Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywiści o uchwale antysmogowej: To nierealne rozwiązania

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Uchwała ma wejść w życie w lipcu przyszłego roku
Uchwała ma wejść w życie w lipcu przyszłego roku Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Brakuje planu, pomysłu na dopłaty i kompleksowej wizji walki ze smogiem - tak aktywiści miejscy i radni osiedlowi komentują przygotowywaną właśnie dla Wrocławia przez urząd marszałkowski uchwałę antysmogową. Przypomnijmy, że uwagi do uchwały można zgłaszać do końca września, zaś sama uchwała ma wejść w życie w lipcu przyszłego roku. W planach jest zakaz palenia w piecach węglem i drewnem.

Miejscy aktywiści i radni osiedlowi nie negują uchwały antysmogowej. Deklarują, że są wręcz za, jednak mają kilka "ale".

- Jeszcze w tym roku proponujemy inwentaryzację pieców. Kwota na to zadanie nie jest duża i mamy nadzieje, że znajdzie się w budżecie. Kolejnym naszym postulatem jest program kompleksowej termomodernizacji kamienic i podłączenie ich do sieci. To jest dziwne, że kamienice, które znajdują się blisko elektrociepłowni maja piece opalane węglem. Trzecim elementem, który proponujemy to program osłonowy w postaci dopłat do rachunków lub do wymiany pieców - wyjaśnia Aleksander Obłąk z Akcji Miasto i Rady Osiedla Nadodrze.

Radni i aktywiści chcą, by ciężar związany ze zmianami, które ma przynieść uchwała antysmogowa poniosło miasto, a nie wrocławianie. - Nie powinno być limitu dopłat. Program powinien działać tak, by był efektywny. Dlatego tak ważne są programy osłonowe dla mieszkańców. Szczególnie tych najbiedniejszych - zauważa Piotr Szymański, radny z Brochowa. Jak i komu powinna być udzielana pomoc? Tego aktywiści i radni nie precyzują. - To powinno ustalić już miasto - dodaje Szymański.

Przedstawiciele wrocławskich osiedli zauważają też, że urzędnicy sprawiają wrażenie, że nie do końca orientują się, jak skutecznie walczyć ze smogiem. - Ta uchwała nie rozwiąże sprawy w sposób realny. Miasto nie ma planu - deklaruje Sławomir Czerwiński, radny osiedlowy z Maślic i mówi o wizycie na swoim osiedlu wiceprezydent Wrocławia, Magdaleny Piaseckiej. - Zapytałem się, czy można podłączyć do ogrzewania miejskiego na ulicy Maślickiej,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska