#BRATWPOTRZEBIE – o wyniku zbiórki, która pobudziła mieszkańców Wrocławia

Materiał promocyjny
Udostępnij:
Życie osób bezdomnych przebywających w placówkach Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przez koronawirusa uległo zmianie jakiej nikt się nie spodziewał. Przed wystąpieniem pandemii w naszym kraju mieszkańcy byli mobilizowani do uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Jednak na czas akcji #zostanwdomu musieli powstrzymać się od dotychczasowej aktywności, co dla wielu z nich oznaczało zejście z drogi powrotu do społeczeństwa.

Niemal trzy miesiące temu każdy z nas zaczął uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach przy akompaniamencie wszechobecnych informacji dotyczących koronawirusa. Zreorganizowaliśmy swoją pracę, życie rodzinne i towarzyskie. Dostaliśmy instrukcję mycia rąk, zakaz kontaktów i zalecenie #zostanwdomu. Zrezygnowaliśmy z siłowni, basenu, lekcji gry na gitarze, treningów karate, aby chronić swoje zdrowie.

We Wrocławiu blisko 700 osób społeczności ludzi bezdomnych zrezygnowało z drogi powrotu do społeczeństwa. Zamknięci w schroniskach, noclegowni czy uwięzieni na ulicy musieli poddać się nowym procedurom. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta natychmiast przebudowało sposób udzielanego wsparcia. Kiedy działa się tu i teraz wszystko wydaje się oczywiste. Rozpoznanie potrzeb następuje natychmiast i równie szybko przechodzi się do ich zaspokajania. Trudność wywołuje u nas niepewność tego, co czeka nas w przyszłości. Niestabilność sytuacji budzi lęk przed nieznanym, przed brakiem możliwości wczesnego reagowania lub zabezpieczenia się na każdą ewentualność. W organizacji niosącej pomoc niemal 700 osobom doświadczającym bezdomności potęguje się także poczucie obowiązku względem tych, którzy wymagają wsparcia w wielu zakresach życia bez względu na zjawiska zachodzące w otaczającej ich przestrzeni. Stąd zrodziła się idea utworzenia zbiórki pieniędzy, które będą mogły gwarantować ciągłość niesionej od niemal 40 lat pomocy.

Celem było zebranie 50 tys. zł. Jednak idea, która przyświecała akcji tak bardzo współgrała z wrażliwością Darczyńców, że wpłacili oni aż 75 140 zł!

Istotną rolę odegrało także zaufanie jakim ofiarodawcy darzą Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Dzielenie się pieniędzmi na ulicy nie przynosi efektywnych skutków pomocy udzielanej osobom bezdomnym. Takie działania utrwalają w nich przekonanie, że doskonale radzą sobie na ulicy. Wsparcie osób bezdomnych powinno polegać na odbudowie ich poczucia własnej wartości oraz nieustannym dążeniu do ich usamodzielnienia się. Taki sposób działania pozwala redukować zjawisko bezdomności i uzupełnić społeczeństwo na wielu płaszczyznach.

Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na zakup żywności, środków do higieny osobistej, środków do utrzymania czystości w placówkach, na opłaty rachunków bieżących lub pokrycie kosztów, które wynikną nagle. W czasie trwania pandemii i zaostrzonych środków ostrożności jakie zostały zalecone przez ministerstwo, wielu mieszkańców placówek dla osób bezdomnych straciło pracę, która w zdecydowanej większości opierała się na umowach zlecenia. Utrata źródła dochodu spowodowała brak funduszy na wykupienie leków i zaspokojenie najpilniejszych potrzeb, które do tej pory część osób mogła realizować we własnym zakresie.

Duże podziękowania należą się każdej osobie, która przysłużyła się do sukcesu zrzutki #BRATWPOTRZEBIE. Oprócz Darczyńców, którzy dokonywali wpłat są także osoby, które brały czynny udział w jej tworzeniu i promowaniu razem z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu. Zaangażowanie wszystkich stron jest czynnikiem wpływającym na wynik, jaki udało się uzyskać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie