Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Onkologii wybuduje we Wrocławiu nowoczesne laboratorium medyczne. Placówka dostała na ten cel ponad 200 mln zł

oprac. Monika Fajge
Laboratorium zostanie wybudowane przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie przyszłego Nowego Szpitala Onkologicznego.
Laboratorium zostanie wybudowane przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie przyszłego Nowego Szpitala Onkologicznego. DCOPiH/wizualizacja
We Wrocławiu powstanie nowoczesne laboratorium diagnostyki molekularnej. Inwestycję zrealizuje Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Budowa dojdzie do skutku dzięki dofinansowaniu z Funduszu Medycznego. Chodzi o kwotę ponad 200 mln złotych.

"Budowa laboratorium diagnostyki molekularnej oraz doposażenie ośrodka" - to nazwa projektu, który do 2027 roku zamierza zrealizować DCOPiH we Wrocławiu. Inwestycja dojdzie do skutku dzięki dofinansowaniu z Funduszu Medycznego w wysokości 204 634 153 złotych.

– To dla mnie bardzo ważny projekt, bo aby sprostać dzisiejszym oczekiwaniom pacjentów w zakresie dostępu do nowych terapii lekowych, konieczna jest także nowoczesna diagnostyka molekularna – powiedział odbierając symboliczny czek Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH. – Żeby optymalnie leczyć trzeba dobrze i odpowiednio zdiagnozować pacjenta.

Nowoczesne laboratorium powstanie we Wrocławiu

Laboratorium zostanie wybudowane przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie przyszłego Nowego Szpitala Onkologicznego. Powierzchnia budynku wyniesie około 5.600 m2 na trzech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej. W ramach projektu przewidziany jest także zakup aparatury, sprzętu medycznego oraz wyposażenia.

Laboratorium zostanie wybudowane przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie przyszłego Nowego Szpitala Onkologicznego.
Laboratorium zostanie wybudowane przy ul. Fieldorfa 6, w sąsiedztwie przyszłego Nowego Szpitala Onkologicznego. DCOPiH/wizualizacja

– Dzięki tej inwestycji będziemy mogli wykonywać więcej badań diagnostycznych, włączając w to te, które dotąd były poza naszym zasięgiem. Nowy budynek zostanie wzniesiony w sąsiedztwie naszej nowej inwestycji oraz Szpitala im. T. Marciniaka, tworząc dobrze zintegrowany kompleks medyczny – zauważa Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

W nowym budynku znajdą się:

  • Laboratorium Diagnostyki Molekularnej Guzów Litych
  • Laboratorium Hematologicznej Diagnostyki Molekularnej
  • Laboratorium Cytogenetyki Hematologicznej i Guzów Litych
  • Biobank
  • Laboratorium Krążących Komórek Nowotworowych (CTC)

Za pieniądze z Funduszu Medycznego placówka kupi też robota chirurgicznego.

– Obserwujemy wyjątkowe zapotrzebowanie na rozwijającą się medycynę robotową, której do tej pory brakowało w naszym szpitalu – mówi Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. medycznych DCOPiH. – Teraz będziemy w stanie spełnić oczekiwania pacjentów oraz lekarzy. Czekaliśmy na ten moment i jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że nadszedł. Okazuje się, że trzynasty w piątek wcale nie jest taki pechowy.

171 mln zł dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Pieniądze z Funduszu trafią też do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Zostaną przeznaczone na budowę nowego ośrodka, który pozwoli na konsolidację świadczeń onkologicznych w USK przy ul. Borowskiej. Obecnie działalność lecznicza z zakresu hematoonkologii i onkologii realizowana jest w 3 różnych lokalizacjach, a część w budynkach, które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Najnowsza inwestycja, która powstanie w kampusie przy ul. Borowskiej nie tylko skróci proces diagnostyczno-leczniczy, ale też poprawi bezpieczeństwo pacjentów. Budynek będzie miał 4 kondygnacje i 13 tys. m2 powierzchni użytkowej.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska