartę do głosowania w formacie A4. Będzie ona zawierała informacje o rodzaju wyborów, pieczęcie komisji wyborczej oraz nazwiska zgłoszonych kandydatów. Przed nimi (z lewej strony) będą znajdowały się kratki do zakreślenia. W kratce przy nazwisku wybranego przez nas kandydata, wyłącznie jednego, stawiamy symbol „X”.Aby oddać ważny głos trzeba w kratce przy nazwisku jednego kandydata postawić dwie przecinające się linie. Ważne, by przecięcie linii mieściło się w obrębie kratki. Komisje wyborcze w większości przypadków będą zlokalizowane w tych samych miejscach co podczas majowych wyborów do Sejmu i Senatu.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 lutego, 16:37, Kierownik:

Dzisiaj przynajmniej wiadomo na kogo nie głosować!

Duda zrobił tyle złych rzeczy ,że tylko masochista

może na niego oddać głos!!

Wiecznie niezadowolony co Ty dobrego uczyniłeś?

G
Gość
7 lutego, 7:53, Gość:

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.

Dobrze gadasz ?

G
Gość

Tylko prezydent Andrzej Duda może godnie nasz kraj reprezentować. Jest politykiem ugodowym. Dawał szansę sędziom, aby się naprawili i nie dotrzymali słowa więc teraz z nimi walczy. Po stronie kasty jest PO-SLD-PSL. Godnie reprezentuje nas za granicą. Dzięki jego staraniom mamy zniesione wizy do USA. Dba o wzmacnianie naszej armii. Odwiedza ludzi w każdym powiecie. Nie dopuszczono go do głosu w izraelu z okazji wyzwolenia obozu w Oświęcimiu więc zrezygnował z przyjazdu czym uratował honor Polski.

K
Kierownik

Dzisiaj przynajmniej wiadomo na kogo nie głosować!

Duda zrobił tyle złych rzeczy ,że tylko masochista

może na niego oddać głos!!

P
Prezes

Niewielka to sztuka wygrać z malinowym budyniem!

c
co..
6 lutego, 02:37, Konfederacja:

Tylko Bosak

XDD

G
Gość
5 lutego, 23:43, GULBINOVTZ PEDO:

DUDI...pamientasz wtedy rano…jak mi wiozues tego chuuopczyka...tak jak chciauuem...byuues POdniecony..PO linie albo dwoch....zakohany w BAUMANIE...POtratowaues tramwaj...przejechaues motorniczego...POpsues tory...uciekues do Berlina...nieduugo siem spotkamy…[wulgaryzm]

Dlaczego na pana prezydenta Andrzeja Dudę mówisz Dudi?

K
Konfederacja

Tylko Bosak

M
MONTE CASSINO
5 lutego, 21:01, Gość:

A kiedy druga tura? Redakcja już wie, że skończy się na pierwszej?

5 lutego, 21:48, lol:

Druga tura? Z kim? Lewica się tak rozdrabnia i zżera na wzajem że w zasadzie PAD nic nie musi robić żeby wygrać... co mnie nie cieszy..

...mordercy Polakow KOLABORANCI sowieckiego okupanta kiedys kara nadejdzie...

G
GULBINOVTZ PEDO

DUDI...pamientasz wtedy rano…jak mi wiozues tego chuuopczyka...tak jak chciauuem...byuues POdniecony..PO linie albo dwoch....zakohany w BAUMANIE...POtratowaues tramwaj...przejechaues motorniczego...POpsues tory...uciekues do Berlina...nieduugo siem spotkamy…[wulgaryzm]

l
lol
5 lutego, 21:01, Gość:

A kiedy druga tura? Redakcja już wie, że skończy się na pierwszej?

Druga tura? Z kim? Lewica się tak rozdrabnia i zżera na wzajem że w zasadzie PAD nic nie musi robić żeby wygrać... co mnie nie cieszy..

G
Gość

A kiedy druga tura? Redakcja już wie, że skończy się na pierwszej?

G
Gość

G...wno prawda. Mnie interesuje tylko data wyborów i to wystarczy.

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie