MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Babciowe” także dla rolników. Warunki programu „Aktywny rodzic”. Kto dostanie nawet 1500 złotych wsparcia? Oto termin składania wniosków

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kto będzie mógł skorzystać z programu?
Kto będzie mógł skorzystać z programu? 123rf/stopmenlaser/zdjęcie ilustracyjne
Rodzice, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować aktywność zawodową, nie będą musieli wybierać między pracą a wychowaniem dziecka. W połowie maja Sejm przyjął ustawę „Aktywny rodzic”, która m.in. wprowadza tzw. babciowe i wsparcie dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, dokument został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do wyboru są trzy świadczenia, w niektórych przypadkach kwota pomocy może sięgać 1900 zł. Z programu skorzystają również rolnicy.

Spis treści

Nie tylko 800 plus, kolejne pieniądze na dzieci

Program „Aktywny rodzic” ruszy od 1 października 2024 roku. Dodatkowo niezmiennie na konta rodziców będzie wpływało 800 plus.

Na liście są trzy świadczenia, które pomagają zapewnić opiekę dla małego dziecka i wspierać jego rozwój. Pieniądze przysługują rodzicom i opiekunom maluchów od 12. do 35. miesiąca życia.

Zgodnie z deklaracjami minister Gajewskiej, od października rodzice zyskają prosty i intuicyjny dostęp do składania wniosków. Zadeklarowała, że od 1 października rodzice zyskają możliwość logowania się i składania wniosków za pośrednictwem ZUS w bardzo łatwy i intuicyjny sposób i wybrać świadczenie, które najbardziej odpowiada ich potrzebom, przekazuje Justyna Madan, Strefa Biznesu.

Rodzice będą mogli skorzystać z jednego z trzech wariantów wsparcia:

  • „Aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe),
  • „Aktywnie w żłobku”,
  • „Aktywnie w domu”.

„Aktywni rodzice w pracy”. Kwota świadczenia i możliwości opieki

Rząd w ten sposób pomoże rodzicom, którzy mają małe dziecko/dzieci i chcą być aktywni zawodowo. W praktyce oznacza to powrót do pracy bez stresu, z zapewnioną opieką dla pociechy. Przez 24 miesiące na dzieci w wieku żłobkowym będzie można pobierać 1500 zł miesięcznie, w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami 1900 zł.

Ta część programu zwana jest też „babciowym”. Środki można przeznaczyć na sfinansowanie opieki sprawowanej przez babcię, również emerytkę, na podstawie konkretnej umowy uaktywniającej. Składki takiej umowy będą dodatkowo opłacane przez państwo.

„Aktywnie w żłobku”. Dziecko może pójść do żłobka

Z tego świadczenia mogą skorzystać rodzice, którzy planują posłać malucha do żłobka, klubu dziecięcego lub zatrudnić dziennego opiekuna. Często w przypadku małych dzieci wydatki są tu spore. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie lub do 1900 zł dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki, zaznacza Strefa Biznesu.

„Aktywnie w domu”. Mama lub tata mogą pozostać z dzieckiem

Z ostatniego świadczenia mogą skorzystać rodzice, którzy zdecydują się pozostać z dzieckiem do lat 3 w domu. 500 zł miesięcznie (przez 2 lata) trafi do każdego malucha, bez warunkowania na drugie czy też kolejne. To kluczowa zmiana w porównaniu do obecnego rodzinnego kapitału opiekuńczego. Aby jednak otrzymać ten typ pomocy, przestanie obowiązywać RKO.

Ze świadczeń mogą skorzystać rolnicy

„Aktywny rodzic” oferuje trzy świadczenia, między którymi można lawirować. Choć na jedno dziecko można pobierać miesięcznie tylko konkretne świadczenie, w trakcie 2 lat można je zmienić na inne, w zależności od sytuacji zawodowej lub rodzinnej.

Z pomocy państwa mogą skorzystać rolnicy. Projekt ustawy zakłada, że uprawnione są nie tylko osoby świadczące usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej z ubezpieczeniem, ale także te prowadzące działalność rolniczą i pozarolniczą.

Źródło: KPRM

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska