Burmistrz Oleśnicy: Pragniemy, aby sieć dróg rowerowych oplatała całą Oleśnicę

Materiał partnera zewnętrznego
Z Michałem Kołacińskim, burmistrzem Oleśnicy rozmawiamy o rozwoju turystki w gminie, zrealizowanych inwestycjach oraz zadaniach, które mają zostać wykonane w przyszłości

Gmina Oleśnica to ważny punkt na mapie aglomeracji wrocławskiej, który z chęcią odwiedzany jest przez turystów. Będąc tutaj warto zobaczyć, między innymi kompleks parkowo-pałacowy z osiemnastego wieku...
Oleśnica mimo prawie ośmiu wieków istnienia wciąż się rozwija, przyciągając przy tym uwagę tak inwestorów, jak i podróżnych. Zamieszkują ją ludzie kreatywni i przedsiębiorczy, współtworzący nowoczesny i europejski charakter Oleśnicy. Warto zobaczyć między innymi zamek – jeden z największych i najlepiej zachowanych na Dolnym Śląsku, bazylikę pod wezwaniem Św. Jana Apostoła i Ewangelisty, Rynek i stare miasto - w tym historyczną zabudowę sakralną i mieszkalną. Oleśnica to nie tylko znakomite pamiątki historii, ale również bardzo rozbudowana oferta rekreacyjna i wypoczynkowa. Parki, kilometry ścieżek biegowych, rowerowych i rolkarskich, stawy z ofertą wynajmu łódek czy kajaków są magnesem także dla przyjezdnych.

Warto podkreślić, że Oleśnica wyróżnia się również doskonałą lokalizacją. Turyści nie będą mieć żadnego problemu z dojechaniem tutaj.
Oczywiście, że tak. Niepodważalnym atutem jest właśnie doskonałe położenie Oleśnicy. Przebiega przez nią trasa S8, łącząca między innymi Wrocław z Warszawą. Trasą tą ze stolicy Dolnego Śląska w ciągu około dwudziestu minut można bezpiecznie dotrzeć do Oleśnicy, zwiedzić miasto i skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej i wypoczynkowej.

Jakie inwestycje zrealizowane przy udziale środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przyczyniły się do rozwoju turystyki w mieście?
Praktycznie każda z inwestycji ma bezpośredni lub pośredni wpływ na obecność turystów. Dotyczy to zarówno dróg, jak i na przykład ścieżek rowerowych. W tym roku oddaliśmy rowerzystom nowe szlaki rowerowe oraz parkingi dla rowerów ramach koncepcji „Parkuj i jedź”, które realizowaliśmy wraz z innymi gminami. W Oleśnicy dotyczy to ulicy Wrocławskiej oraz stacji kolejowej Oleśnica Rataje. Czynimy starania, aby sieć dróg rowerowych oplatała całe miasto.

Które zakończone inwestycje były dla Państwa priorytetowe?
Wszystkie przedsięwzięcia traktowaliśmy priorytetowo. Zależy nam zarówno na nowych ścieżkach rowerowych, jak i doposażeniu szkół czy stworzeniu nowego przedszkola. A wszystko to udało się ostatnio wykonać: wzdłuż ulicy Krzywoustego, która prowadzi w kierunku Opolszczyzny, powstaje najdłuższa w mieście i chyba najbardziej oczekiwana ścieżka rowerowa. Za ponad dwa milionyzłotych wyposażyliśmy oleśnickie szkoły w najnowocześniejszy sprzęt, realizując program E-Oświata II. Dzięki środkom unijnym oddaliśmy też w tym roku oleśnickim rodzinom nowe przedszkole na dziewięćdziesiąt miejsc.

Czy mają Państwo w planach kolejne inwestycje, których celem będzie przyciągnięcie większej ilości turystów? Jak tak, to czego głównie będą dotyczyły?
Oczywiście! Planujemy stworzenie specjalnej ścieżki historyczno-poznawczej o Oleśnicy zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych, park linowy czy hotel przy kompleksie rekreacyjnym Atol w Oleśnicy. Katalog planów jest praktycznie nieograniczony, ale priorytetowy jest hotel.

Jakie inne kluczowe inwestycje udało się zrealizować przy pomocy środków unijnych?
Wszystkie kluczowe przedsięwzięcia miejskie mijającej kadencji oparte były o finansowanie zewnętrzne, w szczególności unijne. Wykazaliśmy się tu dużą skutecznością: z tego źródła udało się pozyskać ponad 37,5 miliona złotych! Środki przeznaczone zostały na realizację najważniejszych dla mieszkańców przedsięwzięć: tzw. Wschodniej Obwodnicy Oleśnicy, która wyprowadzi ruch tranzytowy na Opolszczyznę poza miasto, czy przebudowę ulicy Dobroszyckiej, na której powstanie długo oczekiwane rondo. Obie inwestycje wystartują w przyszłym roku, a bezpośrednim inwestorem jest samorząd województwa. Warto także pamiętać o Centrum Usług Społecznych w Oleśnicy. W uratowanym przed całkowitym rozpadem zabytku powstało wspomniane przedszkole, Dzienny Dom Pobytu dla seniorów, mieszkania chronione oraz Klub Integracji Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska