Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej łóżek na Rakietowej. Czy wojewoda zmusi lekarzy do pracy w szpitalu tymczasowym?

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Marcin Kruk
Marcin Kruk
Szpital na Rakietowej. dziś już nie ma wolnych miejsc
Szpital na Rakietowej. dziś już nie ma wolnych miejsc Pawel Relikowski / Polskapress
Wrocławski Szpital Tymczasowy w czwartek będzie poszerzony o kolejne łóżka. Żeby miał kto tam leczyć, Uniwersytecki Szpital Kliniczny przenosi na Rakietową medyków z innych oddziałów. Ale to może nie wystarczyć. Czy wojewoda dolnośląski sięgnie po uprawnienie do przymusowego delegowania lekarzy i pielęgniarek do walki z covidem?

Ile personelu potrzeba, żeby można było uruchomić cały szpital na Rakietowej? Czyli 400 miejsc, w tym 50 łóżek z respiratorami.

- Trudne pytanie. To jest walka z pandemią. Jak wojewoda wyda decyzję, dostosujemy się do niej – mówi rzeczniczka szpitala uniwersyteckiego Monika Kowalska. I powtarza cały czas, że szpital liczy na pomoc wojewody i innych placówek.

Na razie szpital przy Rakietowej to 96 łóżek. W poniedziałek, na spotkaniu z wojewodą, ustalono, że od czwartku dostępnych będzie kolejnych 28 łóżek. Dlaczego nie 180, jak jeszcze w poniedziałek informowała rzeczniczka wojewody?

W urzędzie i szpitalu na Borowskiej tłumaczą, że tymczasowy szpital składa się z modułów, a każdy z nich to właśnie 28 łóżek. Jak zapełniał się będzie pacjentami jeden moduł, uruchamiany będzie następny. A co z respiratorami? Na razie oddział, w którym jest 50 łóżek respiratorowych, jest nieczynny. Dopóki to możliwe pacjenci będą przyjmowani w oddziale intensywnej terapii na Borowskiej.

Skąd wziąć lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych? Wojewoda mazowiecki zaczął już wydawać decyzje przymusowo kierujące medyków do pracy w jednym z tamtejszych szpitali tymczasowych. Stosowne decyzje dostarczają medykom do domów policjanci. Czy Jarosław Obremski również planuje tego typu działania? Zgodnie z przepisami może to zrobić. Zapytaliśmy o to w biurze prasowym Urzędu Wojewódzkiego. Na razie nie dostaliśmy odpowiedzi.

Jak przedstawia się sytuacjach we wrocławskich szpitalach?

W szpitalu im. Marciniaka przy ul. Fieldorfa wszystkie łóżka i respiratory na oddziałach niespecjalistycznych przeznaczone dla pacjentów są zajęte: 17 łóżek dla chorych na covid-19, 15 łóżek obserwacyjnych. Z tych 32 łóżek 3 są respiratorowe.

W szpitalu im. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej jest 237 łóżek przeznaczonych dla chorych na covid-19. Pacjentów jest 200. Z 13 dostępnych respiratorów 8 jest zajętych.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jest 95 łóżek dla pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. 59 z nich jest zajętych. Z 20 dostępnych respiratorów zajętych jest 13.

W całym województwie jest przygotowanych 2314 łóżek dla pacjentów wszystkich poziomów: tych, którzy do szpitala trafiają wyłącznie z powodu koronawirusa i zakażonych, ale trafiających na oddziały z powodów innych chorób. 1704 łóżek z tej liczby jest zajętych. Wolnych respiratorów na Dolnym Śląsku we wtorek, 16 marca było 37 z łącznej liczby 192.

We wtorek przybyło w województwie 936 zakażonych, 18 osób zmarło. W Polsce liczba nowych zakażeń to 14 396.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska