Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydło ma powrócić w Karkonosze. Wypas w drodze na Śnieżkę

Rafał Święcki
Karkonoski Park Narodowy chce umożliwić wypas niewielkiego stada krów przy drodze na Śnieżkę. Bydło mogłoby się pojawić na ponad 20 hektarach w rejonie Polany przy nieistniejącym schronisku Bronka Czecha. Przyrodnicy chcą nawiązać współpracę z naukowcami wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. - Chcemy umożliwić wypas na obszarach objętych ochroną czynną. W żadnym wypadku nie wpuścimy bydła na tereny objęte ochroną ścisłą. Nie ma takich możliwości prawnych – zastrzega Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Celem przyrodników jest utrzymanie w wybranych miejscach zbiorowisk roślinności łąkowej. Chcą by Karkonosze wróciły do stanu sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy na górskie polany zapędzano bydło. - Wypas jest najlepszym sposobem utrzymania właściwego składu gatunkowego tych zbiorowisk roślinnych - dodaje Andrzej Raj.

Bez bydła łąki intensywnie zarastają. Karkonoski Park Narodowy wykasza je mechanicznie, ale kosząc usuwa się także rośliny, które dla przyrodników są cenne.

W rejonie Polany trzeba też w tej chwili wyciąć samosiejki świerków. Porastają one 5-hektarową działkę należącą do miasta Karpacz. - Jak poczekamy z tym jeszcze 10 lat to Polana w części zniknie, bo zarośnie ją las. Musimy podjąć te działania ochronne – tłumaczy dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Andrzej Raj dopuszcza też budowę w rejonie Polany niewielkiego szałasu pasterskiego i handel produktami mlecznymi, niekoniecznie produkowanymi na miejscu. Stado krów na 20 hektarach nie może być zbyt liczne. Wydajność pokarmowa takiego pastwiska wystarczy jedynie dla 10 – 15 zwierząt.

Jeśli projekt się powiedzie, można go rozszerzyć o inne górskie polany. Na terenie parku narodowego jest około 50 hektarów łąk. Potencjalne pastwiska znajdują się w okolicach zamku Chojnik i w Jagniątkowie, zwierzęta można by też wypasać wyżej w górach: na Hali Szrenickiej i Hali Łabskiego Szczytu.

Propozycja przyrodników spotkała się z zainteresowaniem Uniwersytetu Przyrodniczego. Trwa ustalanie szczegółów. - Jesteśmy otwarci na takie projekty – mówi Jolanta Cianciara, rzecznik uczelni. Na razie nie wiadomo jaką rasę zwierząt, można by wpuścić w góry.

Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy w swojej stacji w Radomierzu pod Jelenią Górą ma stado mięsnej rasy Charolaise. Liczy ono 150 sztuk. - Zwierzęta rasy Charolaise we Francji są wydelikacone, ale nasze zwierzęta, na przestrzeni lat, zdołały się przystosować do trudniejszych warunków. Mógłby spędzać kilka miesięcy w górach – uważa Agnieszka Frydrych-Gierszewska, kierownik stacji.

W Karkonosze można również sprowadzić długowłose bydło szkockie – Highland Cattle, które doskonale znosi trudne górskie warunki.

Jeśli wszystko się powiedzie w sprzedaży mogłyby się znów pojawić pocztówki ze stadem krów pasących się tuż przy schronisku Strzecha Akademicka, takie jak w w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Może, któraś z regionalnych mleczarni odtworzyłaby produkcję tradycyjnych karkonoskich serów ziołowych i masła. Przed laty można je było kupić w najlepszych berlińskich sklepach. Lokalny produkt mogłyby zastąpić, sprzedawane dziś w Karpaczu lub Szklarskiej Porębie zakopiańskie oscypki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska